Premier Wielkiej Brytanii ostrzega Kreml: „Wiemy, co robicie. Ale wam się nie uda”

14 listopada 2017

 

Premier Wielkiej Brytanii Theresa zaatakowała i ostrzegła Rosję. Stwierdziła, że ten kraj miesza się w wybory i wewnętrzne sprawy różnych krajów zachodnich, szpieguje, dokonuje cyberataków i produkuje fałszywe informacje, by zasiać chaos i podkopać zachodnie instytucje i zagrozić światowemu porządkowi.


Oskarżyła Moskwę o próbę uczynienia broni z informacji (org. „weaponize information”).

-Wiemy co robicie. Ale wam się nie uda. Bo nie doceniacie możliwości naszych demokracji do przystosowania się do sytuacji, atrakcyjności wolnych i otwartych społeczeństw i przekonania zachodnich narodów do sojuszy, które nas spajają – powiedziała na dorocznym, tradycyjnym bankiecie u Lorda Mayora, na którym spotykają się najważniejsze osoby w państwie i wygłaszane są programowe przemówienia.


- będzie robiła to, co trzeba, by się chronić i będzie współpracować w tym samym celu z naszymi sojusznikami – stwierdziła premier – Podejmiemy wszystkie niezbędne kroki, by powstrzymać rosyjską aktywność.  Choć to nie jest to, czego chcemy w relacjach z Rosją.

Konstantin Kosaczew, przewodniczący Rady Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, w odpowiedzi napisał na Facebooku, ze wystąpienie May było pełne „ideologicznych  klisz”.
Warto dodać, że trwają właśnie trudne negocjacje między Wielką Brytanią a Brukselą co do warunków Brexitu. Jak pisała kilka dni temu brytyjska prasa, Wielka Brytania w negocjacjach używa argumentu, że Wielka Brytania ma środki i możliwości, by znacznie wzmocnić bezpieczeństwo Europy i UE oraz kraje UE powinny dalej blisko współpracować i utrzymywać jak najlepsze relacje z Wielką Brytanią.
Oprac. MaH, cnn.com
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *