13 grudnia w Historii Kresów

13 grudnia 2013

„Przejście przez granicę”. Obraz Artura Grottgera

1867 – zmarł Artur Grottger – polski malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustrator, rysownik, znany z cyklu „kartonów” o Powstaniu Styczniowym. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodził się w 1837 r. w Ottyniowicach na Podolu. Przeczytaj o jego życiu i twórczości.

1575 – Anna Jagiellonka została w Warszawie wybrana w wolnej elekcji królem Polski i wielkim księciem litewskim, a dzień później stronnictwo szlacheckie pod przewodnictwem Jana Zamoyskiego uznało ten fakt, przydając jej na małżonka Stefana Batorego.


1898 – we Lwowie urodził się Henryk Wereszycki – polski historyk, profesor. Żołnierz Legionów i POW, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Zmarł w 1990 r.

1923 – Polska uznała ZSRR.


1927 – rozporządzeniem prezydenta RP odcień czerwieni na fladze Rzeczypospolitej Polskiej zmieniono z karmazynu na cynober.

1930 – w Borysławiu urodził się Zdzisław Leśniak – polski aktor, występował m.in. w Kabarecie „Koń” i Kabarecie Starszych Panów.

1933 – w Wilnie urodziła się Natasza Zylska – jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 50-tych. Zmarła w 1995 r.

1941 – na zesłaniu w Urdżar koło Semipałatyńska zmarł Franciszek Jossé – polski działacz państwowy, urzędnik skarbowy. Pracownik Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie. Docent w Szkole Politechnicznej we Lwowie oraz wykładowca Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego.

1966 – zmarł Stanisław Mikołajczyk – polski polityk, działacz ruchu ludowego, premier Polski na uchodźstwie, minister rolnictwa, wicepremier. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i wojny obronnej 1939 r. Jako premier RP na uchodźstwie bezskutecznie usiłował uzyskać porozumienie z ZSRR dotyczące polskiej granicy wschodniej (nie zdając sobie sprawy, że decyzje ws. granicy wschodniej i tzw. rekompensaty terytorialnej zapadły za plecami Polaków już na spotkaniu tzw. wielkiej trójki podczas konferencji teherańskiej w 1943 r.). Po odkryciu tego faktu pod koniec 1944 r. podał się do dymisji.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *