Kilku ukraińskich oligarchów zmienia kraj w bankomat, a obywatele dramatycznie biednieją (WIDEO)

5 kwietnia 2017

Aż 60 proc. społeczeństwa żyje na Ukrainie poniżej progu ubóstwa – poinformował przedstawiciel na Ukrainie Neil Walker podczas prezentacji raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). 

Postępujące ubożenie potwierdzają oficjalne statystyki rządowe. Zadłużenie ludności w płatnościach za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w lutym 2017 wzrosło o 6,7% w porównaniu z końcem września 2016 roku i wyniosło 11,9 mld hrywien. Dramatycznie maleją też oszczędności Ukraińców. Według danych Państwowej Służby Statystyki, w 2016 roku oszczędności zmniejszyły się o 18,4 mld hrywien, a obecny realny roczny dochód na osobę wyniósł 35 610 hrywien (około 1300 dolarów). Dyrektor Instytutu Demografii i Studiów Społecznych, członek Ukraińskiej Akademii Nauk Ella Libanowa stwierdziła, że dochód narodowy w przeliczeniu na osobę zmniejszył w 2015 roku w porównaniu z 1990 rokiem aż o 31,9 proc.

Przyczynę takiej sytuacji skomentował ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Hugh Mingarelli, prezentując raport Programów Rozwoju ONZ. 28 marca podczas spotkania ze studentami Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Iwana Franki Mingarelli powiedział: „Kilka osób zmienia swój fantastyczny kraj w bankomat – w dużej mierze dzięki korupcji”.


Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził kolejną ratę 1 mld dol. kredytu dla Ukrainy. To czwarta rata kredytu o wartości 17 mld dol., który MFW przyznał Ukrainie w marcu 2015 r. Z całego kredytu Kijów może skorzystać w ciągu czterech lat, a do tej pory Fundusz zatwierdził wypłaty 8,38 mld dol.

Zatwierdzając kolejną wypłatę (jak ocenia ten fakt b. prezydent Ukrainy Wiktora Juszczenko, patrz na załączonym pod tekstem ), Fundusz pochwalił osiągnięcia Ukrainy od czasu zatwierdzenia kredytu. „Powraca wzrost gospodarczy, inflacja się zmniejsza, a rezerwy walutowe się podwoiły. Ten postęp w dużej mierze zapewniły zdecydowane działania władz, także rozsądna polityka makroekonomiczna” – stwierdził wiceszef MFW David Lipton cytowany w komunikacie Funduszu. Jednocześnie Lipton podkreślił, że Ukraina powinna przyspieszyć reformy.


„Trzeba zacząć od prywatyzacji i stworzenia rynku ziemi rolnej” – stwierdził Lipton. Wiceszef MFW wskazał też, że pomimo wprowadzonych już reform zadłużenie Ukrainy wciąż jest wysokie i trzeba znaleźć sposoby, by ograniczyć wydatki budżetowe. To zaś wymaga zmian w systemie emerytalnym. „Ukraina nie może sobie pozwolić na odwlekanie dogłębnej reformy emerytalnej, także poprzez podniesienie efektywnego wieku emerytalnego” – ocenił Lipton. (Czytaj również: Hrojsman szykuje Ukraińcom wielką niespodziankę: „Poparli ją nasi zagraniczni partnerzy”)

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

22 odpowiedzi Kilku ukraińskich oligarchów zmienia kraj w bankomat, a obywatele dramatycznie biednieją (WIDEO)

 1. Aztek_Anonim Odpowiedz

  5 kwietnia 2017 w 14:25

  Co? Przecież sam czytałem jak Ukraina właśnie zaczęła się rozwijać gospodarczo a Rosja zwijać. Przypominam że tych ”Kilku oligarchów” tworzy ukraiński rząd, z którym to rządem rząd polski utrzymuje jak najbardziej serdeczne stosunki. Poza tym czytałem też na portalu oberprawicowym że stwierdzenie że na Ukrainie panują oligarchowie to propaganda Putina z którą nie należy polemizować tylko od razu zgłaszać takie herezje do odpowiednich organów. To w końcu Ukrainą rządzą oligarchowie czy nie? I Ukraińcy biednieją czy stają się bogatsi od Rosjan? A może takie artykuły oznaczają że zaaoceniczny ”Wielki Brat” planuje jakieś zmiany na Ukrainie i zgodnie z mądrością etapu rządzący obecnie Ukrainą jak prezydent Poroszenko którzy jeszcze wczoraj byli jak najbardziej wspaniałymi demokratami nagle zmienią się we wstrętnych oligarchów tak jak Stalin który raz był w USA przedstawiany jako demokratycznym sprzymierzeniec a potem stał się nagle dyktatorskim potworem?

  • prawy Odpowiedz

   6 kwietnia 2017 w 08:50

   Zadanie zrealizował.

   http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/leszek-balcerowicz-ko%C5%84cz%C4%99-swoj%C4%85-misj%C4%99-ukraina-uratowana-od-katastrofy/ar-BBzsG1w?li=AAaGjkQ&ocid=spartanntp

 2. Sebastian Odpowiedz

  5 kwietnia 2017 w 14:33

  Dzieląc liczbę ludności (45mln) przez 12 mld hrywien ( 12tys\45=266) wychodzi 266 hrywien na osobę. A ponieważ rzadko kto mieszka sam daje to około 500 do tysiąca hrywien na gospodarstwo domowe, i ponad dwa razy tyle, gdyż tylko połowa źle się ma. Ponieważ wypłata średnia wychodzi około 3 tys hrywien, a podstawowa zapewne 1500 hrywien, to widać, że biedniejsza połowa Ukrainy jest zadłużona na jedną wypłatę.

 3. kolo Odpowiedz

  5 kwietnia 2017 w 16:16

  W takim stanie jakim znajduje sie Ukraina, powinno byc ustanowione prawo, ze kazdy kto podejmuje decyzje z pozycji wladzy powinien otrzymywac tylko pensje urzednicza (wlacznie z premierem/prezydentem itp), a ich mienie powinno sluzyc rozwojowi panstwa. W przeciwnym razie, to indukuje sytuacje ze kazdy orze jak moze.

 4. kocki Odpowiedz

  5 kwietnia 2017 w 17:31

  Prawie wszyscy ukraińscy oligarchowie (90%)-Żydzi.Prezydent, premier-ministr —Żydzi.Ukraina – dyktatura Żydów.

  • ktosik Odpowiedz

   6 kwietnia 2017 w 07:14

   uuu… a wszystko sterowane jest przez tajny rzad swiatowy ktory jest tak tajny ze ty o tym wiesz. No i przez kosmitow… nie zapominajmy o kosmitach oni tez rzadza.

 5. Japa Odpowiedz

  5 kwietnia 2017 w 18:00

  Żal mi Ukraińców, ale nie UPAińców. W końcu większość , choć niezorganizowana, da odpór mniejszości. Dawno mówię, Ukraina sama musi sobie poradzić z kwestią neobanderowską i oligarchatem. Każda pożyczka z MFW, czy diabi wiedzą skąd, to przedłużanie agonii. Każde poparcie moralne, czy materialne, to cios w ukraiński naród.

  • miki Odpowiedz

   5 kwietnia 2017 w 23:02

   Dlatego skończy się to wojną domową ,a dokładnie polowaniem na oligarchów. Ale to jeszcze nie ten czas, musi jeszcze nieco wody w Dnieprze upłynąć. Bardziej realne jest to w okolicach 2020 jak ludzie doszczętnie tam zbiednieją ,a rachunki staną się wręcz niemożliwe do spłaty. Polska zaś z każdym rokiem będzie zyskiwała i gospodarczo i politycznie i militarnie.Ukraińcy otwarcie zaczną mówić nawet nie o federacji tylko o przyłączeniu. Przestaną bowiem być dla nas partnerem. Kiedyś mówiło się: Miałeś Chamie złoty róg………

   • wnikliwa

    6 kwietnia 2017 w 08:30

    „Ukraińcy otwarcie zaczną mówić nawet nie o federacji tylko o przyłączeniu.”
    Wraz z miłością do metod i sprawców Genocidum Atrox, ma to przyłączenie być?

 6. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  6 kwietnia 2017 w 01:10

  średniowieczny ruski mir ma się doskonale nad dnieprem….
  o ile moskwa ma surowce i aparat państwa pracuje na ekspansje, to w kijowie oligarchowie, korupcja, bezsilne państwo wobec silnych i bezwzględne wobec słabych….typowe postsowieckie, postkomunistyczne społeczeństwo w zasięgu oddziaływania moskiewskiego aparatu propagandy i dywersji agentury…wywalczyli wolność ale bez sprawiedliwości….
  na dodatek wciąż wpatrzeni w berlin…współczuję i trzymam kciuki- mimo wszystko strategicznym celem Polski jest suwerenna Ukraina a nie kadłubkowe, słabe-oligarchiczne państwo z ruskimi ,,wyzwoleńczymi” tankami….
  ps: albo ostatecznie pozbędą się ruskiego miru albo upadek….no i musicie zaciśnić współpracę z Polską i Rumunią i na przyszłośc z Ankarą, to zaprocentuje…

 7. kocki Odpowiedz

  6 kwietnia 2017 w 06:19

  Japa-„Żal mi Ukraińców, ale nie UPAińców” – UPAińców na Ukrainie nie ma,”Ukraińców”-rola wykonywane Żydzi ,Putin.
  1648 …Chmielnicki takimi słowami zwrócił się do Kozaków: „Polacy oddali nas w niewolę przeklętemu nasieniu żydowskiemu”.??? dlaczego Polacy nie rozumieją,? że Żydzy jest śmierć dla Polski i Ukrainy

 8. kocki Odpowiedz

  6 kwietnia 2017 w 06:44

  miki-Twój – Kiedyś mówiło się: „Miałeś Chamie złoty róg”……… -Polska trzy razy miała „złoty róg” i dwukrotnie straciła jego. Polska sprzedała kilka razy Ukrainy – Żydam i rosyjanam ? Polska straciła „złoty róg”-ponieważ polscy przyjaciele -zydzy i rosiyane zniszczone państwo polskie. Ukraina to jest siostra dla Polska.

  • Emir Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 23:58

   co to za bełkot:
   >polscy przyjaciele -zydzy i rosiyane zniszczone państwo polskie< ?
   rosiyanie – ?!
   Od 1648 Kozacy tańczyli między carem, turkiem a szwedem – KAŻDYM WROGIEM RZECZYPOSPOLITEY WOKÓŁ !
   Więc nie obracaj kota ogonem!
   Kozaki w 1654 poddali się dobrowolnie pod moskalskiego cara ! Zebrali tego obfite żniwo za 360 lat – moskale kozaczyznę zlikwidowali, zniewolili ludność, urządzili Hołodomor, nasadzili na Ukrainie miliony moskali, ludność zrusyfikowali a porobili kołchozy i biedę z nędzą.
   To Kozaki z moskalem złupili Wlk Księstwo Litewskie w latach 1654 i dalej. Osłabili strasznie Rzeczypospolitą a siebie oddali w niewolę do MOskali na setki lat.
   Dopiero dziś wam się otwierają oczy.

   • kocki

    10 kwietnia 2017 w 20:24

    powtarzać ….1648 …Chmielnicki takimi słowami zwrócił się do Kozaków: „Polacy oddali nas w niewolę przeklętemu nasieniu żydowskiemu”.??? dlaczego Polacy nie rozumieją,? że Żydzy jest śmierć dla Polski i Ukrainy??? …twój „Kozacy tańczyli między carem, turkiem a szwedem” – bo nie chcą tańczyt pod zydow…którym Polacy sprzedany nas- ukrainci

  • Pafnucy Odpowiedz

   10 kwietnia 2017 w 20:52

   Tylko kiedy ta Ukraina to zrozumie ? Bez Polski nigdy nie wydostaniecie się z ruskiego świata i bez Polski nigdy nie będziecie niepodlegli. W waszej sytuacji macie tylko wybór: Polska lub Rosja. Banderowska Ukraina to szybka droga do Moskwy. Wszystko co robią neobanaderowcy i zrobili banderowcy było w interesie Moskwy. Jak tego nie zrozumiecie to mówienie o „siostrach” będzie jałowe.

 9. prawy Odpowiedz

  6 kwietnia 2017 w 08:58

  „Ukraina to jest siostra dla Polska.”
  Rumel, tak ją opiewał.
  Jak… go pamięta?
  Co na jego grobie napisała?

 10. kocki Odpowiedz

  6 kwietnia 2017 w 12:42

  prawy -To była straszna wojna światowa …Polacy mordowali Polaków…Ukraińcy mordowali ukraincow…i Niemcy- niemcow …straszna wojna…nie wiem co na wszystkie pomnikach napisały(mój dziadek zaginął Nie wiem, gdzie).Należy zapominać bo będziemy bezgranicznie jeden drugiego mordowat

  • prawy Odpowiedz

   6 kwietnia 2017 w 13:06

   Wciskacz Wiatrowyczowego kitu, się odezwał.

   Ale niedoczekanie kłamców wołyńskich.

   Apel księdza, tak bardzo zasłużonego dla pamięci Narodu.

   http://isakowicz.pl/juz-czas-napisac-czarno-na-bialym-kto-byl-oprawca-a-kto-byl-ofiara/

  • Pafnucy Odpowiedz

   10 kwietnia 2017 w 20:55

   Nigdy nie należy zapominać. Zawsze trzeba pamiętać. Historia zapomniana się powtarza.

 11. Emir Odpowiedz

  8 kwietnia 2017 w 23:46

  >> wiceszef MFW David Lipton cytowany w komunikacie Funduszu. Jednocześnie Lipton podkreślił, że Ukraina powinna przyspieszyć reformy.

  „Trzeba zacząć od prywatyzacji i stworzenia rynku ziemi rolnej” – stwierdził Lipton.

  Aha, czyli nie dość że na Ukrainie wyprzedano już miliony hektarów chińczykom to jeszcze resztę czarnoziemów powinni wyprzedać międzynarodowym spekulantom – narodowi handlowemu ?!
  A gdzie podziały się posiadłości „Polskich Panów”??
  Jak „szlachta jerozolimska” opanuje posiadanie ziemi – niech się za jakiś czas nie zdziwią, nową koliszczyzną…. jak w 1648 , 1768 czy 1942-43

  • kocki Odpowiedz

   13 kwietnia 2017 w 11:23

   Emir -mądrze powiedzieć. „„szlachta jerozolimska” „- wiele kłopotów i polski i ukraiński…to jest plaga.

 12. SyøTroll Odpowiedz

  11 kwietnia 2017 w 14:40

  O to m. in. w majdanie chodziło, żeby ludzie płacili więcej, bo „godność” kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *