Litwa kurczy się dramatycznie

14 listopada 2017

O 3 milionach mieszkańców Litwa nie ma co marzyć. W ciągu najbliższych pięciu lat liczba mieszkańców spadnie. Nie uratuje sytuacji – jedyne obecnie miasto z tendencjami wzrostowymi.

Doc. Rolandas Tučas z Katedry Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Wileńskiego przeprowadził badania na temat prognoz demograficznych na lata 2017-2021. Wnioski nie są optymistyczne.


Według danych Departamentu Statystyki, 1 stycznia 2017 r. na Litwie mieszkało 2,8 mln mieszkańców. Według najbardziej optymistycznego scenariusza, do 1 stycznia 2022 r. liczba mieszkańców zmniejszy się do 2,6 mln. Są to wyniki badań zakładających, że tendencje demograficzne w latach 2017-2021 będą podobne jak w latach 2012-2016. W rzeczywistości istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba mieszkańców Litwy będzie mniejsza niż się prognozuje.

Wspólną cechą dla wszystkich regionów Litwy będzie zmniejszająca się liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 lat) – w tej grupie prognozowany spadek wynosi 8,76 proc. O 0,82 proc. zmniejszy się liczba w wieku 0-14 lat, natomiast liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 2,35 proc.


Spadkowe tendencje demograficzne można było zaobserwowaćna Litwie już pod koniec 20. stulecia, kiedy znacznie zmniejszyła się liczba urodzeń. Najniższy wskaźnik notowano w latach 2002-2006, kiedy w ciągu roku na Litwie rodziło się zaledwie około 29,5 tys. dzieci. Obecnie największym problemem demograficznym, a jednocześnie społecznym, politycznym i kulturalnym stała się . Istniała też wcześniej, ale wstąpienie Litwy do UE, otwarcie zachodnich rynków pracy otaz problemy społeczne i gospodarcze sprawiły, że zaczęła zwiększać się w szybkim tempie.

W 2021 r. na Litwie planowany jest powszechny spis ludności i mieszkań, wyniki spisu będą dokładnym odzwierciedleniem sytuacji demograficznej.  (WIĘCEJ)

Kresy24.pl/Wilnoteka.lt/delfi.lt (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Litwa kurczy się dramatycznie

 1. Jarema Odpowiedz

  14 listopada 2017 w 20:50

  Czy informacje są dobre, czy nie to zależy, czy kibicuje się antypolskiej Litwie? Jeżeli nie , to sa to bardzo dobre informacje. Spadek demograficzny skutkować będzie słabością gospodaczą, co wytworzy wzajemnie się napędzający mechanizm. Może potem powstanie mniej antypolska Litwa?

  • Jarkacz Odpowiedz

   15 listopada 2017 w 15:52

   Ale niestety wraz z malejącą liczbą mieszkańców Litwy jeszcze szybciej maleje liczebność mniejszości polskiej na Litwie, czyli możemy się obawiać zaniku społeczności polskiej, a wtedy to przegramy (prawie?) wszystko, o co możemy tam walczyć

   • gegroza

    15 listopada 2017 w 18:45

    Liczbowo tak – procentowo raczej ten spadek jest minimalny co widać w wyborach

 2. Włodek Odpowiedz

  16 listopada 2017 w 23:13

  Litwa to malutki kraj, myślę, że przy boku Polski miałaby szansę na szybszy rozwój, np. jako województwo. Może kiedyś się zdecydują na to

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *