7 maja w Historii Kresów

7 maja 2013

Wojska polskie i ukraińskie wkraczają do Kijowa 7 maja 1920 r. Przemarsz główną ulicą miasta - Kreszczatikiem

Wojska polskie i ukraińskie wkraczają do Kijowa 7 maja 1920 r. Przemarsz główną ulicą miasta – Kreszczatikiem

1920 – wojska polskie w czasie trwającej wojny polsko-bolszewickiej zdobyły . Był to największy triumf polskiego oręża od czasów bitew pod Kircholmem i Chocimiem.

Zdobycie Kijowa było zwieńczeniem słynnej Wyprawy Kijowskiej, podjętej zaledwie niecałe dwa tygodnie wcześniej przez wojska polskie wspierane przez ukraińskie oddziały Symona Petlury. Przypomnijmy, że Polacy rozgromili w jej trakcie wojska bolszewickie i zajęli całą prawobrzeżną Ukrainę, tracąc zaledwie 150 zabitych i 300 rannych.


Już 3 maja pierwsi polscy żołnierze, zdobycznym tramwajem, podjechali do Kijowa i wzięli do niewoli oficera Armii Czerwonej. Następnego dnia Armia Czerwona zaczęła w pośpiechu wycofywać się z miasta. Doszło do starć na moście przez , lecz po krótkiej wymianie ognia 6 Pułk Piechoty Legionów oraz 59 i 60 Pułk Piechoty Wielkopolskiej przeszły przez rzekę i zajęły lewobrzeżny przyczółek sięgający 15 km w głąb terytorium wroga. Główne siły polskie wkroczyły do miasta 7 maja. 9 maja odbyła się w centrum Kijowa wspólna polsko-ukraińska defilada. Polskie dowództwo – starając się, aby ukraińska ludność nie odebrała czasowej obecności polskich wojsk jako okupacji – rozkazało na siedzibach urzędów wywieszać wyłącznie flagi ukraińskie.

„W takiej to chwili zwycięski twój pochód na Kijów dał narodowi poczucie własnej siły, wzmocnił wiarę w własną przyszłość, wzmógł jego dzielność duchową, a przede wszystkim stworzył podstawę do pomyślnego i stałego pokoju, którego wszyscy tak bardzo pragniemy” – mówił Marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński uroczyście witając Józefa Piłsudskiego wracającego z Wyprawy Kijowskiej.


Niestety, jak się okazało, najdramatyczniejsze chwile tej wojny miały dla Polski dopiero nadejść. Krwawa kontrofensywa sowiecka rozpoczęła się zaledwie tydzień później a losy polskiej niepodległości rozstrzygnąć się miały dopiero na przedpolach Warszawy i potem w czasie Operacji Niemeńskiej.

1763 – w Wiedniu urodził się Józef – książę, generał dywizji, minister wojny i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Zginął w Bitwie pod Lipskiem w 1813 r.

1765 – król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Świętego Stanisława.

1794 – Tadeusz wydał Uniwersał Połaniecki znoszący poddaństwo osobiste chłopów, zakazujący ich rugowania z gruntu oraz zmniejszający wymiar pańszczyzny.

1794 – bitwa pod Polanami w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.

Oddziały rosyjskie, wycofując się po bitwie pod Niemenczynem w kierunku Michaliszek, złożone z niedobitków rosyjskiego garnizonu Wilna, połączyły się z idącym z Rygi pułkiem muszkieterów płka Diejewa i baonem Estlandzkiego Korpusu Jegrów ppłka Szilinga. Diejew objął dowództwo nad oddziałami 3,3 tys. żołnierzy i skierował je w kierunku Oszmiany.

Komendant Wilna płk Jakub , chcąc zlikwidować zagrażające Wilnu oddziały rosyjskie, wyruszył 5 maja z częścią swej dywizji (ok. 3 tys. żołnierzy, w tym ok. 700 pikinierów i kosynierów) przeciwko Diejewowi i 7 maja uderzył na jego obóz pod Polanami. Polskie natarcie załamało się jednak i musiał wycofać się do Wilna.

1863: wygrana powstańców w bitwie pod Medejkami. W rejonie Birż na Litwie oddział Zygmunta Sierakowskiego zadał dotkliwe straty wojskom rosyjskim.

1877 – urodziła się Stanisława – polska aktorka, występowała m.in. w teatrach we Lwowie i Wilnie. Nazywana „drugą Modrzejewską”. Zmarła w 1941 r.

1906 – w Sankt Petersburgu urodziła się Maryna Zagórska – polska tłumaczka literatury pięknej. Studiowała historię na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. Tłumaczyła z języków: rosyjskiego, litewskiego, ukraińskiego i czeskiego. Zmarła w 1996 r.

1925 – we Lwowie urodził się Gene Gutowski – polski producent filmowy pochodzenia żydowskiego mieszkający w Hollywood. Jest producentem filmów Romana Polańskiego: („Matni”, „Wstrętu”, „Nieustraszonych Pogromców Wampirów” i koproducentem „Pianisty”). Wychował się i młodość spędził we Lwowie. Cała jego rodzina zginęła z rąk Niemców we lwowskim getcie w 1941 r.

1945 – w bitwie pod Kuryłówką oddziały NOW () odparły atak , po czym wycofały się ze wsi.

1999 – reżim Łukaszenki uprowadził i prawdopodobnie zamordował opozycjonistę Jurija Zacharenkę, byłego szefa MSW.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 7 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *