Rosja jest wszystkim potrzebna – Lechowi Wałęsie też

10 listopada 2015

walesa

„Rosja jest nam wszystkim potrzebna – potrzebna Polsce, potrzebna Europie, potrzebna światu. To wielki kraj, wielkie możliwości. I trzeba zrobić wszystko, abyśmy żyli w zgodzie. Trzeba pomóc Rosji wyjść z impasu, w którym w ocenie całego świata obecnie się znajduje. Dlatego ja także jestem gotów zrobić wszystko, aby pomóc Rosji i światu porozumieć się” – deklaruje były w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA-Nowosti.

„Jestem dostatecznie znaną osobą, moje opinie dochodzą tam, gdzie trzeba. Spotykam się z dyplomatami, politykami, dziennikarzami. I oni przekazują mój punkt widzenia. (…) Wysłałem ze swej strony sygnał, lecz nie otrzymałem ze strony Rosji żadnej odpowiedzi” – mówi , który jest gotów być pośrednikiem między Zachodem a Moskwą.


„Mogłoby to wyglądać tak: ktoś z pełnomocnictwami od prezydenta Władimira Putina usiądzie do rozmowy ze mną lub z innym przedstawicielem Zachodu. Wstępnie omawiamy, co można zrobić. Wyniki naszego spotkania musimy przedstawić naszym przywódcom. I w zależności od tego, co uzgodniliśmy, dobiera się ludzi do realizacji naszych planów. Zajmowałem się już takimi sprawami” – przekonuje Wałęsa.

Były prezydent, pytany o to, czyj jest , porównuje go do Gdańska (bo Gdańsk był szwedzki, niemiecki, a teraz jest polski i europejski i tak samo powinno być z Krymem: powinien być otwarty i nie trzeba go przejmować siłą) i przypomina, że przelała z Niemcami więcej krwi niż z Rosją, ale doszliśmy do porozumienia. Z Rosją też należy wyjaśnić do końca wszystkie złożone problemy: i wszystkie okoliczności związane z jeńcami Armii Czerwonej w Polsce w latach 20. ubiegłego wieku). Wałęsa dodaje, że z Niemcami wszystko już wyjaśniono, a z Rosji wszystko trzeba wyciągać i w charakterze ilustracji daje przykład:  „Popatrzcie na sprawę wraku polskiego samolotu rozbitego pod Smoleńskiem. Od pięciu lat nie możecie go oddać Polsce”.


Zapytany o historyczne i obecne relacje z Ukrainą, były prezydent stwierdził, że „Nasza wspólna jest bardzo złożona. Nie powinniśmy konfliktować się z Ukrainą, z Kijowem należy rozmawiać za pomocą argumentów. Oni mają wiele problemów, nie można pogarszać sytuacji, nie należy otwierać nowego frontu. Tam i tak na wschodzie kraju trwa wojna. Chcielibyśmy odłożyć problematyczne kwestie na potem”. Zaś sprawę uchodźców widzi tak: trzeba zakończyć wojnę, która toczy się w ich krajach, a dopóki ona trwa, zbierać pieniądze i przyjmować uciekających ludzi, jednocześnie pamiętając, że powinni  wrócić do domu.

W materii „Rosja jest potrzebna wszystkim”, Lech Wałęsa precyzuje: „Potrzebna jest Rosja reformatorska, która przestrzega zasad pokojowych. (…) W czasach Jelcyna był taki okres, przyjazny dla nas. Ale był to bardzo krótki okres. Rosja jednak jakoś zawsze ma pecha do polityków”.

Kresy24.pl/ na podstawie i PAP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

30 odpowiedzi Rosja jest wszystkim potrzebna – Lechowi Wałęsie też

 1. Vandal Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 16:25

  niech mowi za siebie!, mnie rosja jest niepotrzebna!

  • SS20 Odpowiedz

   11 listopada 2015 w 19:43

   wam ukraińcom może i nie a Europie i Światu napewno tak , o czym mogliśmy przekonać się w Syrii

   • Demon

    28 czerwca 2016 w 13:55

    Mów trollu za siebie. Polakom Rosja jest potrzebna jak wrzód na d… .

  • Demon Odpowiedz

   28 czerwca 2016 w 13:54

   Nie tylko Tobie. Większość Polaków nie chce u siebie wschodnich onuc.

 2. Tilc Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 16:58

  Bolek !

 3. SyøTroll Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 17:43

  Mnie również jest potrzebna Rosja, Rosja nie zagrażająca Polsce, niekoniecznie reformatorska, ostatecznie to ich kraj, ale niestety, do tego jest potrzebna Polska nie-wroga Rosji, której od pewnego czasu już nie ma. Żeby się odrodziła, konieczne by były pewne zmiany w polityce wschodniej, na co się raczej nie zanosi.

  • Vandal Odpowiedz

   10 listopada 2015 w 23:39

   Zadwon do Lecha, moze Cie wezmienie do pomocy w negocjacjach, byli byscie dobrym duetem……….,hahaha! 🙂

  • Demon Odpowiedz

   28 czerwca 2016 w 13:53

   Rosja nigdy nie była, nie jest i nie będzie uczciwym, prawym sąsiadem żadnego z państw. Tym bardziej Polski.
   Polacy są zbyt dumnym i kochającym wolność narodem, żeby mieć w Rosji przyjaciela.
   „Jak świat światem, nigdy nie był Rusek dla nikogo bratem.”

 4. Zibi Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 18:03

  Oczywiscie ze potrzebna przyjazn!!!!tylko ze to narod zaklamany nie kochajacy Ojca i matki swojej !!!!!!!!! teraz mi powiedzcie czy majac Jezusa Chrystusa w Sercu walczylbys przeciwko swemu krajowi i ludnosci swojej!!!!!!!!!tam nie ma milosci nawet do samego siebie!!!!!!!! lepiej czytajcie Pismo Swiete tam wszystko jest jak milowac wszystkich jak szanowac zycie swoje i innych jest tylko jeden Bog i Jezus Chrystus Walesa chce dobrze ale najpierw niech nawroca sie poganie!!!!!! ich wiara nie przetrwa tam potrzeba Ducha Swietego zeby wstapil na ten kraj AMEN.

  • Demon Odpowiedz

   28 czerwca 2016 w 13:57

   Rosja to kraj Belzebuba.
   Nie nawrócisz jej w żaden sposób, nie ucywilizujesz.
   Puki istnieje, będzie to dzicz z bronią atomową.

 5. Jan Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 18:42

  Chory człowiek.Pycha go już rozsadza – może wreszcie peknie.

 6. ltp Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 21:11

  Potrzebna jak qrwi€ bielizna.

 7. papay Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 21:13

  Wałęsa bredzi jakby się szmat nażarł.. Z resztą robi codziennie od 20 lat..Jedyne lekarstwo na ta przypadłośc to duża lewatywa i głęboka lobotomia..

 8. Pafnucy Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 22:50

  Niech prezydent lepiej zmini leki. Gdańsk – Krym ??? Co on wygaduje. Trwa wojna Rosyjsko – Chińsko – Amerykańska o dominację na globie a on myśli że jego „skromna” osoba przyniesie pokój 🙂 UE jeszcze przez chwilę była w grze ale dzięki imigrantom z Afryki (Chiny) i Bliskiego Wschodu (Rosja,USA) 3 mocarstwa rozwiązały europejski problem. Już nie mogę czytać takich bredni o UPAinie: „Nasza wspólna historia jest bardzo złożona. Nie powinniśmy konfliktować się z Ukrainą, z Kijowem należy rozmawiać za pomocą argumentów. Oni mają wiele problemów, nie można pogarszać sytuacji, nie należy otwierać nowego frontu. Tam i tak na wschodzie kraju trwa wojna. Chcielibyśmy odłożyć problematyczne kwestie na potem”. Jakoś wysławianie pod niebiosa bandery i szuchewycza i innych morderców z OUN-UPA im nie przeszkadza a mówienie o ich ofiarach rani wrażliwość „biednych” banderowców. Wszyscy z banderowskimi flagami chodzą sobie na mecze i manifestacje. Każdy morda pełna frazusów o „wojownikach” UPA a chętnych do Donbasu brak. Nic nie usprawiedliwia milczenia o Wołyniu. Niec nie usprawiedliwia relatywizacji LUDOBÓJSTWA. A już na pewno nie „przyjaźń” polsko – UPAińska.

  • Vandal Odpowiedz

   10 listopada 2015 w 23:47

   Tak to mniej wiecej wyglada. 🙂

 9. observer48 Odpowiedz

  10 listopada 2015 w 22:56

  „(…) przypomina, że Polska przelała z Niemcami więcej krwi niż z Rosją”
  Co on bredzi! W ponad 1000-letniej historii Polski Polska i Rosja upuściły sobie nawzajem kilka razy więcej krwi, niż Polska i Niemcy, przy czym Rosjanie uodobali sobie szczególnie mordowanie bezbronnej polskiej ludności cywilnej i jeńców wojennych za każdym razem jak dostawali baty na polach bitew.

  Bolek, który osiągnął pierwszy szczebel niekompetencji jako Prezydent RP, powinien przestać gęgać, bo mu jeszcze dziób urośnie. Rzuca werbalną sieczką, jak za dobrych czasów, gdy był wodzem Solidarności.

  • Jan Odpowiedz

   11 listopada 2015 w 07:41

   Z całym szacunkiem w tym wypadku zgadzam się z Panem.

  • Demon Odpowiedz

   28 czerwca 2016 w 13:49

   Popieram w 100%

 10. rafi Odpowiedz

  11 listopada 2015 w 02:18

  Panie Bolku znaczysz tyle co nic !! Sprzedałeś swój własny kraj dla swych wlasnych korzysci i jestes nikim !!

 11. rafi Odpowiedz

  11 listopada 2015 w 02:19

  ruskie to juz upadajacy kraj a Bolek niech idzie tam do nich i ginie razem z nimi !!

 12. rafi Odpowiedz

  11 listopada 2015 w 02:22

  Ten Bolek juz tyle narobił szkody i zlego dla Polski że niech lepiej zniknie i siedzi cicho !!

 13. rafi Odpowiedz

  11 listopada 2015 w 02:23

  Jak jest potrzebna dla Bolka ruskie to niech wypowiada sie w swoim imieniu bo mi ruskie scierwa nie sa potrzebne !!

  • olek Odpowiedz

   11 listopada 2015 w 18:34

   a ty jakie jesteś „ścierwo”?

   • Demon

    28 czerwca 2016 w 13:47

    Jest Polakiem, nie „ścierwem”. Polacy nie strzelają więźniom w tył głowy, nie napadają innych narodów, nie rabują ich nie gwałcą, nie mordują. Rosjanie mają więcej krwi na łapskach niż Niemcy.
    Jeśli masz wątpliwości, bardziej zainteresuj się historią.

 14. lew Odpowiedz

  11 listopada 2015 w 07:55

  W czasie II Wojny Światowej w wyniku okupacji niemieckiej zgineło ok. 2,6-2,7 miliona etnicznych Polaków, Przestań siać zamet Ukraińcu z Kanady.

  • observer48 Odpowiedz

   11 listopada 2015 w 13:08

   A ilu etnicznych Polaków wymordowali Bolszewicy w latach 1918-1955? Oprócz tego nasza wspólna historia z Niemcami liczy ponad 1000 lat, podczas gdy cała historia Księstwa Moskiewskiego, carskiej Rosji i wojen z Polską zaczyna się na początku XVII wieku.

   • Demon

    28 czerwca 2016 w 13:43

    Ilu ? Różne źródła różnie podają,
    ale najbliższa prawdy jest liczba 1,5 miliona (!),
    wymordowanych, zamęczonych POLAKÓW (nie licząc innych nacji z obywatelstwem polskim).
    ROSJA, to najgorszy z możliwych sąsiadów.
    Można by je określić trzema słowami: morderca, złodziej, gwałciciel,
    jednym słowem – MORDOR.
    Wystarczy zainteresować się poważniej historią ,żeby nie mieć żadnych wątpliwości i całkowicie wyleczyć się rusofilii.
    Oni nam nigdy nie pomogli, nie wyzwolili nas, co najwyżej najeżdżali, podbijali, a wyrzucając hitlerowców, zafundowali w jego miejsce nie mniej zbrodniczy komunizm.
    Jak widać po jej działaniach w Gruzji, Czeczeni, czy na Ukrainie, choć świat poszedł w rozwoju do przodu, Kacapia dalej jest mentalnie na poziomie epoki kamienia z grubsza lizanego.
    Choć minęło już kilkaset lat od XVIII wieku, dalej prawdziwe jest powiedzenie: ” Jak świat światem, nigdy nie był Rusek dla Polaka bratem.”

 15. LOLO Odpowiedz

  12 listopada 2015 w 16:42

  (usun. – zniesławienie)

 16. Michał Kalinowski Odpowiedz

  13 listopada 2015 w 22:57

  Wszyscy jesteście niedouczeni, a L. Wałęsa to na pewno, bo w lipnieńskiej zawodówce historii wcale nie uczyli. Oj lechu weź się lepiej za śrubokręcik to potrafisz najlepiej.

 17. Demon Odpowiedz

  28 czerwca 2016 w 13:21

  „BOLKOWI” szczególnie potrzebna jest Rosja, bo to jej ludzie przerzucili go przez płot , by pomógł bezboleśnie przeistoczyć się komuchom w bankierów i prezesów spółek, okraść Polskę i Polaków z jej majątku narodowego i uczynić na tyle słabą, żeby łatwo było nią sterować, zarówno Niemcom jak i Rosji.
  Poza tym, żeby zabezpieczyć bandytów komuny przed odpowiedzialnością karną.
  „Bolek” w pełni zadanie wykonał, ale żeby czuć się w pełni bezpiecznie, musi czuć wsparcie Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *