Celem litewskiej polityki było planowe ograniczenie, a może nawet zniszczenie polskiego szkolnictwa (AUDIO)

28 grudnia 2016

„Proces akredytacji polskich szkół był zbyt długi i na tyle zawiły, że ciągnął się w zasadzie ostatnie 5 lat. To kosztowało dużo nerwów i nauczycieli, i polityków” – mówi w rozmowie z Radiem znad Wilii Józef , prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie.

„Od początku były rzucone takie kryteria, że tylko 13 polskich szkół mogło uzyskać status gimnazjum. Nie chciałbym mówić, że to była głupota – mężowie stanu myślą, co robią. Skoro rząd zaproponował takie warunki, zrobił to planowo, żeby w jakiś sposób zmniejszyć, a może nawet zniszczyć szkolnictwo polskie na Litwie. Gdyby zostało 13 szkół, to młodzież, przede wszystkim wiejska, byłaby pozbawiona możliwości zdobycia wykształcenia średniego w języku ojczystym” – podkreśla prezes Polskiej Macierzy Szkolnej.


„Słyszymy opinie, czy warto było akredytować jakieś małe szkoły. Ci, którzy mają wątpliwości, niech spytają uczniów i rodziców w Dziewieniszkach, Turgielach, Bujwidzach. Musieliby jechać do szkół 20 kilometrów albo pójść do szkół z państwowym językiem nauczania” – zwraca uwagę Józef Kwiatkowski.

Z całą rozmowa z prezesem Macierzy Szkolnej – o ujednoliceniu egzaminu z języka litewskiego, perspektywach rozwoju polskiego szkolnictwa na Litwie i przygotowaniu polskiej kadry pedagogicznej ZAPOZNASZ SIĘ TU.


Kresy24.pl/zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Celem litewskiej polityki było planowe ograniczenie, a może nawet zniszczenie polskiego szkolnictwa (AUDIO)

 1. Jan53 Odpowiedz

  29 grudnia 2016 w 15:20

  A czego spodziewali się ci „polscy polikiterzy” po antypolskiej dzikiej Zmudzi?

 2. Jarema Odpowiedz

  2 stycznia 2017 w 18:46

  Bardzo krytycznie oceniam zachowanie Litwy Żmudzińskiej. Szkoda, że Polska pozwala na to, aby ogon – malutka Litwa machał psem Polską

 3. POL Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 17:37

  zmudz chce drogi z polnocy na poludnie europy zrobic droge do Gdanska a olac na zmudz i dalej , przyblokowac im to az naprawia mozejki ,poskie nazwiska ,szkoly polskie , a jak to zrobia tez ich olac jak oni nas przez te lata , tam na zmudzi nic juz nie ma stagnacja mlodzi wyjezdzaja ceny kosmiczne po wprowadzeniu euro gnija w tym syfie . zazdrosnicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *