Rosyjska piąta kolumna boi się Polaków Grodzieńszczyzny

2 września 2015

 

bielaja_Rus

– Polacy byli w Lidzie i na Grodzieńszczyźnie, zanim powstała Białoruska Republika i zanim zamajaczył „russkij ”. Polacy w Lidzie i na Grodzieńszczyźnie są i będą. Swoją Polskość będziemy dalej publicznie wyrażać – piszą na swoim blogu Polacy Grodzieńszczyzny.


Na popularnej stronie rosyjskich imperialistów na Białorusi „My Patrioty Bieloj Rusi” nagle uświadomiono sobie istnienie Polaków na Grodzieńszczyźnie. Przestraszyli się nas i straszą nami innych.

Profil „My Patrioty Bieloj Rusi” w sieci społecznościowej „VKontaktie” zbiera zwolenników ideologii „zachodniorusizmu”, traktującej Białoruś, jak region wielkiej Rosji. Zapoczątkował ją w drugiej połowie XIX stulecia Michaił Kojałowicz.  jego współczesnych wyznawców pracuje marnie, bo pokazują działania polskiej młodzieży z Lidy jeszcze z 2013 roku. Chodzi o akcję umieszczania na mieście polskich naklejek patriotycznych. Gdyby jeszcze poczytali o tym wszystkim, co zrobiono do tej pory, np. o ostatniej akcji rozdawania w mieście biało-czerwonych wstążek z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej, mogliby jeszcze skuteczniej straszyć siebie i Rosjan Polakami Grodzieńszczyzny.


Autor prorosyjskiej strony straszy, że „Polska może wykorzystać słabość władzy i anektować terytoria, „zwrócone” Białorusi w 1939 r. w rezultacie wyzwoleńczego pochodu Czerwonej Armii”. Boją się też i Kart Polaka wypisując, że w 2013 r. posiadaczami takich Kart było 42 tysiące obywateli Białorusi a dziś już znacznie więcej, no i straszą „prozachodnią piątą kolumną”.

To ciekawe jak bardzo podobne są myślenie i język wielkoruskich szowinistów i szowinistów białoruskich, którzy też nas atakują. Zaznaczyć trzeba, że zdjęcia akcji naklejkowej autor strony „My patrioty Bieloj Rusi” znalazł w artykule ze stycznia 2014 r., w którym odpowiadaliśmy na obelgi białoruskiej opozycyjnej nacjonalistycznej organizacji . Organizacja ta pisała wtedy dokładnie to samo, co teraz wielkoruscy szowiniści. Oburzali się naklejkami z orłami w autobusach w Grodnie, ze znakiem „Polska Walcząca” na wiejskim przystanku w pobliżu Lidy, słowami „Kresy Wchodnie”.

Wszystko to określili jako „polski ” i początek aneksji. Jedni i drudzy uważają, że w 1939 „powróciły” do BSSR, jedni i drudzy przedstawiają Armię Krajową jako zbrodniarzy, którzy „mordowali Białorusinów”.

Jednym i drugim odpowiadamy – Polacy byli w Lidzie i na Grodzieńszczyźnie zanim powstała Białoruska Republika i zanim zamajaczył się „russkij mir”. Polacy w Lidzie i na Grodzieńszczyźnie są i będą. Swoją Polskość będziemy dalej publicznie wyrażać.

Kresy24.pl za polacygrodzienszczyzny.blogspot.com

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

16 odpowiedzi Rosyjska piąta kolumna boi się Polaków Grodzieńszczyzny

 1. Demon Odpowiedz

  2 września 2015 w 14:13

  Na pohybel Mordorowi !
  Na pohybel Fiutinowcom !

 2. jerzy Odpowiedz

  2 września 2015 w 15:42

  dobrze ze my im straszni

 3. Maur Odpowiedz

  2 września 2015 w 19:11

  Tu jest piękny wykaz: http://ornatowski.com/index/popisszlachtylidzkiej1765.htm

  Mam to wydrukowane już od lat. Gdy Autor Czesław Malewski przekopywał się przez archiwa w Wilnie.
  Z mojego rodu stawiło się na ten przegląd rejestrowy 23. Konno i pewnie z uzbrojeniem. Dzisiaj ciężko by mi było 23 naliczyć na całym świecie. Gniazdo rodowe w Parafii Raduńskiej. Łunki. Ostatni znany spis podaje 67 mieszkańców. Ale to spis z czasów I RP.
  Część robiła karierę u cara., część u innych. Część ostała się przy Polsce. Ci byli trzebieni aż po 1946 rok. Część została, z róznych przyczyn, na ziemi zajetej przez bolszewików. Na szczęście więcej ich na listach „Memoriałów” niż zasłużonych dla bolszewików. Pewnie do dziś wzdychają do wielkiej i wspaniałej Polski.

  PS. Popis, bo tak brzmi urzędowa nazwa wezwanych do potwierdzenia swojej gotowości bojowej – obejmuje w centralny powiat IRP. Była nim Lida, obecnie na Białorusi. Popis miał miejsce na 7 lat przed I robiorem Polski i w rok po elekcji SAP. I to był ostatni taki „popis” na terenach I Polski. Następne, już za caratu, wiązały się ze zwyczajnymi łapówkami. Nazywały się „potwierdzenie szlachectwa”. Nie mam pojęcia ile to kosztowało ale niemal wszystkie rody z tego popisu zachowały swój status do czasów I WŚ. Po drodze były konfiskaty mienia, zsyłki i kary śmierci. Niektóre obszary opustoszały i dzisiaj tam tylko łąki lub lasy.

 4. Jan Odpowiedz

  2 września 2015 w 19:30

  No a gdzie p.Schetyna?Gdzie ci „niezależni” działacze ZPB – p.Borys,p.Poczobut,p.Jaskiewicz?Przeciez biora kase z polskiego MSZ.
  Gdyby nie działacze z Wroclawia i harcerze z Warszawy to byli zolnierze AK na Bialorusi nawet na swieta nie dostaliby paczek.

 5. Łzy Matki Odpowiedz

  2 września 2015 w 22:12

  Schetyna… – mam nadzieję że wybory znajdą godnych sprawowania takiego Urzędu. Polska wstaje z kolan – PO – jej polityka zagraniczna jest określana mianem zapomnienia o tych wszystkich co polskość swą nad życie cenią tych co tam zostali co codzienna pracą narażając się otoczeniu polskość utrzymują a historię jak dziecko piastują.
  O nie Głos Schetyny nie jest głosem Polski – a członka partii obywateli postkomunistycznych dla których Najjaśniejsza jest jedynie prywatą i kupcowaniem.
  Polonica Restituta – odsłona 2 nadchodzi.

  • Syøtroll Odpowiedz

   2 września 2015 w 22:51

   No to chyba trzeba się bać, bo choć „członkiem partii” nie jestem, to już „obywatelem postkomunistycznym” tak, dla których jak twierdzisz Rzeplita „jest jeno prywatą i kupowaniem”. Nie uogólniaj za bardzo, ludzie są różni.

  • ltp Odpowiedz

   2 września 2015 w 23:02

   Mam nadzieję, że Ci Internet wyłączą

 6. bzik Odpowiedz

  3 września 2015 w 00:37

  Jeszcze powroci Grodzieńszczyzna i Brzesc do macierzy !!!

 7. ZBY Odpowiedz

  3 września 2015 w 22:03

  Polacy na Grodzieńszczyźnie są i będą MNIEJSZOŚCIĄ

 8. dundulis Odpowiedz

  4 września 2015 w 01:01

  Lida, Gardinas to nasza Litewska ziemia. Tam wszystko nasze litewskie od wieków. Co tam hej Słowianie robią w ogóle? Polacy, (Biało)ruscy precz ręce od naszej ziemi.

  • Aleś Litwin Odpowiedz

   22 września 2015 w 20:09

   Naprawdę Białorusini na terenie całej Białorusi i polacy Grodzieńszczyzny – to słowianizowane Bałtowie. Przecież do słowianizacji cała Białoruś była zamieszkiwana przez Bałtów. Prawdziwa hystoryczna nazwa Białorusinów – Litwini!

   • ember11

    21 listopada 2017 w 02:34

    To dlaczego daliscie sie „zeslowianizowac”? Bo jestescie leszcze tak jak oddzial waszego generala Povilasa Plechavicziusa w czasie II w.sw, ktorego marsz przeciwko Polakom pod Oszmiana Murowana zakonczyl sie tym, ze AK puscila was w kalesonach i tak zorganizowala wam marsz ku uciesze miejscowej ludnosci. Kozacy, nie ma co…

 9. Aleś Litwin Odpowiedz

  22 września 2015 w 20:08

  Naprawdę Białorusini na terenie całej Białorusi i polacy Grodzieńszczyzny – to słowianizowane Bałtowie. Przecież do słowianizacji cała Białoruś była zamieszkiwana przez Bałtów. Prawdziwa hystoryczna nazwa Białorusinów – Litwini!

  • Dolowski Odpowiedz

   12 stycznia 2016 w 17:56

   Wedlug panskiej teorii,jako bialoruskiego Litwina wychodzi ze wiekszosc mieszkancow tych terenow byli Baltowie,wiec jak mogly byc slowianizowane.Takze powstaje pytanie od kogo powstaly Bialorusini.Piszac na tak powazne tematy trzeba myslec oraz miec odpowiednia wiedze.

 10. Aleś Litwin Odpowiedz

  22 września 2015 w 20:56

  Jeszcze w 19 wieku polskojęzyczny poeta Adam Mickiewicz urodzony na terenie dzisiejszej Białorusi (historycznej Litwy) nazywał swoją Ojczyznę Litwą:

  Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
  Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
  Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
  Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.

  Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
  I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
  Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
  Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem
  (— Gdy od płaczącej matki, pod Twoją opiekę
  Ofiarowany martwą podniosłem powiekę;
  I zaraz mogłem pieszo, do Twych świątyń progu
  Iść za wrócone życie podziękować Bogu —)
  Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono!…
  Tymczasem, przenoś moją duszę utęsknioną
  Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
  Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
  Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
  Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
  Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
  Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
  A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
  Zieloną, na niej zrzadka ciche grusze siedzą.

 11. Matrix Odpowiedz

  7 grudnia 2016 w 23:16

  Polacy byli na Grodzieńszczyźnie, Polacy byli w Galicji Wschodniej zanim powstało państwo Ukraina, Polacy byli na Wileńszczyźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *