To już pewne: Wilnianie będą jeździć autobusami Solarisa

14 listopada 2017

W maju 2018 roku na ulice Wilna wyjadą pierwsze miejskie produkowane przez polską firmę Bus & Coach. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki oraz dla zwolenników współpracy polsko-litewskiej.

Na mocy podpisanej wczoraj umowy założona przez Krzysztofa Olszewskiego firma ma w 2018 roku dostarczyć wileńskiemu odpowiednikowi ZTM-u 150 autobusów, w tym 100 Solarisów Urbino 12 oraz 50 Solarisów Urbino 18. Cyfry przy nazwach oznaczają długość autobusu wyrażoną w metrach.


To pierwsza poważna modernizacja wileńskiego taboru po 1990 roku. Wcześniej jeżdżono tu głównie trolejbusami, choć i te ostatnimi czasy importowano znad Wisły.

Nowe autobusy „Solaris” odpowiadają standardom najwyższej jakości i – w co nie wątpimy – spełnią oczekiwania wilnian i gości. Komfort i jakość będą zachętą dla mieszkańców miasta do korzystania z komunikacji publicznej, my zaś będziemy mieli mniejsze nakłady na eksploatacji.

– zapewniał dyrektor Vilniaus Viešasis Transportas.


Pojazdy mają spełniać wyżyłowane nomy ekologiczne regulowane przez Europejski Standard Emisji Spalin (EURO6), określający maksymalne stężenie tlenków azotu, węglowodorów, tlenku węgla, czyli czadu i innych substancji wydostających się z rury wydechowej.

Ma być tez komfortowo. Autobusy będą miały nisko zawieszone podłogi, co ułatwi pasażerom – szczególni tym z niepełnosprawnością motoryczną – wsiadanie i wysiadanie. Do tego klimatyzacja latem i ogrzewanie zimą. Monitoring z kolei wzmocni poczucie bezpieczeństwa.

Kontrakt opiewa na sumę ponad 40 milionów euro. Nad płynnością finansowa transakcji będzie czuwać bank Luminor.

Solarisy jeżdżą w 32 krajach świata, w tym tak rozwiniętych, jak chociażby , czy (wyspa Reunion). Wraz z bydgoską Pesą konstruującą przede wszystkim tramwaje Solaris Bus & Coach stanowi potężny duumwirat na w branży transportowej.

Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *