Ukraiński deputowany: „sąd antykorupcyjny najwcześniej za rok”

15 stycznia 2018

Kształt specjalnego „sądu antykorupcyjnego” mającego być młotem na wszędobylskie łapówkarstwo jest przedmiotem starcia między siłami politycznymi na Ukrainie, ale również – między Kijowem a zagranicą. O co w tym wszystkim chodzi?

W tej chwili na stole leży tzw. projekt Poroszenki, dyskutowany w tej chwili przez Werchowną Radę, czyli jednoizbowy ukraiński parlament.


Złośliwi twierdzą, że prezydent przepycha projekt sądu antykorupcyjnego po to, by w zamian dostać pożyczkę od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, będącego agendą ONZ.

Dzisiaj zakotłowało się po tym, gdy tenże Fundusz podał projekt Poroszenki zdecydowanej krytyce i w tonie ultymatywnym: albo zmiana projektu, albo pieniądze nie zostaną przyznane.


Główne zarzuty MFW dotyczą braku spójności prawnej – między innymi z ustawą o Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy, możliwości grania na zwłokę, a także doboru sędziów (brzmi znajomo, prawda?)

Co się tyczy tego ostatniego, dyrekcja Funduszu pragnie sobie zagwarantować możliwość blokowania nominacji zdegenerowanych sędziów „przez przedstawicieli zachodnich donorów”.

Foreign-owned country?

A najlepsze jest to – myślę, że ten fragment spodoba się polskiej prawicy – że w swojej odpowiedzi co i rusz powołuje się na Komisję Wenecką.

W tym kontekście należy odczytywać wypowiedź jedno z deputowanego partii prezydenckiej Serhij , który wywiadzie dla espresso.tv stwierdził dzisiaj: „rok, najmniej rok”, że zacytujemy „Misia”.

Zdaniem Aleksiejewa, same tylko prace nad ustawą potrwają jeszcze dwa miesiące.

Telesfor

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Ukraiński deputowany: „sąd antykorupcyjny najwcześniej za rok”

 1. Generał Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 08:31

  Redakcjo, dlaczego zniknął artykuł z Targalskim?

 2. Enej bandyta Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 09:18

  Oligarchia chce jak najdłużej czerpać zyski z obecnego układu.

 3. 2kbb Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 11:17

  Rzeczywiście zniknął artykuł z Targalskim z dnia wczorajszego a dziennikarzyna o imieniu „Telesfor” napisał jakieś polityczne lewackie wywody !!!
  Cytat:
  „Główne zarzuty MFW dotyczą braku spójności prawnej – między innymi z ustawą o Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy, możliwości grania na zwłokę, a także doboru sędziów (brzmi znajomo, prawda?)”

  Czyżby pod wodzą nowego premiera mamy nowe porządki w naszym kraju… ? Czyli mamy znowu na powrót ludzi dawnego systemu i ich pogrobowców u władzy w Polsce… Przecież ten portal jest utrzymywany przez Senat RP… O co tu chodzi ? ktoś może wie ?

  • Dominik Odpowiedz

   16 stycznia 2018 w 21:39

   No właśnie! Nam Unia również chce zakazać wymiany sędziów. Dlatego brzmi znajomo.
   Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *