15 maja w Historii Kresów

15 maja 2013

Egzekucja Zygmunta Padlewskiego

Egzekucja Zygmunta Padlewskiego

1863 – Rosjanie rozstrzelali w Płocku Zygmunta Padlewskiego – generała Powstania Styczniowego urodzonego w Czerniawce Małej pod Berdyczowem.

Zygmunt Padlewski był synem Władysława – powstańca listopadowego i Judyty z Potockich. Uczył się w Korpusie Kadetów w Brześciu nad Bugiem, następnie zaś w Akademii Artylerii w Petersburgu. Należał do tajnego Koła Oficerskiego Zygmunta Sierakowskiego.


Od 1862 r. w Polsce należał do lewicy stronnictwa „czerwonych”, był członkiem Komitetu Centralnego Narodowego i jednym z głównych inspiratorów Powstania Styczniowego. Po jego wybuchu był naczelnikiem powstania w Warszawie i w guberni płockiej. Jego oddział nie zdołał jednak zdobyć Płocka i poniósł kolejne porażki pod Słominem, Unieckiem, Myszyńcem, Drążdżewem i Radzanowem. W końcu Padlewski został ujęty przez Rosjan i rozstrzelany w Płocku.

1850 – w Beyzymach Wielkich na Wołyniu urodził się Jan Beyzym – polski misjonarz, błogosławiony. Zmarł w 1912 r.


1885 – urodził się Marian – polski generał, historyk, działacz polityczny i minister. Ukończył Uniwersytet Franciszka Józefa we Lwowie. Działał w lwowskiej Organizacji Promienistych i Organizacji Nieprzejednanych. Współzałożyciel Związku Walki Czynnej i współorganizator Związku Strzeleckiego. W wojnie polsko – bolszewickiej dowodził 51 Pułkiem Ułanów Kresowych. Obrońca Lwowa z 1939 r. Zmarł w 1973 r. w Londynie.

1917 – urodził się Jerzy Duszyński – polski aktor. W latach 1939-41 występował w Teatrze na Pohulance. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do miasta występował w Wileńskim Polskim Teatrze Dramatycznym. Jego ostatnią wielką rolą filmową była postać Józefa Piłsudskiego w filmie „Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1978 r. Zmarł w tym samym roku.

1931 – zmarł Leon Petrażycki – polski i rosyjski prawnik, filozof, socjolog prawa, etyk i logik. Doktor honoris causa Uniwersytetu Wileńskiego. Urodził się w 1867 r. w Kołłątajowie na Witebszczyźnie.

1935 – zmarł Stanisław Dnistrianski – ukraiński działacz polityczny, prawnik, wykładowca uniwersytecki. Pochodził z rodziny o tradycjach polsko – ukraińskich. Urodzony w 1870 r. w Tarnopolu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 15 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *