Na ulicach Kiszyniowa tysiące demonstrantów starły się z policją (WIDEO)

25 kwietnia 2016

Moldawia_starcia

Kamienie, butelki i zgniłe jaja poleciały na policjantów, którzy usiłowali powstrzymać w Kiszyniowie wielotysięczny tłum demonstrantów usiłujący wtargnąć do domu miejscowego oligarchy oraz centrum biznesowego – podaje agencja Reutera.

Do zamieszek w stolicy Mołdawii doszło w niedzielę. Uczestnicy manifestacji protestowali przeciwko powiązaniom między rządem Pawla Filipa i miejscowymi biznesmenami. Sam ma jakoby być sterowany przez jednego z najbogatszych mołdawskich oligarchów Władimira Płahotniuka i to właśnie jego dom oraz centrum usiłował wziąć szturmem rozwścieczony tłum.


Ludzie krzyczeli „Precz z mafią!” i „Władza narodu, nie oligarchów!”. Naprzeciwko nich stanęło z pałkami kilkuset policjantów, którym ostatecznie udało się powstrzymać marsz. Demonstranci zapowiedzieli jednak kolejny w poniedziałek.

W 3,5-milionowej Mołdawii protesty wybuchają już od dawna. Ludzie są oburzeni spadającym poziomem życia, a będącym u władzy partiom zarzucają, że pomimo deklarowania od wielu lat kursu proeuropejskiego, nie przeprowadziły dotychczas w kraju żadnych poważnych reform. Wzywają UE i USA by nie wspierały skorumpowanych władz.


Oliwy do ognia dolała ujawniona w ubiegłym roku afera kiedy to okazało się, że z mołdawskich banków zniknęło ponad 1,5 mld USD. W wyniku tamtej afery korupcyjnej i poprzednich protestów przez kilka miesięcy w ogóle nie miała rządu.

Sytuacji nie poprawiło powołanie w styczniu br. rządu Pawla Filipa. Opozycja domaga się jego natychmiastowej dymisji i rozpisania przedterminowych wyborów. Reuters przypomina, że od początku 2015 r. Mołdawia miała już 6-ciu premierów.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Na ulicach Kiszyniowa tysiące demonstrantów starły się z policją (WIDEO)

 1. Pafnucy Odpowiedz

  25 kwietnia 2016 w 19:59

  Przeczytajcie uważnie. Może to da do myślenie naiwnym idiotom „miedzymorza”, tym co wierzą w jakieś „pojednanie” polsko – banderowskie czy tym którzy plują na Rosję bo „napadła” „biedną” pUPAinę.
  http://www.bibula.com/?p=86547 ;
  http://www.bibula.com/?p=80182 ;
  http://www.bibula.com/?p=86800 ;
  http://www.bibula.com/?p=80320 ;
  https://marucha.wordpress.com/2014/11/14/ukraincy-w-polskiej-policji/

  • jubus Odpowiedz

   26 kwietnia 2016 w 08:36

   A jaka jest różnica między banderowską Ukrainą a Rosją? Bo ja nie widzę żadnej, jedno i drugie państewko to bandyckie szambo.
   A Międzymorze wcale nie wymaga Ukrainy, bo podstawa to Rumunia, Węgry, Słowacja. Sojusz tych 3 państw, to podstawa. Ja bym dodał do tego Białoruś, państwa bałtyckie, nordyckie, państwa byłej Jugosławii, może Czechy.

   • jubus

    26 kwietnia 2016 w 08:39

    Mołdowa jest bardzo ważna, ponieważ gdyby udało się ją włączyć do Rumunii, nawet bez formalnego zjednoczenia, powstał by swoisty „most” polsko-rumuński, pod warunkiem odpadnięcia od Ukrainy Zakarpacia i włączenia go, nawet nieformalnie do Węgier.
    Zakarpacie i Mołdowa to klucz do realizacji Intermarium. Niech Zakarpacie wejdzie w skład Węgier, Mołdowo niech zjednoczy się z Rumunią. Wówczas oś Warszawa-Budapeszt-Bukareszt będzie rządzić tą częścią świata, a co za tym idzie, całym światem(to nie przesada, a czysta geopolityka).

   • miki

    27 kwietnia 2016 w 13:39

    Ja na przykład do Ukrainy nic nie mam. Mało tego widze ją jako istotny element przyszłego Międzymorza. Zgadzam sie jednak z toba ,że Ukraina banderowska to taki wirus z którym lepiej nic wspólnego nie mieć. Ukraina musi sama zrozumieć swoją historię, nie czcić zbrodniarzy bo to wstyd i żaden fundament na którym można solidnie budować przyszłość! Już pomijam fakt ,że banderowcy mordowali okrutnie Polaków ale oni przecież podobnie postępowali ze swoimi rodakami………. jak można kogoś takiego wynosić na piedestał. A ponieważ uważam ,że ludzie muszą zwykle się sparzyć na czymś aby zrozumieć śmiem twierdzić że Ukraina jeszcze trochę musi wycierpieć, musi przejść swego rodzaju katharsis i to jeszcze nie koniec ścieżki tortur dla Ukraińców. Jedyna droga dla nich to polska droga, nie kacapska, nie gej europejska niemiecka 🙂 , nie jakaś chińska, nie kręta obok, nie na przekór a polska sprawdzona przez stulecia droga Jagiellońska………… pożyją to zrozumieją …..

  • Michał Mieczysław Odpowiedz

   26 kwietnia 2016 w 08:56

   Przemoc i korupcja to folklor moskala, inaczej nigdzie nie ma wojny.

 2. pol Odpowiedz

  26 kwietnia 2016 w 09:05

  Pafnucy wsadz se te informacie do du…y rossyja to faszystowsko-bandycka kremlowska mafia ,niech żyje bratnia Ukraina śmierć wrogom- chwala bohaterom,za wolność waszą i naszą a putler morderca do pierdla w Hadze.

  • olek Odpowiedz

   26 kwietnia 2016 w 10:32

   te chachoł jedz na swoją UPAinę bo się sypie i rozpada ten bolszewicki twór .Powiedz swoim rodakom aby rozliczyli się z ludobójstwa na Polakach z Wołynia i Małopolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *