Ćwiczenia wojsk NATO w pobliżu Krymu

13 lipca 2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji nazwało amerykańsko – ukraińskie manewry, w których bierze udział 29 okrętów, samoloty, śmigłowce i 3 tysiące żołnierzy, igraniem z ogniem.

Ćwiczenia „See Breeze 2018” zdaniem Moskwy służą destabilizacji sytuacji w regionie. Odpowiedzialność za następstwa poniosą państwa wciągające Ukrainę w tę niebezpieczną grę – oświadczyła rzeczniczka ministerstwa Maria Zacharowa – Postrzegamy te ćwiczenia jako kolejną próbę sprowokowania napięć nie tylko na południowym wschodzie Ukrainy, ale i na całym Morzu Czarnym.”


Manewry „See Brezze” przeprowadzane były okresowo w tym rejonie od roku 1997. Od czterech lat odbywają się corocznie i oprócz sił zbrojnych USA i Ukrainy uczestniczą w nich okręty innych państw . W tym roku są to Turcja i Bułgaria. Weźmie w nich udział także okręt dowodzenia USS „Mount Whitney”, flagowa jednostka VI Floty USA, który wpłynęła 7 lipca na Morze Czarne.

W komunikacie o ich rozpoczęciu wydanym 9 lipca w Odessie przez głównodowodzącego Marynarki Wojennej Ukrainy, czytamy: „Manewry są naszą odpowiedzią ideologom, organizatorom i sponsorom wojen hybrydowych będących zagrożeniem dla ludzkości, terroryzmem państwowym i zbrojną agresją.”


Adam Bukowski

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *