Berlin wita Szeremetę, bo ma w tym „państwowy interes”? Zakaz wjazdu do Polski pozostaje w mocy

5 grudnia 2017

Zakaz wjazdu do Polski dla sekretarza ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosława Szeremety pozostaje w mocy. Nie są nam znane przesłanki kierujące niemieckim konsulem, który wydał mu wizę Schengen – poinformował we wtorek Polską Agencję Prasową resort dyplomacji.

Biuro prasowe odniosło się do informacji, iż , który w listopadzie dostał od władz w Warszawie zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen, został w poniedziałek wpuszczony do Niemiec. Jak wyjaśnił resort, choć konsekwencją wydania zakazu wjazdu na terytorium Polski jest też wpis o zakazie wjazdu do systemu Schengen, to sytuacja ta nie wyklucza wydania przez państwo strefy Schengen osobie objętej tym zakazem „tzw. wizy Schengen o ograniczonej właściwości terytorialnej”. Wskazano, że dotyczy to m.in. przypadków, gdy wymaga tego interes państwa albo kiedy mają miejsce szczególne względy humanitarne.


„Nie są nam znane przesłanki kierujące konsulem RFN, który taką wizę wydał ukraińskiemu urzędnikowi, odpowiedzialnemu za zablokowanie poszukiwań i ekshumacji ciał polskich ofiar wojen i prześladowań na terytorium Ukrainy oraz bezpośrednio zaangażowanemu w upamiętnianie formacji zbrojnych kolaborujących z III Rzeszą”

— podkreśliło MSZ, zapewniając, że dotyczący Szeremety zakaz wjazdu na teren Polski pozostaje w mocy.

Ukraiński urzędnik pochwalił się wjazdem do strefy Schengen w poniedziałek na Facebooku. Poinformował, że wylądował na berlińskim lotnisku Schoenefeld, gdzie bez problemu przeszedł przez kontrolę paszportową. „Nie zważając na działania MSZ Polski dotyczące wydania mi zakazu wjazdu do państw strefy Schengen ambasada Niemiec (na Ukrainie) wydała mi wizę, która obowiązuje na terenie Niemiec. Wyruszam na wcześniej zaplanowane spotkania w Berlinie. Pozdrowienia dla Waszczykowskiego” — napisał Szeremeta.


 

Kresy24.pl/PAP (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

51 odpowiedzi Berlin wita Szeremetę, bo ma w tym „państwowy interes”? Zakaz wjazdu do Polski pozostaje w mocy

 1. Ula Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 14:02

  Nastepne szydercze spluniecie w twarz ministra polskiej dyplomacji.

  Ale teraz to nie ulega watpliwosci na co graja Niemcy i Ukraina. Niemcy chca sie spod kurateli USA odlaczyc, a Ukraina jako wielki sojusznik Niemiec (olewajacy Polske) ma w tym pomoc. Moze Niemcom chodzi o wywolanie poteznego konfliktu miedzy Polska a Ukraina? Wtedy USA zajelyby sie tym tematem i Niemcom odstapily?

  Ale jaka w tym rola Rosji, bo Niemcy rowniez jawnie mimo sankcji z Rosja wspolpracuja, i dziwne, ze to Ukraincom nie przeszkadza.

  • Enej bandyta Odpowiedz

   5 grudnia 2017 w 14:30

   @Ula popatrz na jego „twarz”, wypisz wymaluj bandyta z UPA.

  • tagore Odpowiedz

   5 grudnia 2017 w 14:46

   Szeremeta załatwia sprawy związane z grobami żołnierzy Wermachtu,stąd wiza.Co nie oznacza ,że Niemcy nie pogrywają przeciwko Polsce z Ukrainą.

   • observer48

    5 grudnia 2017 w 17:26

    Niemcy, RoSSja i Ukraina grają przeciw Polsce od dojścia Poroszenki i jego spółdzielni oligarchów-kleptokratów do władzy. Julka też trzymała się pod stołem za ręce z kacapami i szkopami. Teraz, gdy tłum uwolnił Saakaszwilego z policyjnej suki, może nastąpić początek końca obecnej kleptokracji w Kijowie. USA nie chcą w Kijowie rządu, który za ich plecami dogaduje się z Niemcami i RoSSją.

   • tagore

    5 grudnia 2017 w 21:04

    @observer48 Spółdzielnia idzie na konfrontację z USA licząc na poparcie Niemiec.Gabriel jasno określił niemiecki pogląd na pozycję Niemiec i Rosji wobec USA,

   • observer48

    6 grudnia 2017 w 02:17

    @tagore
    USA odbudowały Niemcy i USA mogą je ponownie zrujnować gospodarczo. Niemcy eksportują do USA więcej, niż do wszystkich państw członkowskich unii. Wystarczy, że USA podwyższą cła, lub akcyzę na niemiecki import i szkopy leżą i kwiczą. Gabriel może sobie poszczekiwać, ale Kanzlerakte wciąż obowiązuje do 2099 r. Niemcy to karzeł finansowy w porównaniu z USA i Wielką Brytanią, które łącznie kontrolują blisko 90% światowego sektora bankowo-finansowego. Kacapia to nawet mniej, niż finansowy pikuś.

   • Jarema

    6 grudnia 2017 w 10:32

    Ad.@ Obserwer48. Mam obawy, że zbyt optymistycznie pan ocenia gospodarczą pozycję USA, które po kryzysie 2008 r. znacząco słabnie tracąc dynamicznie na rzecz Chin swój udział w światowym PKB. Rzeczywiście póki co Niemcy są karłem wobec USA, ale taka sama proporcja jest między Polską a Niemcami, co nie specjalnie dla nas rokuje w razie wycofania się USA. Rzeczywiście można liczyć, że USA będą temperować Niemcy, jak to się stało w razie już pewnego NS II, które już miało powstać. Podobnie póki co sankcjami USA temperuje Rosję pogrążoną w recesji, która oby trwała dziesięciolecia.

   • Maur

    6 grudnia 2017 w 11:08

    Mógł to załatwić w konsulacie BRD w Kijowie.

   • observer48

    6 grudnia 2017 w 18:34

    @Jarema
    Polecam porównać tempo wsrostu PKB Chun i USA: https://tradingeconomics.com/united-states/indicators
    W Chinach niemal MILIARD ludzi żyje w rodzinach o dochodzie na głowę poniżej pięciu dolarów dziennie. Chińskie prowincje są niesamowicie zadłużone wewnętrznie, a posiadanie ponad tryliona dolarów amerykańskiego długu jako rezerwy walutowej może się stać źródłem poważnego kryzysu w przypadku gwałtownych zmian kursu wymiany amerykańskiej waluty. Dla USA dług w rękach Chin nie stanowi problemu, bo jego wielkość to raptem niecałe 6% całkowitego zadłużenia zewnętrznego amerykańskiego rządu.

   • Jarema

    8 grudnia 2017 w 00:05

    Ad. Obserwer48

    Nie doszacowuje pan znacznie Chin z pkb z 11, 2 tryliarda usd, a USA pkb to 18, 5 tryliarda usd.

   • observer48

    11 grudnia 2017 w 10:49

    @Jarema
    Co to za jednostka „tryliard”? 🙂
    A tak serio, to Chinom jeszcze bardzo daleko do USA pod wieloma względami, choćby PKB na głowę ludności, który jest w USA niemal osiem razy wyższy, niż w Chinach. Jest jeszcze Japonia z PKB wyższym, niż Niemiec (niemal pięć bilionów dolarów USA) i flotą wojenną porównywalną z flotą chińską. Chiny są uzależnione od USA dużo bardziej, niż USA od Chin, bo USA w razie kryzysu mogą przejść na gospodarkę autarkiczną w ciągu mniej, niż roku, a Chiny i w szczególności Niemcy bez eksportu zdychają.

 2. Enej bandyta Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 14:20

  Wredny typ, prowokuje, niech robi tak dalej. Dorobił się na ekshumacjach teraz został odciągnięty od koryta. Natomiast dlaczego Niemcy promują oficjalnie człowieka który ubiera się w mundury SS i gloryfikuje faszyzm pozostanie dla mnie zagadką. Czyżby znowu chcieli mordować ludzi ?

  • Ula Odpowiedz

   5 grudnia 2017 w 14:47

   Ja mysle, jak juz tu pod innym materialem napisalam, ze Niemcom bardziej niz Rosji zalezy, zeby niedopuscic do polaczenia Slowian w jedno. Obojetnie pod jakim pozorem, Czy to unia dwoch panstw, czy to Miedzymorze.

   Niemcy juz w Jugoslawii pokazali, jak sie konczy chec zbudowania porozumienia na osi Morze Baltyckie- Morze Srodziemne.

   Ja mieszkajac w Niemczech, nie moge wyjs ze zdumienia, braku jakichkolwiek informacji o marszach nazistow w mundurach SS na krajinie, a o Marszu Niepodleglosci malo sie nie zapluli, jak przekazywali, ze neonazisci i prawicowcy w Warszawie wyszli na ulice.

   Znamienne bylo to, ze 11.11 w informacjach bylo duzo o koncu I WS, pokazywali uroczystosci z Anglii, Francji, a 12.11 pokazali Warszawe, najpierw informacja, jak napisalam wyzej, tyle, ze na ekranie balo naprawde tylko rodziny z dziecmi widac,i mlodych ludzi z flagami, to szybko zmienili obraz na te slawne trzy banery o czystej krwi, czy cos takiego, i na mlodziencow palacych swiece wieczorem.

   Niemcy jawnie beda dazyli do jak najwiekszych podzialow miedzy Polska a Ukraina. Szkoda, ze nasze (polskie) wladze w to poszly, i nie reagowaly na jawny banderyzm w krajinie. Teraz bedzie ciezko te miliony ludzi przekonac, ze ich bohaterowie to mordercy.

   • polak a nie riusski troll

    5 grudnia 2017 w 22:48

    Pani Ulu, na Pani rację, Francji w udziale przypadła strefa śródziemnomorska, berlin buduje projekt mittel europy, a moskwa ruski mir….a my z USA Trójmorze….czas wyceny zasobów i siły graczy, już nie możemy udawać że nie dotyczą nas prawa geopolityki…

   • Jarema

    6 grudnia 2017 w 10:36

    Ad@ polak a nie riusski troll
    Polska nie buduje, ale marzy o zbudowaniu Trójmorza. Dziś widać, jaka jest różnica między realiami czyli Ukrainą stawiającą na Niemcy, a marzeniami. Do polskiego Międzymorza trzeba „siły” Polski, a 0,5 bln pkb to za mało. Może jak będzie 1 bln, to będą podstawy do realnej rozmowy o tworzeniu Międzymorza, o ile polscy politycy wyprą się życzeniowego myślenia.

   • observer48

    6 grudnia 2017 w 21:21

    @Jarema
    Przy obecnym tempie wzrostu PKB Polski osiągnie $800 miliardów w roku 2027 i w tym samym roku wejdzie do eksploatacji megaport lotniczy między Warszawą i Łodzią. Amerykański bank JP Morgan Chase przeniósł do Warszawy wszystkie swoje euroazjatyckie operacje, a cztery amerykańskie banki dzisiaj oznajmiły o przeniesieniu swoich głównych europejskich branż z Londynu do Warszawy. Polska może stać się węzłem finansowym Europy (hubem) jeszcze przed upływem obecnej kadencji rządu PiS. Szkopy i kacapy wyją, ale oś Waszyngton-Jerozolima-Londyn-Warszawa ciągle się umacnia. Podejrzewam, że wkrótce rozpocznie się polsko-izraelska antybanderowska ofensywa przeciw obecnym władzom Ukrainy.

   • Jarema

    8 grudnia 2017 w 00:07

    Ad. Obserwer48. Na to po cichu liczę i mam nadzieję, że Polska się nie przewróci, ani nie przewrócą jej „europejscy” sąsiedzi.

 3. Kasko Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 14:25

  No, to teraz trzeba znaleźć paru zachodnich dziennikarzy, którzy narobią trochę szumu w europejskiej i amerykańskiej prasie, że RFN wpuszcza na swój teren osobnika obnoszącego się z miłością do jednostek SS (Galizien) oraz uniemożliwiającego badanie zbrodni ludobójstwa, popełnionego przez ukraińskich NAZISTÓW na Polakach oraz ŻYDACH.

 4. amtrak1971 Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 14:37

  wlasnie skonczylem ogladanie na Netflix dokumentu o II WS ,od poczatku do konca Niemiec Hitlera , ElDuce i Japoncow ,ciekawe sa materialy o witaniu Wehrmachtu przez ludnosc ukrainska kwiatami i chlebem , nigdy i nigdzie nie widzialem zdiec podobnych z zolnierzami polskimi na Ukrainie witanymi przez ukraincow w czasie pogromu bolszewikow , zawsze powtarzam oprocz Polski cala europa wschodnia jest pro niemiecka , tak ze jedyne co zostalo trzymac z US i UK.to jedyne co zostalo dla Polski.

 5. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 15:06

  ciekawe co na to czerwony Księciunio, jak napisałem, dlaczego berlin toleruje marsze ku czci ss galizien lub nacjonalizm ukraiński,a polskie marsze niepodległości im przeszkadzają, to zaatakował że jestem onr-owcem.
  Księciunio nie widzisz braku symetrii??
  dlaczego lewica bierze zawsze stronę wielkich niemiec? aż tak przeszkadza biały orzeł i krzyż?

  Bezkarne zhańbienie munduru Żołnierza Polskiego przez niemiecką Antifę:
  https://youtu.be/plOuvPnXl-M
  oraz czy dostrzegasz różnicę…
  https://youtu.be/Ieq339hBS7k

 6. Wołyń1943 Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 15:31

  Po raz kolejny mitem okazała się „solidarność” krajów UE, jak i wzajemne respektowanie wydawanych aktów prawnych. Ukraińcy boki zrywają ze znaczenia Polski w UE… Jest tylko jeden pozytyw tej sytuacji: publicznie okazywana polskiemu MSZ pogarda ukraińskiego urzędnika państwowego dopełnia tylko obraz „szacunku” jakim darzą nas Ukraińcy, szczególnie ci o banderowskiej proweniencji! Może wreszcie polskie MSZ na dobre przejrzy na oczy i przestanie bezkrytycznie spoglądać na poczynania państwa Ukraińskiego, co znajdzie przełożenie na rezygnację z bezwarunkowego popierania Ukrainy na forum UE i ONZ! Jak widać, droga Węgier jest najlepsza do wywierania nacisku na Ukrainę. Liczę, że w kwestiach ekshumacji Polska wreszcie wystąpi do ONZ. Wykorzystując przyznane nam miejsce w Radzie Bezpieczeństwa, to się może udać. Inaczej nie da się, przy takiej bezczelności i arogancji ukraińskiej administracji (vide Klimkin, Wiatrowycz, Szeremeta, et cons.) przeprowadzić prac poszukiwawczych miejsc spoczynku ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Tylko presja wywierana przez ONZ może wymusić działanie na władzach Ukrainy.

 7. Jarema Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 15:34

  Chyba potwierdzają się obawy, że Ukraina stawia na Niemcy w swoich geopolitycznych wyborach, a nie na Polskę. Przy okazji widać niemiecką „solidarność” z Polską. Można się zastanowić, czy nie należy trochę spauzować w napięciach z Niemcami?

  • Szachrajew Odpowiedz

   5 grudnia 2017 w 16:01

   Tylko z Niemcami?

   • Jarema

    5 grudnia 2017 w 17:31

    Relacje z Francją po wizycie premier Szydło uległy pewnej poprawie

  • Ula Odpowiedz

   5 grudnia 2017 w 17:30

   Moim zdaniem zadnego poluzowywania. Niemiaszki dlatego tak pogrywaja, bo boja sie konfrontacji. Najlepsza obrona to atak, i oni tak postepuja. Oczywiscie nie nalezy zaostrzac konfliktu, bo Niemcy juz pokazali jak latwo moga rozwalic kraj rekoma mieszkancow (Jugoslawia).
   Nadzieja w edukacji Ukraincow przebywajacych w Polsce. Jesli ci ludzie poznaja prawde o Banderlandzie moze cos sie zmieni i sami zniosa te oligarchiczna, wykanczajaca Ukraincow wladze.

   Nam zostaje tylko czekanie.

  • tagore Odpowiedz

   5 grudnia 2017 w 21:00

   Niemcy ustami Gabriela rzucili wyzwanie USA,a to jasno określa sytuację.Konflikt układu Niemcy -Ukraina kontra USA -Polska będzie ciekawy.Tym bardziej ,że południe strefy euro ma już dość drenażu kapitału przez Niemcy.Wielkie Niemcy sojusznik Rosji
   to świetny dla Polski ruch SPD i początek końca niemieckiej dominacji w UE.

   • polak a nie riusski troll

    5 grudnia 2017 w 22:19

    Tagore.
    Szacun, już drugi raz muszę się z Panem zgodzić.
    dobry komentarz

   • observer48

    6 grudnia 2017 w 21:44

    @tagore
    Tym razem pełna zgoda. 🙂

   • Ula

    7 grudnia 2017 w 13:05

    Kilka miesiecy temu Minister finansow Niemiec powiedzial oficjalnie ile Niemcy zarobily na czysto na „pomocy” finansowej Grecji 1,34 Milliardow euro do lipca tego roku.

    Podobnie jest z „pomoca” dla Polski i innych krajow. Mowi sie tylko o kwotach, ktore poszczegolne kraje dostaja, a nie o tym ile niemieckie firmy z tego zyskow osiagaja. A, ze Polska jest najwieksza, dostaje najwiecej, ale po przeliczeniu na mieszkanca juz tak nie jest.

    Niemcy (mieszkancy) rozumieja z tego tylko tyle, ze musza na wszystkie kraje placic i czuja sie jak dojne krowy. Wszedzie trwa pranie mozgow. A historii mieszkancy zachodniej Europy prawie nie znaja.

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   5 grudnia 2017 w 21:17

   Jarema.
   Niekoniecznie, Polska walczy o podmiotowość a Ukraina o istnienie.
   W konflikcie z moskalami mają poparcie USA a w UE głównym rozgrywającym są wielkie Niemcy.

   to nazywa się współpraca sektorowa lub próby balansowania, pokazania że mamy jeszcze pole manewru jak w chińskim go, tracisz manewr i przegrywasz, o to chodzi w tej najbardziej złożonej, najstarszej, strategicznej grze świata…

   To nasza słabość ośmiela sąsiadów.

   Polska jeszcze jest za słaba, zajmujemy niszę –,,tylko krzyk i obrażanie się” – bez bata i marchewki…

   co możemy na tym etapie reform zaoferować Ukrainie w wielkiej grze??

   moskwa surowce, służby, brutalną siłę militarną, własne media i onegino…

   a My? co możemy im przeciwstawić?
   domorosłych anty trolli? pospolite ruszenie?
   generałów armii i wywiadu po szkoleniu w moskwie?

   W co graliśmy przez poprzednie 25 lat?
   ,,niech nas zostawią w spokoju”i ,,jak będziemy udawać że nas niema”….
   Ale Pauza Geopolityczna Mineła…
   Znowu liczy się siła, wola,interesy poważnych graczy…

   Za chwilę wmówią Panu, że lepiej będzie dla Polski jak będziemy graniczyć na bugu z 20 000 kacapskimi czołgami niż ze słabą Ukrainą i Białorusią…
   wtedy wzrosną możliwości gry dla Warszawy?
   nowe opcje się pojawią się? nie potrafimy grać ze słabą Litwą czy też Ukrainą więc lepiej jak pogramy na własnym podwórku z moskwą i berlinem…tak?? napewno lepiej??

   Czego dorobiła się IIIRP? proszę wskazać zródła siły, słabości, takie mieliśmy elity…totalne i bezpoduktywne, symbol tamtych czasów: wygrywał nie ten kto dotrzymywał obietnic wyborczych tylko kto lepiej wypadał w medialnym matrixie…

   a teraz się obudziliśmy…
   na nieszczęście już po pauzie geopolitycznej gdy gracze wyceniają swoje zasoby i tworzą gospodarcze i polityczne strefy wpływu….

   Mówi Pan zrezygnować z własnych działań? sojuszu z USA? jedwabnego szlaku przez Polskę? habu gazowego w Polsce? niezależności energetycznej? centralnego portu lotniczego? będzie lepiej?? napewno?
   a takie są oczekiwania berlina….

   co wtedy zyskamy? poklask lewacko-liberalnej targowicy?
   niemieckich mediów?
   Warto? naprawdę?

   za brak działań również my wszyscy ponosimy konsekwencje i odpowiedzialność… straciliśmy dogodny czas pauzy geopolitycznej i wracamy do gry czy tego chcemy czy nie Panie Jarema….
   Proszę zrozumieć że kwestia reparacji to bat na berlin.
   marchewki w naszych kontaktach nie może być, nawet neutralności, uczestniczymy w różnych projektach geopolitycznych…
   Udawanie saskiej schyłkowej I Rzeczpospolitej naprawdę nie pomoże…. jakieś wnioski z historii?

   • polak a nie riusski troll

    5 grudnia 2017 w 21:23

    Jarema.
    Jeszcze jedno, mamy poluzować bowiem berlin użył wunderwaffe? szeremetawaffe?

    i co on tam będzie konsultować?
    koordynacje badać nad historią ss galizien??
    albo najnowsze berlinskie techniki ekshumacji???

   • Jarema

    6 grudnia 2017 w 10:48

    Wszystko co służy sile, zwłaszcza gospodarczej Polski należy realizować bez oglądania się na czyjeś zdanie. Chodzi tu o te sprawy, które pan wymienił, np. rurociąg z Norwegii, szlak jedwabny itp. Trzeba jednak szacować siły realnie: PKB Niemiec 5 bln usd, PKB Polski 0,5 bln. PKB Rosji około 1,5-2 bln. Ważny jest więc styl realizacji interesów. Tyle podpowiada klasyka geololityki Machiavelli – lew i lis. Nie ma powodów, ani potrzeby do szarży husarskiej na Niemcy, a jest pole do odegrania roli „lisa”. Polska powinna dbać o możliwie dobre relacje z Niemcami. Pamiętajmy co mówił Piłsudski. Nie możemy mieć wrogów na Wschodzie i Zachodzie. W miarę życzliwe Niemcy rozwiązują nam ręce na Wschodzie.

 8. SLU-ZL Odpowiedz

  5 grudnia 2017 w 17:51

  A z kim ten banderowiec tam chce rozmawiac jak tam nie ma rzadu,i dlugo jeszcze nie bedzie.
  Sytuacja Niemiec w tej chwili to duzy napompowany balon
  a wokolo ostre gwozdzie.Stara Mutter tak wyczyscila przedpole ze nawet nie ma polityka zeby jom zastapic.

 9. pinio Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 07:48

  NIEMCY-NIEMCY ponad wszystko

 10. Enej bandyta Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 09:21

  Ten podły faszysta, nie chce ekshumować ofiar ale ich oprawców z SS i wermachtu. Czy ci Ukraińcy na głowę upadli, czy to są standardy europejskie ? Dziki kraj, z dzikimi ludźmi.

 11. Maur Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 11:06

  „Nie są nam znane przesłanki kierujące konsulem RFN,
  Jak to nie są znane przesłanki?
  Przecież to odwieczna polityka Niemiec. Robić wszystko na przekór Polsce.

  • Bussu Odpowiedz

   6 grudnia 2017 w 12:14

   Ronsia w ronsię z Mordorem – Rosją.

 12. Bussu Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 12:13

  Niemcy byli i są tak samo podłym państwem dla Polski jak i Rosja.
  Mamy paskudne położenie pomiędzy dwoma inspirującymi na mocarstwo państwami, które gotowe dojść do wielkości dzieląc się Polską.
  Nie pozostaje nam nic innego jak budować Międzymorze, silną armię i jak najbardziej ścisły,pod każdym względem (militarnym i gospodarczym) związek z USA.

 13. bkb2 Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 13:16

  Waszczykowski musi odejść… Doprowadził sprawy pomiędzy Polską a Ukrainą na skraj przepaści… To życiowy nieudacznik i musi za to ponieść odpowiedzialność….

  • Enej bandyta Odpowiedz

   6 grudnia 2017 w 13:49

   Dla ciebie Pan minister Waszczykowski, a stosunki z Ukrainą zepsuli potomkowie rezunów, jak szeremeta lub wiatrowycz. Róbcie tak dalej, a zostaniecie sami z ręką w nocniku.

  • tagore Odpowiedz

   6 grudnia 2017 w 14:10

   Ukraina doprowadziła do konfrontacji z Polską,to czy Waszczykowski zostanie czy odejdzie tego nie zmieni.

 14. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 13:24

  Jarema.
  ,, W miarę życzliwe Niemcy rozwiązują nam ręce na Wschodzie”. no cóż…w teorii tak to powinno wyglądać….ALE….jest inaczej.

  pierwszy błąd strategiczny:
  To berlin wiąże nam ręce na wschodzie….to przecież jasne.
  niemieckie cele,niemieckie korzyści,tanio tylko dla berlina -nawet jak panował u nas człowiek moskwy to płaciliśmy najwyższe ceny za ropę,gaz, inne surowce, a zgodziliśmy się na wszystko względem moskwy i berlina…

  skoro nawiązuje Pan do maksymy przedwojennej to musi Pan odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego toczyliśmy tyle lat wojnę handlową z republiką Weimarską?
  dlaczego nie oddaliśmy Gdańska w zamian za neutralność?
  dlaczego przyjeliśmy gwarancje Londynu a nie osi….?
  TO JAK TO MA SIĘ DO PANA TEORII?
  to ówczesna Warszwa wymyśliła dogmat i co….?

  drugi błąd:
  podam prawdziwe i realne kalkulacje pkb:

  blok kontynentalny/lądowy
  moskwa 1 283 mld dlr.
  niemcy 3 467

  chiny nie wliczamy gdyż nie chcą balansowania moskwy w stronę berlina, ogranicza ich tam wpływy i daje moskwie pole manewru – a Chiny nie toczą wojen tylko otaczają i odbierają pole manewru – zgodnie z starą chińską strategią…..

  blok amerykański i tutaj nie tylko kraje
  morskie:
  USA 18 570
  W.B. 2 619
  Polska 470 w parytecie mamy te Pana bilion i 16 miliardów dolarów…
  dodać pkb Australii…Kanady….N.Zelandii….Japonii….Korei Południowej …..
  nie przypadkiem Szwecja i Finlandia ćwiczą manewry i szkolą wywiad z USA….

  Trzeci błąd:
  TO PROSTE, WRAZ ZE SŁABNIĘCIEM USA – ŚWIAT NIE JEST JUŻ JEDNOBIEGUNOWY- POWSTAJĄ STREFY GOSPODARCZE I POLITYCZNE WIELKICH GRACZY…..
  POLSKA JEST ZGODNIE ZE STRATEGICZNYM PARTNERSTWEM W BLOKU AMERYKAŃSKIM…
  Polska jest jednym z kilku sworzni geopolitycznych na świecie i jest nim także Ukraina, dlatego każda wojna o równowagę przetaczała się przez naszą nizinę, Polska stara się ten czynnik położenia dołożyć do tzw. ważenia państw…..

  czwart błąd:
  będziemy siedzieć cicho to zyskamy…?? proszę podać listę przykładów….

  wprost przeciwnie, jeśli dany kraj ma niewielką możliwość balansowania to musi dopłacać do suwerena- mierzymy nie tylko dotacje ale ogólny przepływ funduszy, sumę oraz czy dzięki danemu modelowi podległości mamy szansę przeskoczyć tzw. pułapkę średniego wzrostu….
  czy więcej wpływa kapitału niż wypływa, oraz czy powstaje innowacyjna gospodarka z własnymi międzynarodowymi firmami, własnym kapitałem….

  jeden przykład: ,,Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych” za targowicy- wpłaciliśmy dużo więcej niż np dużo bogatsza Hiszpania…A która dostała dużo więcej….zobowiązania klimatyczne – proszę porównać proporcjonalne koszty paćstw….DZIESIĄTKI PRZYKŁADÓW….
  a zgadzaliśmy się na wszystko, np: ustaliliśmy jednego dnia w ramach Grupy Weszyhradzkiej, że nie będziemy przyjmować uchodzców a poprzedni rząd po konsultacjach z berlinem drugiego oficjalnie powiedział bez wcześniejszego powiadamiania partnerów…że popiera….
  w mittel europie brak miejsca na inne sojusze, własne drogi rozwoju, politykę historyczną, inwestycyjną, rolę kapitału obcego i wiele innych…

  KAŻDY KRAJ DOKONUJE TAKIEJ WYCENY ORAZ BILANSU KORZYŚCI I STRAT…CHOCIAŻ WIELU NIE MA WYBORU I PRACUJE NA SILNYCH PROSTE

  MOGĘ DOPISAĆ JESZCZE KILKA PUNKTÓW ALE TO WIECZOREM….

  PS: ostatni przykład do przemyśleń: dlaczego Południowo Koreańska Krewetka trzyma z USA a nie z Pekinem????
  przecież wymiana handlowa jest większa z Pekinem…
  są państwem lądowym…..i podlegają wpływom lądowych Chin…
  a Pekin kusi Seul wchłonięciem Północnej….

  • Jarema Odpowiedz

   6 grudnia 2017 w 15:42

   A pamięta pan, jak i czym dla Polski skończył się konflikt z Niemcami? Może lepiej byłoby dla Polski się z nimi dogadać?
   Pan zbyt bardzo wierzy w gwarancje amerykańskiej. Poza tym jak pan sobie wyobraża amerykańskie wsparcie wojskowe w razie konfliktu? Przecież te siły muszą się jakoś dostać do Polski, a w razie konfliktu ciężko ze względu na ryzyko zatopienia będzie statkom amerykańskim wpływać na Bałtyk. Pozostaje tylko droga przez Niemcy.
   Ameryka jest bardzo, bardzo daleko, a amerykańskie lotniskowce – fundament amerykańskiej dominacji nigdy nie wpłyną na Bałtyk. Uważa pan, że jedna rotacyjna brygada USA w Polsce to znak tego, że Ameryka stawia na Polskę i udziela jej wsparcia? Powołał pan przykład Korei Płd. to proszę porównać, ile tam jest żołnierzy amerykańskich a ilu w Polsce?
   Polska powinna robić wszystko by wzmocnić się gospodarczo, militarnie, politycznie i wszystko by nie doprowadzać do napięć z Niemcami. Ja wiem, że łatwiej jest pisać i mówić co innego, ale to Niemcy dominują gospodarczo: mercedesy itp, militarnie – polskie czołgi to niemieckie produkty. Nie bądźmy przesadnie optymistyczni. Z wszystkimi wadami Niemców, to jednak z nimi można negocjować, co nie jest możliwe w przypadku Rosji, a pytanie, czy jest możliwe w przypadku Ukrainy?

   • polak a nie riusski troll

    6 grudnia 2017 w 20:19

    Jarema.

    kończąc wątek, dziękuje za ciekawą ,,rozmowę”, wątek amerykanski i niemiecki.

    dodam że w tej ogólno światowej grze o RÓWNOWAGĘ chodzi o pole do manewru, bilans korzyści i strat i….nie jesteśmy samotni….

    W Korei Płd. jest tylko dywizja USA – 630 000 + 27 000 jak to ma się do potencjału Chin i Północnych – 2 250 000 + 1200 000….. pokazałem grę wokół korei i kalkulacje graczy jako podobny dylemat….
    Szeroko te militarne kalkulacje opisał Pan Bartosiak.

    ,,A pamięta pan, jak i czym dla Polski skończył się konflikt z Niemcami? Może lepiej byłoby dla Polski się z nimi dogadać?” — odpowiadam a pamięta pan jak zakonczył się DWA RAZY KONFLIKT BERLINA Z WASZYNGTONEM????
    Może wart aby berlin dogadał się z najpierw z nami???

    nie odpowiedział Pan o tych sprzecznych wewnętrznie dogmatach i przedwojennej teorii…

    kończąc odpowiem żartobliwie i bez emocji:
    te zalecenie/dogmat o lwie i lisie prześlę do MSZ …niech zastosują ją na następne 50 lat jako Ogólną Instrukcję Dyplomatyczną.

    pozdrawiam

 15. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 14:17

  Jarema.
  dodam wątek Chin dla pełnej jasności.
  Pekin doskonale wie, że moskwa kusi nie tylko Chiny sojuszem rewizjonistycznym, ale również szuka porozumienia z USA, np w kwestii Aji Środkowej- gdzie kapitał chiński już dominuje, również komunikacyjnie…moskwa rozpaczliwie chce negocjować nową jałtę i blokada, dodatkowo utknęli na Ukrainie.
  proszę zauważyć, że Chiny wykorzystały okazję i wykupują ziemię, wodę i surowce na syberii ale nie wsparli finansowo moskwy,możliwości balansowania, manewru, moskwa ma ograniczone…pat i chwilowo nawet opcja berlińska daleko…. a przecież bez berlina moskwa zwasalizuje się względem potężnych Chin….pekin czeka.
  czas pracuje dla niego…jak zawsze….

 16. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  6 grudnia 2017 w 15:44

  Jarema.
  jeszcze jedno, co pomoże udawanie lwa albo lisa skoro to My jesteśmy zwierzyną a sąsiedzi mają strzelby…..
  i nie jesteśmy w dżungli tylko na nizinie…

  Zastanawiał się może Pan, dlaczego do tej pory berlin ani moskwa nie chcieli nas podkupić????
  ZAPROPONOWAĆ KORZYSTNY SOJUSZ???
  Żadnego projektu wzmocnienia Naszej Ojczyzny????
  W ich projekcie nie ma miejsca na silną Polskę…
  nie ma reparacji, miejsca na reformy, nawet takie same jak w berlinie, takie same zasady ustrojowe, regulacje wielkości kapitału obcego na rynku, u siebie mają własne media a u nas dominują niemieckie i już zpowiedzieli zblokowanie repolonizacji mediów – w Czechach przeprowadzili to w 2016 za zgodą berlina….

  proste…

  może być Pan papierowym lwem lub lisem ale tylko w klatce…..co za różnica?
  klatka jest celem?

  • franciszekk Odpowiedz

   6 grudnia 2017 w 21:35

   Co oznacza non stop PiS-kanie Polak z małej litery???….
   Brak znajomości polskiej ortografii czy lekceważący stosunek do narodu polskiego?

 17. Marek Odpowiedz

  7 grudnia 2017 w 12:40

  Współpraca Niemców z ukraińskimi zwolennikami UPA. Nic dobrego dla Polski z tego nie wyniknie.

  • Enej bandyta Odpowiedz

   8 grudnia 2017 w 08:36

   Trzeba się zbroić na potęgę i rozwijać armię, jesteśmy jak Izrael, podobna sytuacja geopolityczna. Jeśli tego nie zrozumiemy historia się powtórzy. Musimy mieć minimum 300 tysięcy wojska.

   • polak a nie riusski troll

    8 grudnia 2017 w 14:22

    Enej.
    Ma Pan absolutną rację, należy rozwijać własne niezależne zdolności wojskowe, wywiadowcze, specjalne, wzmacniać i reformować państwo.
    My wydajemy 2 pkb, moskwa oficjalnie 5 pkb a szacunkowo 6,5 pkb… Izrael 6 pkb a podczas starć z islamistami 9 pkb, Turcja wszystkie wydatki na wojsko i 200 tysięczną żandarmerię to 3,5 pkb…
    Myślę że w naszym zasiegu jest 3 – 4 pkb irozwój nowoczesnej zbrojeniówki jako zródło innowacyjnych technologii…

 18. wujek53 Odpowiedz

  8 grudnia 2017 w 21:08

  Pan Szeremeta to typowy przykład ignoranta,człowieka bez jakiejkolwiek wiedzy(kasa,kasa,kasa)To samo dotyczy posłów tak zwanej totalnej opozycji w Polsce.Totalne nieuki,moralne zera,język z rynsztoka(przecież to wszystko post komuna)a na Ukrainie to wszystko do kwadratu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *