Litwini zmieniają nastawienie do Armii Krajowej

13 lipca 2018

 
– Jeszcze niedawno postrzegana była przez Litwinów przede wszystkim jako wojsko okupacyjne. Dziś, w dużej mierze dzięki ociepleniu polsko-litewskich relacji, potrafimy rozmawiać spokojnie nawet o bardzo trudnych momentach naszej historii – mówi w rozmowie z „ Gazetą Polską Codzienną” prof. Jarosław Wołkonowski komentując trwające właśnie w Wilnie uroczystości związane z 74.rocznicą operacji „Ostra Brama”.

– W latach 90. napotykaliśmy wiele problemów. Bardzo trudne było samo zarejestrowanie w litewskim państwie organizacji skupiającej kombatantów . Udało się chyba dopiero za trzynastym podejściem. Z dzisiejszej perspektywy jestem przekonany, że ten wysiłek miał sens, przede wszystkim ze względu na samych żołnierzy , którzy po latach ukrywania swojej przeszłości mogli wreszcie mówić o niej z dumą. Przyczyniło się to również do powolnej zmiany nastawienia Litwinów do – wyjaśnia „Codziennej” wykładowca uniwersytecki.

Historyk podkreśla, że przez lata po odzyskaniu niepodległości przez Litwę w kraju tym Armię Krajową przedstawiano przede wszystkim jako organizację nastawioną na niszczenie litewskości i oderwanie Wileńszczyzny od Litwy.

Według prof. Wołkonowskiego dzisiaj można mówić o pewnej zmianie nastawienia nie tylko historyków, ale także litewskich mediów i opinii publicznej. Dodał, że coraz częściej w litewskiej prasie czy telewizji pojawiają się obiektywne artykuły i programy, które mają duży wpływ na kształtowanie świadomości historycznej.


Oprac. MaH, gpcodziennie.pl
fot. Maciej Szczepańczyk, CC BY 3.0
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Litwini zmieniają nastawienie do Armii Krajowej

  1. Yark Odpowiedz

    13 lipca 2018 w 17:26

    Jeśli Litwini zmieniają nastawienie wobec Polaków i AK na pozytywne to dobrze, ale musi iść to w parze z zapewnieniem Polakom na Litwie symetrycznych praw, jakie mają Litwini i inne narodowości w Polsce, właściwie to z racji czynników demograficzno-historycznych Polacy powinni mieć egzystencjonalny zakres autonomii na Litwie. Wtedy będzie można mówić o uczciwych relacjach polsko-litewskich i uniemozliwi to rozgrywaniu naszych państw przez Rosję, za co winę ponosi między innymi polityka państwa litewskiego, a współpraca tamtejszych Polaków ze środowiskami rosyjskimi (i tak wyolbrzymiona) jest pokłosiem tej polityki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *