Ukrenergo: węgla starczy nam na 40 dni, jeśli…

13 lutego 2017

Państwowy gigant paliwowy Ukrenergo ogłosił dzisiaj, że może dojść do sytuacji, w której zapasy węgla antracytowego skończą się w przeciągu 40 dni, jeśli wprowadzony zostanie tzw. „stan nadzwyczajny” w sektorze energetycznym.

Cała sprawa – jak wiele spraw w tym kraju –  bierze swój początek z wojny w Donbasie.


Wskutek opanowania przez separatystów znacznej części regionu, stoi przed nieciekawym wyborem: nie kupować węgla, którym stoi i mieć problem, czy kupując , finansować terrorystów i też mieć problem.

Ministerstwo Paliw i Energetyki nie wyklucza wprowadzenia stanu wyjątkowego na swoim własnym podwórku, to znaczy w sektorze, za który jest odpowiedzialne.


Co taki krok oznaczałby w praktyce? Według wyliczeń Ukrenergo na chwilę obecną  średnie dobowe zużycie „czarnego złota” wynosi 30.000 ton, spalanych w węglowych elektrowniach.

Zdaniem Wsewołoda Kowalczuka, p.o. kierownika spółki, jeśli wprowadzić „reżim oszczędnościowy”, to można, zgrzytając zębami, obniżyć dzienne zużycie do 20.000, ale dalej jest już ściana.

Zapasy surowca wynoszą 842.000 ton. Rachunek jest zatem prosty: maksymalne zaciśnięcie pasa, przy braku nowych dostaw zapewni energetyce płynność na 40 dni.

Gospodarka ukraińska nie jest w stanie z dnia na dzień przestawić się na inne źródła energii, ponieważ zbyt wiele tamtejszych elektrowni przystosowano jedynie do spalania węgla.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

21 odpowiedzi Ukrenergo: węgla starczy nam na 40 dni, jeśli…

 1. Victor Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 19:35

  Już dawno sugerowaliśmy Ukraińcom przerobienie elektrowni na normalny węgiel który mogliby kupować choćby od nas. Dostali od nas kredyty, których spłaty pewnie nie zobaczymy. Ale w tym kraju wolą budować pomniki Bandery zamiast budować silne, nowoczesne i niezależne państwo. Ich wybór.

  • tagore Odpowiedz

   13 lutego 2017 w 20:14

   Kredytu na to nie ruszyli bo wykonawstwo miały polskie firmy.

 2. pit Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 19:38

  Już oglądają się na Polskę, tylko z płaceniem za poprzednie dostawy kłopot.

 3. basia Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 20:30

  Będzie okazja spalić obrazki z banderą żeby się ogrzać. Może przyjdzie do nich jakieś otrzeźwienie.

 4. saker Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 21:20

  Czyli trzeba się spodziewać rajdu tamtejszych oficjeli po Europie z wołaniem o pomoc. No ale tym razem to chyba nie sprawka „trzeciej strony”? Choć wszytko co złe to sprawa „trzeciej strony”

  • SyøTroll Odpowiedz

   14 lutego 2017 w 08:21

   To efekt wojny ATO z trzecią stroną. „Proeuropejscy” Ukraińcy chcą mieć wszystko za darmo, kosztem finansowanie rosyjsko-unijnego. To se ne vrati.

   • Darek

    14 lutego 2017 w 11:01

    Nie wiem czy zauwazyliście ale mowa o antracycie którego w Europie niet. Inny węgiel może być spalany w elektrowni antracytowej tylko po jej pzrerobieniu. A to zonacza, że albo ze szkoleniem trolerni straszna bida i nie wiedzą co jest co albo… świadomi wprowadzają czytelników w błąd. Ja stawiam na dwie opcje jednoczesnie.

   • SyøTroll

    14 lutego 2017 w 12:26

    @Darek
    Wikipedia jako miejsca występowania wymienia „Miejsca występowania – zagłębia karbońskie: Wielka Brytania), Francja, Belgia, Niemcy, Ukraina, Polska – to oczywiście nie-Europa. Tak wiem Wikipedia jest w pełni niewiarygodna, gdyż nie potwierdza twojej tezy.

   • Darek

    14 lutego 2017 w 21:52

    W Wikipedi piszą, że posiadamy duże złoża gazu łupkowego co dziwnie nie przekłada sie na jego wydobycie 🙂

    W Belgii i Francji od dawna nie wydobywa sie węgla kamiennego, a w UK niedawno zamknęli ostatnia kopalnię. W Niemczech owszem, była jedna wydobywajaca antracyt lecz nie mam aktualnych danych i trudno mi powiedzieć czy jeszcze pracuje bo tam też wegiel kamienny jest w odwrocie. W Polsce wydobycie antracytu wynosi zero i o ile sie nie mylę jedyna kopalnia ktora go wydobywała została zamknięta pod koniec ub. wieku.

   • Darek

    14 lutego 2017 w 22:08

    Poświęciłem trochę czasu i poszukałem inforamcji nt. wydobycia antracytu w Niemczech. Zwracam honor – kopalnia która go wydobywa zostanie zamknięta dopiero w przyszłym roku. Co prawda poziom wydobycia jest tak mały, że niczego to nie zmienia (w szczytowym okresie przekraczał 2 mln ton rocznie) jednak w Europie poza Ukrainą ktoś jeszcze wydobywa antracyt.

    http://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/radio-po-polsku/ludzie/jozef-kulik-ruhrgebiet-100.html

 5. razputin or dwa-putin or death-putin Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 05:18

  nie pala obrazami i flagami uon/upa
  maja tego duzo

 6. Leon Z. Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 06:02

  No ale jak oni chcieli. Apelować do krajów ue o sankcje na Rosję a samemu handlować z „agresorem” i „terrorystami”?
  Swiatyj Bandera ich ogrzeje

 7. SyøTroll Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 08:18

  Chcą mieć zimno (a chcą skoro sami blokują dostawy węgla z Donbasu), to ich prawo. Głupio, ale to jest ich kraj.

 8. Adr Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 08:41

  Przecież to nie Ukrenenrgo tylko DTEK jest głównym dostawca energii

  Cała sprawa – jak wile spraw w tym kraju- może miec początek w walkach oligarchów albo intersów jakie wspólnie robią
  kto by trafił
  konkretnie tych którzy dostali się do władzy po Majdanie a Achmetowem właścicielem DTEK

  same K24 pisały już tak

  http://kresy24.pl/wegiel-sie-oplaca-koncern-achmetowa-chce-kupic-w-polsce-dodatkowe-100-tysiecy-ton/

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys-na-ukrainie-prezydent-ostrzega,197,0,1774277.html

  ciekawy fragment

  ,,Sytuacja DTEK radykalnie się zmieniła za sprawą decyzji Narodowej Komisji Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych (NKREKP). W kwietniu NKREKP zatwierdziła nową metodę ustalania ceny na energię elektryczną – tzw. formułę rotterdamską. Do rozliczeń przyjęto cenę wegla w porcie Rotterdam powiększoną o koszty transportu do Ukrainy. Przyjęcie takiej ceny motywowano koniecznością uniezależnienia się od węgla z Donbasu i Rosji, i w związku z tym importu tego paliwa z RPA. Kilka tygodni póżniej, ministerstwo energetyki oświadczyło, że węgla importować, jak do tychczas, z RPA nie będzie, bo pod dostatkiem jest węgla krajowego, a także ogłosiło zamiar kupowania antracytu z kopalń znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich bojówek na Donbasie.”

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/elektryzujaca-sprawa-cen-pradu/

  Jedyna nadzieją Ukrainy est trzeci majdan
  i wieszanie oligarchów którzy wcześniej czy później wszyscy i tak się dogadają z Rosją-która z kolei wypiela się na mieszkańców Donbasu.

  • SyøTroll Odpowiedz

   14 lutego 2017 w 09:15

   Jak rozumiem, blokada połączeń kolejowych z Donbasem zorganizowana przez posła Wołodymyra Parasiuka i Kostię Hryszina zupełnie nie ma wpływu na kłopoty z transportem węgla z Donbasu. Tak, oczywiście. ;(

   • Adr

    14 lutego 2017 w 19:58

    Pytanie czy blokada nie jest tylko zjawiskiem medialnym-to że w kilku miejscach ustawiono blokady i pokazano to w TV a posłowie się pochwalili na twecie nic nie znaczy(równie dobrze mogą go wozić z pośrednictwem Białorusi,Rosji czy droga morską)
    Blokada istnieć powinna bo wojna oznacza ofiary i koszty także ekonomiczne

    gdyby to tylko była wojna na poważnie bo na razie Ukraina takiej w której zmobilizowała by wszystkie siły nie prowadzi.

    Wojne prowadzi garstka żołnierzy ale państwo i społeczeństw jako takie nie-pełazająca klęska objawiająca sie ww zmęczeniu i chęci dogadania z Rosją i dalej kosnolidacją systemu oligrachicznego w tym marazmie

  • SyøTroll Odpowiedz

   14 lutego 2017 w 12:45

   Sam Wołodymyr Parasiuk ogłosił ze „Lepiej zamarznąć godnym i wiernym swoich przekonań, niż żyć w cieple jako zdrajca”
   http://kievnews.net/ukraine/parasyuk-luchshe-zamerznut-gordym-v-ubezhdeniyax-chem-zhit-v-teple-kak-predatel/

   • Adr

    14 lutego 2017 w 19:59

    Dla Achmetowa i Poroszenki ,,sam Parasiuk” jest nikim

 9. nn Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 09:43

  Dlaczego republiki wspierają węglem okupantów?
  Prosta sprawa: blokada banderowskiej Ukrainy i zamarzają na glanc. Trzecią zimę tak zamarzają :).

 10. Pafnucy Odpowiedz

  16 lutego 2017 w 09:26

  „Ukraina stoi przed nieciekawym wyborem: nie kupować węgla, którym Donbas stoi i mieć problem, czy kupując węgiel, finansować terrorystów i też mieć problem”. Panie Redaktorze, takich rozterek jednak nie ma prezydent Poroszenko (handel z Rosją kwitnie a pieniądze w postaci podatków płaconych przez Poroszenkę wpływają strumieniem do rosyjskiego budżetu) więc myślę, że z tym węglem to nie o to chodzi. Zwyczajnie jest jakiś konflikt interesów. Krótko mówiąc mafie rządzące „u krainą” się nie dogadały.

 11. Fija Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 20:37

  Ukraińcy to zbieranina band które wędrowały po stepach i napadały na osady mordując i rabując a przy tym okrutnie mordowali mieszkańców. Scytowie. turkmeni i turcy najczęściej. Oto Ukraińcy. Znam ich.Mojemu pradziadkowi zabrali zwierzęta zostawili pałac z ogrodem.Został bez możliwości utrzymania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *