Rosyjskie szkoły w Estonii wrócą do nauczania po rosyjsku?

26 listopada 2016

matrioszki-rosjanie

Po zmianie koalicji rządzącej w Estonii do władzy doszła popierana przez mniejszość rosyjską Partia Centrum nowego premiera Jüri Ratasa.  Media rosyjskojęzyczne zaczęły spekulować nad możliwością zmian w tzw. prawie 60/40, określającym zakres estońskojęzycznego nauczania w rosyjskich szkołach w kraju.

W wyniku reformy szkolnictwa wprowadzonej przez byłego ministra Jaaka Aaviksoo, rosyjskie gimnazja muszą wykładać język estoński podczas 60% swoich zajęć. Reszta przedmiotów może być prowadzona po rosyjsku. Nowa koalicja, która składa się z Partii Centrum, Partii Socjaldemokratycznej oraz konserwatystów ze Związku Ojczyźnianego i Republikańskiego, ustaliła, że powrót do nauczania w całości w języku rosyjskim będzie możliwy pod warunkiem, że uczniowie zdadzą egzmain z języka estońskiego na poziomie C1.


„Siłą nikogo nie pokochasz – z takiej zasady wyszliśmy, gdy porozumieliśmy się w kwestii zachowania kształcenia gimnazjalnego w języku rosyjskim. Dzieci nie trzeba zmuszać, by uczyły się po estońsku, trzeba je zainteresować. Dlatego doszliśmy do porozumienia, że dla niektórych szkół w Tallinnie i we Wschodniej Wironii zniesiemy zasadę 60 do 40 pod warunkiem, że absolwenci będą znać język estoński na poziomie C1” – powiedział estońskiemu radiu nowy minister w rządzie Jüri Ratasa centrysta Michaił Korb, który sam jest rosyjskiego pochodzenia.

Trochę inaczej o sprawie mówiła Rosjanka Wiktoria Ładyńska, posłanka do Riigikogu z ramienia estońskich konserwatystów, według której chodzi o projekt pilotażowy, a nie o  przejście na całkowite wykładanie w języku rosyjskim zaniast modelu 60 do 40.


Nowa umowa między koalicjantami zakłada także, że rząd wydzieli dodatkowe środki dla gimnazjów na nauczanie estońskiego. O tym, które szkoły odejdą od modelu 60/40, będą decydować same szkoły i lokalne samorządy. Rząd jedynie zaakceptuje ich decyzję.

Przeciwko sztywnemu stosowaniu zasady 60/40 opowiadał się wielokrotnie były minister edukacji i lider Partii Socjaldemokratycznej Jewgienij Osinowski. Polityk centrystów Wadim Biełobrowcew nazwał ten model w rozmowie z Programem Bałtyckim Radia Wnet w 2014 roku „potiomkinowskim”.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl za: Tomasz Otocki, zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Rosyjskie szkoły w Estonii wrócą do nauczania po rosyjsku?

 1. ltp Odpowiedz

  28 listopada 2016 w 20:38

  Jak im Estonia nie pasuje , to dać im bilet „one way”

 2. jw23 Odpowiedz

  30 listopada 2016 w 18:41

  Rosyjski to jeden z najważniejszych języków międzynarodowych w tej części świata. Tam gdzie nie dogadasz się po angielsku, tam często przydatny może być rosyjski.
  Uważam, że Polakom przydałaby się również jego znajomość, zwłaszcza, że jest prostszy i bardziej naturalny do przyswojenia. Gdyby Rosjanie na zasadzie wzajemności wprowadzili do szkół język polski, to my moglibyśmy go nauczać jako jeden z obowiązkowych języków obcych.

  • mich Odpowiedz

   9 grudnia 2016 w 04:58

   kpisz czy o zdrowie pytasz?

   • SyøTroll

    3 stycznia 2017 w 07:35

    Polacy mieszkający na Litwie również chcą bu nauczanie w polskich szkołach odbywało się po polsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *