Straty.pl – lista Polaków, ofiar II wojny światowej. Pomóż ją uzupełnić

1 września 2016

straty

Kliknij, aby powiększyć.

Blisko 5 mln nazwisk polskich ofiar II wojny światowej udało się zgromadzić w programie dokumentacyjnym „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” zainicjowanym w 2006 roku przez oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Baza danych zawiera dane ponad o 4,5 milionach ofiar i osób represjonowanych. IPN zaprasza do pomocy w uzupełnianiu tej ważnej dla Polaków listy, jak i odwiedzenia samej strony www.straty.pl.


Do uzupełniania listy zachęca się zarówno rodziny zmarłych, jak i wszystkie instytucje rządowe, pozarządowe czy organizacje społeczne. Każda informacja przybliża nas bowiem do poznania pełniejszego i dokładniejszego obrazu zniszczeń, jakich dokonała okupacja niemiecka na ziemiach polskich.

Dzięki zebranym w ramach programu danym możliwe będzie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy o stratach, która wcześniej opierała się na danych szacunkowych, oraz pokazanie skali terroru niemieckiego wobec obywateli państwa polskiego w granicach z września 1939 r. Ogólnodostępna baza danych – www.straty.pl – pozwoli także rodzinom na odnalezienie po latach informacji o osobach zaginionych w czasie wojny oraz na dotarcie do dokumentów znanych dotychczas jedynie historykom.


Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/ 

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Straty.pl – lista Polaków, ofiar II wojny światowej. Pomóż ją uzupełnić

  1. andrzej Odpowiedz

    12 lutego 2017 w 14:26

    Brat moego taty- Stanislaw Dankowski s. Antoniego i Pauliny Dankowskich ur. Nowy Dwur r.SZczuczynski, Bialorus. data ur.+ – 1922r. Zginol kolo wsi Piaskowce z rank NKWD. Nie ma go na zadnej lisce. Morze ktos pomorze go znaliesc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *