Rosyjska biegaczka bez medalu Igrzysk w Londynie

10 lutego 2017

Fot. PAP

Ekspropriacja Rosjan ze zdobytych nieuczciwie medali Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku trwa. Dzisiaj odebrano złoty krążek 32-letniej Marii Sawinowej-Farnosowej.

Sportowy Sąd Arbitrażowy z siedzibą w Lozannie kilka godzin temu ogłosił decyzję w/s odebrania sportsmence złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w biegu na 800 metrów, a także wykluczył ją z zawodów międzynarodowych na 4 lata, co zważywszy krótkie kariery sportowców jest wyrokiem dożywotnim.


Powód? Doping oczywiście. Zdaniem sądu w Lozannie istnieją „niezbite dowody”  świadczące o tym, że „Sawinowa przyjmowała w doping w latach 2010-2013 – również w trakcie londyńskich igrzysk”.

W 2014 biegaczka została nagrana ukrytą kamerą przez rosyjską działaczkę zajmującą się walką z dopingiem – Julię Stepanową. W materiale Sawinowa przyznaje, że wprowadza do swojego krwiobiegu „nielegalne substancje”. Mówiąc bardziej kolokwialnie: „daje sobie w żyłę”


Film sprawił, że aferą zajęła się Światowa Agencja Antydopingowa WADA (World-Anti-Doping-Agency), która z kolei sprokurowała powtórne badania próbek krwi rosyjskiej sportsmenki.

Sawinowa może jednak mówić o łucie szczęścia, ponieważ początkowo – w roku 2015 – WADA domagała się od Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych jej dożywotniego wykluczenia – i to w sensie dosłownym.

Odebrane jej złoto powędruje do biegaczki z RPA imieniem Caster Semenya, która w Londynie zajęła II miejsce.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Rosyjska biegaczka bez medalu Igrzysk w Londynie

 1. żulo Odpowiedz

  10 lutego 2017 w 20:23

  Hehe. Złoto wpadło deszczu pod rynnę. Nie wiadomo która(?) gorsza.

 2. Lublinianka Odpowiedz

  12 lutego 2017 w 14:34

  Caster Semenya to facet a dokładniej, wybryk natury, czyli hermafrodyta. Nic dziwnego, że Rosjanka musiała dać sobie w żyłę, żeby wygrać.

 3. ktosik Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 07:35

  ooo to ciekawe a johaug z norwegi, biedna astmatyczna dostala 13 miesiecy i zadnych medali jej nie odebrali…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *