Medal znad Kromania…

25 lutego 2017

Walerij Mazuro z Republiki Białoruś odnalazł i zaprezentował na facebooku medal należący do polskiego partyzanta.

„ГЭТА МЕДАЛЬ НАЛЕЖАЛА БОГАТЫРУ ЯКІ ЗАГІНУЎ У МЯСТЭЧКУ ПРУДЗІШЧА КАЛЯ КРОМАНІ. ЁН ЯЕ НАСІЎ ДА АПОШНЯГА МОМАНТУ І З ЁЙ ЗАГІНУЎ ПРЫКЛАДНА У ЧЭРВЕНІ 1944 ГОДУ.ПРЫКЛАДНА.КАЛІ І НАШЫ І ВАШЫ ЯМУ ЗДРАДЗІЛІ.АЛЕ НЕ ЗДРАДЗІЎ ЁН.І ЁН ЗАГІНУЎ НА ГРУДЗІ З ГЭТЫМ МЕДАЛЁМ.І ЁН МОЙ ГЕРОЙ І ТОЛЬКІ ЯМУ Я ПАКЛАНЯЮСЯ.І ЯГО МЕДДАЛЬ НАВЕЧНА БУДЗЕ ЛЯЖАЦЬ У НАШЫМ МУЗЕІ.ІДЗЕТКІ НАШЫ БУДУЦЬ ЯЕ БАЧЫЦЬ І ГАНАРЫЦЦА НАШЫМІ ДЗЯДАМІ.”

Tłumaczenie z j. białoruskiego:

„Medal ten należał do partyzanta, który zginął w miejscowości Prudiszcze nad jeziorem Kromań. Prawdopodobnie nosił go do ostatniej chwili swojego życia w czerwcu 1944 r. Przypuszczalnie do momentu, kiedy został zdradzony przez naszych i waszych, ale on nie zdradził. Zginął z medalem na piersi. Jest moim bohaterem i jemu się kłaniam. Jego medal będzie zdeponowany na wieczną pamiątkę w naszym Muzeum Regionalnym w Iwieńcu, Rejon , Obwodu Mińskiego w Republice Białoruś. Będzie oglądany przez nasze dzieci, które powinny być dumne ze swoich bohaterskich przodków”.

Można przypuszczać, że medal należał do polskiego partyzanta Stanisława Raczkiewicza, którego brat Władysław w latach 1921 – 24 był Wojewodą Nowogródzkim, a w latach 1939 – 47 Prezydentem RP na Uchodźstwie.

Stanisław Raczkiewicz zginął podczas niemieckiej operacji przeciwparyzanckiej „Hermann” latem 1943 r., w rejonie wioski Terebejno, w okolicy jeziora Kromań. Prudiszcze i Terebejno znajdują się w tej samej okolicy.

Partyzant st. ułan Marian „Żbik” w książce pt. „Doliniacy” Wydawnictwo MIREKI na str. nr 84 o niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej „Hermann” napisał:

” Wśród zaginionych znaleźli się przeważnie żołnierze, którzy przedarli się na własną rękę do swoich domów i tam zostali schwytani przez Niemców. Wywieziono ich do Niemiec. Tych zaś których z całą pewnością rozpoznano jako partyzantów, stracono na szubienicach postawionych w miejscowości lub rozstrzelano w Stołpcach. Tak zginęli m. in. inżynier architekt Raczkiewicz (brat Prezydenta RP na emigracji w Londynie, Władysława Raczkiewicza), st. sierż. Stefan , oficer żywnościowy Herman Downar , plutonowy Jan , strzelec Aleksander Downar Zapolski i nauczyciel z zawodu kapral …”

Stanisław Karlik

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *