J. Kuraś „Ogień” i Oddział Partyzancki „Błyskawica”. Zrobiono z nich zwykłą bandę rabunkową, a z ich dowódcy łotra

30 listopada 2017

Przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu rozpoczął się w czwartek proces o zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone przez system totalitarny rodzinie Józefa Kurasia „Ognia”. 

Po wejściu na salę rozpraw Zbigniew Kuraś – syn „Ognia” powiedział: „Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim osobom, które nigdy nie zwątpiły w mojego ojca Józefa Kurasia, które nigdy nie uległy paskudnej komunistycznej propagandzie. Wierzę w to, że zbliża się czas rozliczenia z historią, czas ukazania prawdy o „Ogniu” i jego ludziach. Wierzę, że nadejdzie dzień, w którym stanę oko w oko z moim tatą i powiem mu, nigdy w ciebie nie zwątpiłem, ale też nie ustałem w walce o twoje dobre imię”. Sąd wyłączył jawność przebiegu procesu.


Od niemal dwóch lat Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzi śledztwo przeciwko mjr. Kurasiowi „Ogniowi” pod kątem ewentualnych zbrodni komunistycznych. Według historyków , negatywny obraz Józefa Kurasia „Ognia” to efekt dziesięcioleci -owskiej propagandy, która wbrew faktom z antykomunistycznego partyzanta usiłowała zrobić pospolitego zbrodniarza.

„Walczyliśmy o Orła, teraz – o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor” – pisał na ulotkach, rozwieszanych na terenie Podhala, mjr Józef Kuraś „Ogień”, któremu latem 1946 r. podlegało kilkanaście oddziałów, skupiających w sumie ok. 600 partyzantów, skutecznie paraliżujących instalowanie władzy komunistycznej w Krakowskiem.


Jego żołnierze tylko w powiecie nowotarskim rozbroili wszystkie posterunki MO oprócz Zakopanego i Szczawnicy. Niektóre kilkakrotnie. Strach przed nim paraliżował komitety PPR. Nakładał kontrybucje, na funkcjach sołtysów obsadzał swoich ludzi, likwidował konfidentów, funkcjonariuszy UB i oraz najgorliwszych sługusów nowego okupanta – pisze w obszernej nocie o „Ogniu” na portalu http://muzeumzolnierzywykletych.pl/ Grzegorz Makus. Warto się zapoznać z tą publikacją – rekomendowane szczególnie naszym forumowiczowym „autorytetom”, choć zazwyczaj „i tak wiedzą lepiej”. Czytaj również:

„Oblicza zdrady” – najważniejsze postaci polskiego podziemia niepodległościowego, które przeszły na stronę komunistów

Kresy24.pl (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi J. Kuraś „Ogień” i Oddział Partyzancki „Błyskawica”. Zrobiono z nich zwykłą bandę rabunkową, a z ich dowódcy łotra

 1. pol Odpowiedz

  30 listopada 2017 w 15:54

  Cześć i Chwała Bohaterom – Śmierć Wrogom Ojczyzny –

 2. bkb2 Odpowiedz

  30 listopada 2017 w 17:18

  Co ci Sowieci zrobili z naszym krajem…. Ludzie który byli bohaterami i mieli korzenie narodowe, skundlili się później z okupantem Sowieckim…

 3. Yarg Odpowiedz

  1 grudnia 2017 w 11:48

  A na interii masa durni w komentarzach pisze o rzekomych zbrodniach Kurasia zrównując go z UPA. Świadczy to o tym ilu w tym kraju zamiast mózgu mają amebę

 4. olek Odpowiedz

  7 grudnia 2017 w 09:06

  Teraz rodziny tych ktorzy zostali po wojnie pomordowani przez Kurasia powinni złożyć taki sam pozew o zadość uczynienie od syna Kurasia.Prawo działa w obydwie strony ,no nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *