28 kwietnia w Historii Kresów

28 kwietnia 2013

Hetman Mikołaj Kamieniecki

Hetman Mikołaj

1512 – w Bitwie pod Wiśniowcem (pod Łopusznem) hetman wielki litewski Konstanty i hetman wielki koronny Mikołaj Kamieniecki pokonali przeważające siły Tatarów Krymskich.

Tatarami dowodził chan Mengli I Girej. Polska kawaleria, w sile 5 tysięcy żołnierzy, przy wsparciu wojsk litewskich i ruskich wycięła w pień 24 tysiące (według niektórych źródeł 10 tysięcy) Tatarów i uwolniła kilkunastotysięczny jasyr.


To właśnie po tej klęsce swoich wojsk Megli I Girej zrozumiał, że wyprawy na Polskę są pozbawione szans na powodzenie i postanowił raczej sprzymierzyć się z Rzecząpospolitą przeciwko Moskwie.

1865 – urodził się Piotr – polski archeolog, pierwszy polski uczony, specjalizujący się w archeologii śródziemnomorskiej, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, z którym związany był całe życie naukowe. Zmarł w 1925 r.


1938 – w Stanisławowie urodził się Daniel Passent – polski .

1943 – Kraków: z inicjatywy nacjonalistycznych środowisk ukraińskich powstała tzw. .

1947 – rozpoczęła się Akcja „Wisła” – akcja militarna wymierzona w struktury UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz akcja przesiedleńcza dokonana w celu usunięcia wybranych grup ludności, m.in. Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków, jak również rodzin mieszanych polsko-ukraińskich z terenów Polski południowo-wschodniej (Rzeszowszczyzna i Lubelszczyzna) na tzw. Ziemie Odzyskane. Przeprowadzona została m.in. przez formacje wojskowe PRL.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 28 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *