9 grudnia w Historii Kresów

9 grudnia 2013

Deportacja Polaków z Kresów Wschodnich

1939 – Ławrentij Beria rozkazał białoruskiej i ukraińskiej NKWD przeprowadzić spis rodzin polskich osadników i leśników na Kresach w celu ich wysiedlenia.

Przeczytaj więcej na ten temat.


1636 – zmarł Fabian Birkowski – polski pisarz, wybitny kaznodzieja, dominikanin urodzony w 1566 r. we Lwowie. Przeczytaj więcej na ten temat.

1857 – w Oszmianie urodził się Czesław Jankowski – polski poeta, krytyk, publicysta, historyk. Od 1907 r. redagował wileński „Głos Polski”. Współpracował z wileńskimi konserwatystami.  Zmarł w 1929 r. w Wilnie. Pochowany na wileńskim Cmentarzu na Rossie. Przeczytaj więcej na ten temat.


1894 – we Lwowie urodził się Adam Królikiewicz – polski jeździec sportowy, major kawalerii Wojska Polskiego, pierwszy polski medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej. Żołnierz Legionów. W okresie międzywojennym pełnił służbę m.in. w 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Zmarł w 1966 r. Przeczytaj więcej na ten temat.

1921 – we Lwowie powołano Polski Związek Łyżwiarski. Powstał z połączenia lwowskiego, wileńskiego i warszawskiego towarzystwa łyżwiarskiego. Przeczytaj więcej na ten temat.

1922 – Gabriel Narutowicz został wybrany na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej. Przeczytaj więcej na ten temat.

1985 – Zmarł Ireneusz Iredyński urodzony w 1939 roku w Stanisławowie na Podolu znany polski prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor piosenek i twórca słuchowisk radiowych. Przeczytaj więcej na ten temat.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *