Polacy z Białorusi pamiętają o Kuropatach

30 października 2017

Jak co roku, na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, Polacy z całej Białorusi wraz z pracującymi tam dyplomatami odwiedzają miejsca wiecznego spoczynku naszych rodaków. W minioną sobotę delegacja na czele z szefową Związku Polaków na Białorusi i ambasadorem RP odwiedziła pod Mińskiem, gdzie obok Białorusinów spoczywają także Polacy –  egzekucji dokonywanych przez .
Polskie Radio przypomina, że większość polskich cmentarzy i mogił leży na zachód od Mińska, na terenach które przed drugą wojną światową należały do Polski. Obecny podczas nawiedzania miejsc Mikołaj , historyk opowiedział o polskim wątku represji 1937-1938 w Kuropatach.Delegacja przed 1 listopada odwiedziła cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, gdzie grzebano również ofiary terroru sowieckiego. Na cmentarzu znajduje się neogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie spoczywają szczątki doczesne Jana Damela, polskiego malarza i grafika, wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego. Modlono się przed mogiłą Józefa Hrehorowicza, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

powiedziała, że  robi wszystko, by żadne miejsce święte dla Polaków, nie zostało pominięte. W sobotę znicze zostały zapalone również w Rakowie, Radaszkowiczach, Wilejce , Iwieńcu, Stołpcach i Nowym Świerżniu. We wtorek przedstawiciele Związku Polaków będą odwiedzać na Grodzieńszczyźnie.

W Iwieńcu na mogiłach żołnierzy AK, żołnierzy Wojska Polskiego z 60 p.p. wielkopolskiej poległych w roku. Tymi grobami od wielu lat opiekuje się miejscowy oddział ZPB 

. Mogila polskich policjantów zabitych w 1924 przez dywersyjny oddział sowieckiego wywiadu wojskowego Razwiedupr, który opanował . Była to jedna z odsłon wojny hybrydowej którą przeciwko Polsce prowadził .

, cmentarz wojenny

W Rakowie zapalono znicze przy grobie 21-letniej księżniczki Krystyny Drucko-Lubeckiej porwanej i zamordowanej w 1921 roku przez Sowiecką straż graniczną. Delegacja odwiedziła Krzyż Straży Mogił Polskich ustanowiony ku czci żołnierzy z Stołpecko-nalibockiego zgrupowania AK oraz mogiłe prezes oddziału ZPB w Rakowie Józefy Waraksy.

Radaszkowicze. Groby żołnierzy I i III pułków piechoty Legionów poległych w walkach z Sowietami w 1919 roku.

Kresy24.pl/facebook.com/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *