Podczas spotkania ze studentami Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wymienił nazwiska “wybitnych działaczy ukraińskiej kultury narodowej”.
Wybitnymi Ukraińcami są, według kryteriów Juszczenki, oprócz Dostojewskiego, również m.in. malarz Ilja Riepin i kompozytor Piotr Czajkowski.
Juszczenko wskazał, jaką unikalną cywilizację przynieśli Ukraińcy światu, dodając, że Dostojewski, Czajkowski i Riepin to nie wszyscy, a na liście wybitnych są jeszcze tysiące innych, którzy tworzyli ukraińską kulturę, zapełniając jej narodowy „ukraiński Louvre”.
Nie ma się z czego rechotać – piszą obrońcy tej historycznej interpretacji (patrz drugie załączone wideo) i dowodzą, że wszyscy trzej wymienieni przez Juszczenkę genialni twórcy, chociaż ich dzieła powstawały w Imperium Rosyjskim i po rosyjsku, są w linii męskiej z pochodzenia Ukraińcami, a ich przodkowie urodzili się na terytorium Ukrainy.
https://www.youtube.com/watch?v=fF-EuUD5IkE
https://www.youtube.com/watch?v=uRtKy2DCQQA
Kresy24.pl
