„Prowadzący” Sawczenko grają va banque. Cel: federalizacja Ukrainy

28 grudnia 2016

Ukraiński politolog Jewhen Magda uważa, że zainicjowana przez Nadiję platforma społeczna „Runa” (Ruch ukraińskiego narodu) ma dwa cele. Chodzi o to, by pokazać społeczeństwu, że jej wyjście z partii „” nie jest porażką, lecz zwycięstwem, ponieważ rozpoczyna w ten sposób samodzielną karierę polityczną. Po drugie, ludzie, którzy stoją za Sawczenko, grają va banque, realizując główny cel – przekonanie Ukraińców, jak należy uregulować konflikt w Donbasie. 

Idea demontażu państwa ukraińskiego od dołu jest atrakcyjna dla Kremla. Ci, którzy śledzą ukraińską politykę, zapewne pamiętają, jak już sześć miesięcy temu Sawczenko otwarcie deklarowała dopuszczalność federalizacji Ukrainy, cytując niemal dosłownie koncepcję Wiktora Medwedczuka, o którym Sawczenko twierdzi, że go osobiście nie zna – pisze Jewhen Magda. W jego ocenie, są to spekulacje o tyle zasadne, że po trzech latach życia w ciągłym stresie mogą ulec populistycznym ideom, o ile niosą nadzieję – nawet jeśli złudną – na normalizację sytuacji.


Przypomnijmy: Nadija Sawczenko, ukraińska wojskowa i deputowana do parlamentu Ukrainy, która niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach, zaprezentowała we wtorek własny projekt polityczny – platformę społeczną na rzecz zmiany systemu „Runa”. Nie wykluczyła, że jej ruch z czasem przekształci się w partię. Wcześniej zrezygnowała z członkostwa we frakcji parlamentarnej partii „Batkiwszczyna” b. premier Julii Tymoszenko, z której dostała się do Rady Najwyższej Ukrainy. W ubiegłym tygodniu, po tym, jak bez porozumienia z władzami Ukrainy spotkała się z liderami separatystów z DNR i ŁNR, negocjując wymianę jeńców wojennych, ukraińscy deputowani przegłosowali wykluczenie jej ze składu ukraińskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Sawczenko, 35-letnia porucznik ukraińskich sił zbrojnych, po prawie dwóch latach spędzonych w rosyjskich aresztach została wymieniona na skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa i w maju powróciła do ojczyzny.


W marcu rosyjski sąd skazał ją na 22 lata więzienia, uznając, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy i twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

29 odpowiedzi „Prowadzący” Sawczenko grają va banque. Cel: federalizacja Ukrainy

 1. józef III Odpowiedz

  28 grudnia 2016 w 14:25

  Gdyby wprowadzono od początku federalizację, nie byłoby tej tragedii jaka nastąpiła po Majdanie

  • SyøTroll Odpowiedz

   28 grudnia 2016 w 15:13

   No jakże by można było przyjąć propozycję Putina, przecież lepsza wojna niż jej brak.

   • ttt

    28 grudnia 2016 w 20:43

    Powiedz to putkowi.

   • SyøTroll

    29 grudnia 2016 w 12:14

    @tetetka
    Niestety to Jaceniuk wysłał wojsko, a nie putek. Po trzech latach, wciąż nie mam pojęcia w jakim celu, my Polacy, pragniemy uchodzić w FR za sojuszników banderowców, ani do czego nam jest to potrzebne.

   • rassijskoj mir

    29 grudnia 2016 w 18:51

    te ujek -z ciebie taki polak jak i rokossowski. .

  • miki Odpowiedz

   28 grudnia 2016 w 15:44

   Podobnie można by twierdzić odnośnie żądania Hitlera względem korytarza do Wolnego Miasta Gdańska w 1939-że realizując je wówczas uniknęlibyśmy 2 wojny światowej. To bzdura totalna! Państwa typu Rosja czy Niemcy apetyt mają nieograniczony. Mają to w genach. Spełniając zachciankę Niemiec czy Rosji zaspokajamy apetyt jedynie czasowo….. Niech się nikomu nie zdaje że Niemcy dzisiaj się ucywilizowały, wręcz przeciwnie robią to samo co robiły wcześniej jeno sprytniej bo bez rozlewu krwi w białych rękawiczkach. Efekt jest taki ,że panują dziś nad całą Europą. Uchodźcy? Potrzebowali siły roboczej i ludzi do utrzymania przyrostu naturalne a że wymknęło się to spod kontroli to nam chcieli opchnąć nadwyżkę 🙂 A Rosja? Sukcesywnie pożera po kawałku -Nadniestrze, Osetia Pd, Abchazja, Krym, Rep.Doniecka, Rep.Ługańska………..następna będzie Białoruś albo jakiś kolejny kawałek Ukrainy……………. Wydawałoby sie ,że znikąd nadziei i podzielimy ich los i my gdyby nie ….. islamiści i Chiny. Obie te siły dadzą Rosji ostro popalić już niedługo. My powinniśmy szykować się nie tyle do obrony przed Rosją ale przygotowywać siły ekspedycyjne do zajmowania kresów jak nadejdzie właściwy moment! Do Urala teren jest ogromny 🙂

   • SyøTroll

    28 grudnia 2016 w 18:31

    Zgadza się miki, lepsza wojna niż jej brak.

   • Pafnucy

    29 grudnia 2016 w 12:09

    Nie ma żadnej analogii pomiędzy korytarzem pomorskim w 1939 a federalizacją „u krainy”. Po majdanie i konflikcie nie będzie już takiej upainy jaką znaliśmy przed tymi wydarzeniami. Rosjanie w tzw wschodniej ukrainy (ogromna większość) nigdy nie zaakceptują amerykańskiego agenta i uzurpatora w Kijowie. Życie Rosjan i „u kraińców” w jednym państwie, w kształcie sprzed awantury banderowskiej nie jest już możliwe. Konieczna jest jej federalizacja co w konsekwencji (prawdopodobnie) spowoduje odpadnięcie „rosyjskich” obwodów.

   • SyøTroll

    29 grudnia 2016 w 12:20

    Do Urala teren ogromny, to prawda, ale bez amerykańskiego wsparcia się to nam nie uda, bo naszych „wyzwolicieli” wytłuką. I taki będzie koniec tej „krucjaty”.

 2. aleks Odpowiedz

  28 grudnia 2016 w 14:42

  Porywam swojego człowieka i trzymam go za kratami jakiś czas. Później go wypuszczam a on wraca do kraju jako bohater. Świetna sytuacja! organizuje swoją partię, która wygrywa wybory. Jest po sprawie. Czy tak było? Podobne dzialania robiło NKWD z UB po wojnie w Polsce.
  Ja nie wiem, ale wiem jedno ten kto tak długo siedział u Putina nie powinien być dopuszczony do stanowisk panstwowych.

 3. wnuk rezuna Odpowiedz

  28 grudnia 2016 w 14:58

  „federalizacja” to KONIEC UKRAINY !!!!!!!!!
  ..Ukraina „federalna” to sowiecka kolonia
  Zachodnia Ukraina , ta banderowska !!!! , już nigdy nie będzie w ruski świecie !!!…miejmy nadzieję że Centralną też obronią ???
  Jeśli będą gotowi na Walkę i Ofiary ….
  Ruski NOWOTWÓR na Wschodzie lepiej AMPUTOWAĆ !!!!
  zanim doprowadzi do śmierci Wolnej Ukrainy i życia w ruskim REZERWACIE jak Biełarusy …

  taka prawda

  • SyøTroll Odpowiedz

   28 grudnia 2016 w 15:11

   Już kiedyś zwalczaliście „polską agresję”, starając się amputować „polski nowotwór” na Wołyniu i nie tylko; a wcześniej zwalczaliście „żydowskie agresje”. Teraz się dla odmiany wzięliście za Rosjan, z braku odpowiednio dużych mniejszości polskiej i żydowskiej oraz z powodu „proeuropejskich” dążeń.
   Taka prawda.

  • Pafnucy Odpowiedz

   29 grudnia 2016 w 12:14

   Całe zadnieprze musi zostać odcięte od „u krainy” żeby stała się względnie niezależnym i samodzielnym państwem. Ale powiedz to lepiej ukraińskim rezunom z Kijowa, którzy mają roszczenia do Kubania, Smoleńska i Rostowa.

 4. SyøTroll Odpowiedz

  28 grudnia 2016 w 15:05

  „Federalizacja”, od początku była najlepszym rozwiązaniem, ale „proeuropejscy” Ukraińcy woleli wypowiedzieć wojnę domową swoim „prorosyjskim” współobywatelom na Wschodzie, „w imię integralności”. I jakoś po prawie trzech latach ostrzału ukraińskich obywateli przez Ukraińską Armię nie widać tej „integralności”; bym wręcz napisał, że jest bardziej odległa niż na początku konfliktu zbrojnego, pomiędzy obywatelami a „proeuropejskim” rządem.

  • Ula Odpowiedz

   28 grudnia 2016 w 19:42

   Pamietam wiadomosci z tamtego czasu. Czolgo w Donbasie i ludzi pytajacych ukrainskich czolgistow, co oni tam chca, czy maja zamiar do nich strzelac.

   Pamietam tez zale jakiegos dowodcy siedzacego na czolgu, zalacego sie dziennikarzowi polskiemu( nie pamietam TVP albo TVN), ze nie rozumie mieszkancow Donbasu. Oni ( zolnierze ukrainscy) przyjechali tam, im pomoc, a mieszkancy z nimi nie wspolpracuja. Niedlugo potem Ukraina dostala pomoc finansowa z zachodu i sie zaczelo. Za kazdym razem taki sam scenariusz: transza pomocy, wznowienie walk, Ukraincy zaczynaja bombardowac Donbas, Europa oburza sie na Rosje, Rosja zostaje objeta sankcjami. od 2014 nic sie nie zmienilo. Tylko tyle, ze teraz nie sa nakladane nowe sankcje, tylko stare przedluzane.

   • ltp

    29 grudnia 2016 w 02:01

    No proszę , jest team, a właściwie „ansambl”. Ss-troll i wtórująca mu Ula. A jak jest Ula po waszemu.

   • SyøTroll

    29 grudnia 2016 w 12:24

    @ltp
    Niezupełnie, Ula jest prorosyjska/prorosyjski a ja jestem zwolennikiem jednej proeuropejskiej Ukrainy, ale nie jednej „proeuropejsko-banderowskiej” Ukrainy, zaś pan jest zwolennikiem tej ostatniej.

   • Ula

    29 grudnia 2016 w 13:59

    Odpowiedz do Syotroll,

    ja nie jestem prorosyjska. Po prostu opisuje swoj punkt widzenia na rozne sytuacje, a ze nie jest on probanderowski, od razu wruca sie mnie do prorosyjskiego worka.

    Nie przeszkadza mi to, sama sobie sie dziwie, ze to wszystko tak „prorosyjsko” wyglada, ale coz, taki mamy swiat w tej chwili.

  • ltp Odpowiedz

   29 grudnia 2016 w 01:57

   Idź z tymi ” mondrosciami” do spustnika. Albo zwiezdy. Tam gdzieś nawet ostatnio atrakcyjne wakaty się pojawiły

   • Pafnucy

    29 grudnia 2016 w 12:47

    Przestań się kompromitować chłopaku od Tymy.

   • Pafnucy

    29 grudnia 2016 w 12:55

    Początkowo myślałem, że jej „prowadzący” to głos rozsądku ale się myliłem. Ciekawie się zapowiadała zanim zaczęła się odwoływać do „narodowowyzwoleńczej” i ” bohaterskiej” dUPA. Nie dociera do „u kraińców” że nie da się scalić „u krainy” kultem ukraińskich nazistów i kolaborantów.

 5. Japa Odpowiedz

  28 grudnia 2016 w 15:46

  Ukrywanie, że twór zwany dalej Ukrainą nie jest federacją jest głupotą. Żaden Charkowianin, czy Odesyt nie zaaklimatyzuje się na zapadnoj UPAdlinie. To dwie różne mentalności. Jeszcze i Zakarpacie jest. To też inni ludzie. Ni zapadyncy, ni wschodni Ukraińcy. Co do Sawczenko to w/g mnie kabyła. Jest taki termin w żeńskim kryminalnym swiatku. Rozumkiem nie grzeszy, ale ma doświadczenie bojowe. Wie co to żołnierski trud i poświęcenie. Dobry żołnierz szanuje wroga. Nie gra w kolory. Zna biały i czarny. Więc i Sawczenko kieruje się żołnierskim poczuciem sprawiedliwości. Jest on daleki od brudnej polityki. Bogu chwała, że ocknęła się i nie dała wykorzystać politykom. Jej misja to usilnie prowadzić do pojednania i pokoju. Do ustalenia realiów politycznych i terytorialnych. Do akceptacji woli ludzi żyjących w swoich „małych” ojczyznach. Jeżeli ograniczy się do tego, to będzie wielka. Tyle, ze kto ma media ten istnieje. Ją UPAińskie media zbojkotują, bo są własnością oligarchatu i na jego usługach. UPAdliniec w tym i ichni dziennikarz to sprzedajna suka.

  • Ula Odpowiedz

   28 grudnia 2016 w 19:50

   Szkoda tylko, ze symbolika jej „Runy” przechodzi z niebiesko-zoltej w czerwono czarna. Mozna na jej „fejsbuku” zobaczyc.

   Nie wiem czy link przejdzie.

   https://www.facebook.com/Savchenko.Nadiia/photos/a.896456803784954.1073741828.896212553809379/1128980547199244/?type=3

   A juz zaczynala mi sie ta osoba podobac. Myslalam, ze moze rozum jej wrocil. Ale co jest raz banderowskim genem skazone, takie zostanie.

  • SyøTroll Odpowiedz

   29 grudnia 2016 w 12:30

   Dokładnie. NieFederacja = #Krymnasz + „Republiki Ludowe” + ATOland + „Proeuropejska Szcze Ne Wmerła” + coraz bardziej realne „Zakarpacie”.

 6. tagore Odpowiedz

  28 grudnia 2016 w 17:44

  Wiarygodność spółdzielni oligarchów jest żadna ,wiarygodność
  Pani Sawczenko jest pewną niewiadomą i tylko tyle można na ten temat powiedzieć. Pożyjemy zobaczymy.

  • SyøTroll Odpowiedz

   28 grudnia 2016 w 18:42

   Niektóre pomysły ma ciekawe, ale skoro nie chce rżnąć „prorosyjskich”, tylko się z nimi dogadać, to wg autora tegoż artykułu UPAińską patriotką.

   • Ula

    28 grudnia 2016 w 19:51

    Niestety, nie tylko upainska, ale banderowska patriotka z niej.

    https://www.facebook.com/Savchenko.Nadiia/photos/a.896456803784954.1073741828.896212553809379/1128980547199244/?type=3

 7. Dr Ojdyry Odpowiedz

  28 grudnia 2016 w 19:57

  Rosję czeka szereg nieszczęść i problemów wewnętrznych. Ale Rosjanie widać tak wolą. Skoro nie potrafią się zająć sobą, to na siłę próbują zajmować się innymi. A jak wiadomo nie ma akcji bez reakcji.

  • SyøTroll Odpowiedz

   29 grudnia 2016 w 14:52

   Rosję zapewne czeka seria nieszczęść, bo zamiast „odpowiedzialnie” zająć się sobą (otwartych wojen domowych w FR nie ma) bronią „prorosyjskich” na Ukrainie. Podobnie seria nieszczęść czeka Polskę bo zamiast analogicznie olać rodaków na wschód od polskiej granicy, miesza się w wewnętrzne sprawy innych państw, zrażając przy tym do siebie europejskich partnerów.
   Europie od początku chodziło o przejęcie Ukrainy, ale bez pogarszania relacji z Rosją, co się nie udało. Europie nie zależy na destabilizacji FR lecz na jej asymilacji. Destabilizacja FR działa jedynie w interesie USA, na szkodę UE i ChRL (bo trudniej będzie ją zasymilować), oraz oczywiście destabilizatora, będącego amerykańskim podwykonawcą, ale jak to mówią głupich nie sieją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *