23 maja w Historii Kresów

23 maja 2013

1842 – w Suwałkach urodziła się Maria Konopnicka, z domu Wasiłowska – polska pisarka, poetka i publicystka. Autorka m.in. pieśni patriotycznej „Rota”. Zmarła w 1910 r. we Lwowie.

Maria Konopnicka została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim w Panteonie Wielkich Lwowian. Jej pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięło udział blisko 50 tys. osób. Popiersie nagrobne zniszczone w czasie wojny zostało po wojnie odtworzone. Obecnie jej imię nosi polska Szkoła nr 24 we Lwowie.


1865 – został powieszony Stanisław Brzóska – polski duchowny katolicki, generał, uczestnik Powstania Styczniowego, naczelny kapelan wojsk powstańczych. Wyrok wykonano na rynku w Sokołowie Podlaskim. Urodzony w 1832 r.

1869 – urodził się Jan – polski prawnik, minister poczt i telegrafów. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.


1893 – urodził się Jerzy – polski filolog klasyczny, pisarz, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Wrocławskiego. Zmarł w 1948 r.

1910 – urodził się Jan Wojciech , „Oliwa’ – major, dowódca 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Świetny dowódca, szanowany i lubiany przez podkomendnych. Poległ tragicznie w 1944 r. w rejonie chutoru Dobry Kraj w okolicznościach do dziś nie w pełni wyjaśnionych. Pochowany w rejonie gajówki Stężarzyce w lasach mosurskich na Wołyniu. Po ekshumacji w 1989 r. spoczął wśród mogił AK na Powązkach.

1942 – w Wilnie urodził się Witold Gładkowski – polski działacz polityczny, nauczyciel, senator RP. Zmarł w 2006 r.

2006 – zmarł urodzony we Lwowie Kazimierz – polski trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Polski, prezes PZPN. Urodzony w 1921 r. Zobacz artykuł o Kazimierzu Górskim.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *