
Szczyt w Baku. Wspólne zdjęcie uczestników. Fot: COP29 Azerbaijan/X.com
Uczestnicy szczytu klimatycznego w Baku wzięli udział w sesji fotograficznej. Do tradycyjnego „rodzinnego zdjęcia” nie chciał jednak pozować prezydent RP.
Głowa państwa nie życzył sobie wspólnego zdjęcia z dyktatorem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.
W szczycie klimatycznym w Baku biorą udział przywódcy wielu krajów świata, przybył tam także Aleksander Łukaszenka. Tradycyjnie takie wydarzenia kończy wspólne zdjęcie.
Na zdjęciu brakuje jednak polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który również uczestniczy w szczycie.
Jak podaje Polsat, prezydent Duda zbojkotował rodzinną sesję, ze względu na Aleksandra Łukaszenkę.
– To była świadoma decyzja pana prezydenta. (…) Prezydent uznał, że nie chce mieć zdjęcia rodzinnego z Aleksandrem Łukaszenką – przekazała osoba z otoczenia Andrzeja Dudy w rozmowie z portalem Interia.pl.
– To symboliczny moment tzw. family photo, kiedy przywódcy państw uczestniczących w szczycie stają ramię w ramię i pozują do wspólnego zdjęcia. Prezydent zbojkotował ten moment ze względu na to, że był tam również prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Podobnie było także w zeszłym roku. To symboliczne odcięcie się m.in. od zaangażowania Białorusi na froncie ukraińskim – przekazał reporter Polsat News Grzegorz Urbanek.
ba

