Ukraiński deputowany Wołodymyr Parasiuk nazwał bohaterem zamachowca z Ankary. „To prowadzi do pewnych przemyśleń”

20 grudnia 2016

Zamachowiec, który w poniedziałek zastrzelił w galerii sztuki w stolicy Turcji rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa, zyskał miano „bohatera”. Tak określił go deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr poinformowała agencja UNIAN.

„Kiedy człowiek ceną własnego życia gotowy jest pójść na kroki ostateczne, dla idei, dla prawdy, można z pewnością powiedzieć, że jest to bohater!”napisał na facebooku Parasiuk. W komentarzach do postu Parasiuk oświadczył, że zabójca Andrieja Karłowa to „bohater dla swojego narodu”, a zabójstwo jest reakcją na tysiące ofiar śmiertelnych w Aleppo, za które winę ponosi Rosja. Podobny wpis opublikowała na swoim facebookowym profilu nazywana ukraińskim wcieleniem Goebbelsa nacjonalistka Iryna Farion. Była deputowana partii „Swoboda” dziękuje zamachowcy „za zabicie zła”:


Przypomnijmy: do zamachu doszło, gdy FR wygłaszał przemówienie w galerii sztuki w stolicy Turcji. Ogień otworzył mężczyzna zidentyfikowany przez tureckie służby jako funkcjonariusz jednostek specjalnych.   zastrzeliła napastnika. Tureckie  określiło atak jako „nikczemny atak terrorystyczny”.


Niedługo po zamachu tureckie władze poinformowały, że „bardzo wyraźne znaki” wskazują, iż napastnik należał do organizacji mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena skonfliktowanego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

W związku z zabójstwem rosyjskiego ambasadora turecka policja zatrzymała sześć osób – poinformowała agencja prasowa Anatolia. Aresztowani to członkowie rodziny zamachowca: matka, ojciec, siostra i dwóch innych krewnych. Aresztowano też jego współlokatora z Ankary. W dochodzeniu w sprawie śmierci ambasadora będzie uczestniczyć rosyjska delegacja – podała telewizja CNN Turk.

Deputowany Rady Najwyższej Wołodymyr Parasiuk, który nazwal zabójcę rosyjskiego dyplomaty bohaterem, zajmował się podczas protestów 2013–2014 na Majdanie pilnowaniem porządku jako sotnik. 21 lutego 2014 z ustawionej na Majdanie Niezależności sceny przerwał wystąpienie liderów opozycji prezentujących wyniki negocjacji z prezydentem Janukowyczem, który zgodził się na przedterminowe wybory. Parasiuk przejął wówczas mikrofon, oskarżył politycznych przywódców protestów, że „ściskają dłoń mordercy” i zażądał postawienia Janukowyczowi ultimatum podania się do dymisji do godziny 10:00 następnego dnia. W braku takich działań zapowiedział sięgnięcie przez protestujących po broń.

Po wybuchu konfliktu w Donbasie Parasiuk dołączył do batalionu „Dnipro-1”, utworzonego w ramach Specjalnych Pododdziałów Ochrony Porządku Publicznego na Ukrainie. Brał udział w działaniach zbrojnych pod Iłowajskiem, w trakcie których został ranny. Wystartował w przedterminowych wyborach parlamentarnych jako kandydat niezależny w obwodzie lwowskim, uzyskując mandat posła do Rady Najwyższej z jednym z najlepszych wyników indywidualnych w kraju.

27 2016 z inicjatywy Parasiuka, którą poparli m.in. deputowani Borys Tarasiuk, Oksana Korczyńska, Jurij Szuchewycz i Oleg Pietrenko, Komisja Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej przegłosowała projekt decyzji o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją oraz wszelkich podpisanych w przeszłości porozumień między Kijowem i Moskwą. – To pomysł z gatunku egzotycznych, a jego autor to postać niejednoznaczna. Wsławił się m. in. takimi prowokacyjnymi działaniami, jak zerwanie flagi z budynku konsulatu FR we Lwowie oraz opowieścią o tym, jak nieznani sprawcy rzucili granatem w jego samochód – mówił wówczas szef kijowskiego Instytutu Globalnej Strategii Wadim Karasiow, dodając, że  „zbieżność w czasie tego „zamachu” oraz inicjatywy mającej na celu zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją prowadzi do pewnych przemyśleń”.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl/UNIAN, archiwum Kresy24

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

47 odpowiedzi Ukraiński deputowany Wołodymyr Parasiuk nazwał bohaterem zamachowca z Ankary. „To prowadzi do pewnych przemyśleń”

 1. Szachrajew Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 12:48

  Nie ma się co zbytnio oburzać..
  Gdyby ten ambasador był porządnym człowiekiem to nie chciałby reprezentować soją osobą czegoś takiego jak putinowska Rosja.
  Tyle w temacie..

  • SyøTroll Odpowiedz

   20 grudnia 2016 w 14:51

   Panie Szachrajew, według tej zasady, gdyby dyplomaci USA byli porządnymi ludźmi to również nie3 chcieli by reprezentować takiego „żandarmskiego” państwa. A przecież bywają porządni choć reprezentują, a to dlatego że reprezentują państwo i obywateli, a nie jedynie władzę i spec-służby.
   No cóż, skoro deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Parasiuk i ukraińska „patriotka” Iryna Farion, uznali terroryzm za „bohaterstwo”, to przynajmniej wiemy na czym stoimy wspierając tę opcję polityczna na Ukrainie oraz tego typu „bohaterstwo”.
   Oj biedna ta „szcze ne wmerła” …

   • Szachrajew

    20 grudnia 2016 w 16:15

    Ktoś tu chyba zapomniał jak Żyrinowski triumfował kiedy w Europie była seria zamachów terrorystycznych 😉

   • SyøTroll

    21 grudnia 2016 w 07:25

    Panie Szachrajew, o ile dobrze pamiętam, Żyrinowski ani nie jest obywatelem Ukrainy, ani zwolennikiem „proeuropejskiej demokracji” tylko rosyjskim nac-bolszewikiem z FR. W normalnym kraju odizolowano by idiotów, popierających terroryzm jako „bohaterstwo”, ponieważ takie poparcie z ich strony godzi w wizerunek państwa którego są obywatelami, jak również w nas – ich protektorów.

   • Ula

    21 grudnia 2016 w 09:14

    Z tym upainskim …(prosze wybrac) nie warto wchodzic w dyskusje.

    On jest ograniczony do obrony wartosci dzisiejszej Ukrainy, to znaczy uwielbienia da zwyrodnialcow, bandytow. Tych zmarlych ( lub zabitych) i tych zyjcych.

    My musimy miec nadzieje, ze na Ukrainie zyja tez normalni ludzie, dla ktorych bandyta, jest bandyta nie bohaterem narodowym. Sa w tej chwili stlamszeni przez faszystowskie wladze, ale dojda do glosu. Najpozniej po 20.01.2016 to sie zmieni.

    Szkoda tylko ze rzady w Polsce nie mysla o Ukraincach, cierpiacych biede, ale pomagaja faszystofskiej juncie rzadzacej obecnie w Kijowie. Ale to tez sie skonczy. Kolo Poroszenki amosfera gestnieje. Zobaczymy jak to sie skonczy.

    Wazna byloby uswiadamianie tych Ukraincow, kbywaja w Posce o tym co robili ich „b0haterowie”

  • Red Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 09:57

   Gdybyś Szachrajew był porządnym człowiekiem to nie chciałbyś reprezentować swoją osobą takiego tworu jak upaina.
   Tyle w temacie …

  • Tadeusz Odpowiedz

   25 grudnia 2016 w 17:50

   Panie Szachrajew gdyby ta zasada stosowana była by powszechnie. To do wielu ludobójstw by nie doszło. Tyle, że moskalska swołocz takich zasad moralnych nie uznaje!!!!!

 2. cherrish Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 13:05

  Jasne, w domu wpoili takie zasady? Ale dlaczego ja się dziwię, sowiecka mentalność ma się dobrze na wschód od Bugu.

 3. tagore Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 14:08

  Parasiuk wygląda na idealnego prowokatora.

 4. Mysz Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 14:12

  szachrajew ,czy ty naprawde jesteś człowiekiem,bo mi sie zdaje ze nie.śmierc kazdego czlowieka,kim by niebył jest tragedią.a takimi wypowiedziami jak twoja i ten ukrainiec,jest dowodem żeby ukrainy nigdy nie wpuścić do cywilizowanego świata zachodniego.wstydz sie,ale ty pewnie nawet wstydu nie masz.

  • Szachrajew Odpowiedz

   20 grudnia 2016 w 14:57

   Przecież to był oficer KGB/FSB – spadkobierca nkwd i CzeKa, kogo więc mam żałować?
   Jeżeli jemu nie było wstyd reprezentować bandyckiego putinlandu to spotkała go zasłużona kara…
   Jeśli by miał honor to sam by to załatwił a tak musiał mu pomóc Turek..

   • cherrish

    20 grudnia 2016 w 16:58

    Wystarczy strzelić komuś w plecy by zostać bohaterem Szachrajewa. Może jeszcze bohaterem Ukrainy go ogłosicie?

   • Szachrajew

    20 grudnia 2016 w 17:53

    @cherrish

    Успокойся… выпей боярышника и полегчает…
    😀

   • he he

    20 grudnia 2016 w 19:08

    Wyjątkowy przygłup ten Szachrajew.Gdyby prezydenci USA byli porządnymi ludźmi to by nie ginęli tak często od kul a zginęło czterech Gdyby ambasador USA w Libii Stevens był porządnym człowiekiem to by tam nie zginął. Czaisz bezmózgu o co chodzi?

   • cherrish

    20 grudnia 2016 w 22:51

    Pisz do mnie po polsku, nie znam tej waszej ukraińskiej gwary.

   • Szachrajew

    21 grudnia 2016 w 08:26

    @he he
    U kacapów bez zmian 😀
    Ciągle chcą się do Stanów Zjednoczonych porównywać ale przecież wam do St. Zjednoczonych jak ślepemu do księżyca.
    Wypij Iwan „bojarysznika” i wstawaj z kolan 😀

   • he he

    21 grudnia 2016 w 11:17

    Jeśli poziom intelektualny przeciętnego Ukra jest taki jak twój to z waszego państwa nic nie będzie.

 5. Ula Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 14:17

  Co sie dziwic. Biedny narod, wladze zrobily im z bandytow bohaterow narodowych i wydaje im sie, ze gdzie indziej tez tak jest.

  Ale nie prosze pan i panow upaincow ( nie mylic z Ukraincami), w normalnym swiecie bandyta zabijajacy bezbronnych ludzi nazywa sie bandyta nie bohater. Ale skad taki deputowany moze to wiedziec?

  • Szachrajew Odpowiedz

   20 grudnia 2016 w 14:58

   Успокойся… выпей боярышника и полегчает…
   😀

   • jubus

    20 grudnia 2016 w 16:55

    Jeśli już mowa o Ukrainie, to proszę pisać po ukraińsku. Łatwiej się czyta, a i łatwiej coś napisać, bo łatwiejsza mowa, znaczy się język.

   • obe

    20 grudnia 2016 w 22:45

    @ szachrajew-czapajew – tobie chyba brakuje krzepkiego chł0pca

   • SyøTroll

    21 grudnia 2016 w 15:20

    Panie Szachrajew, co to ma niby być ? Życzenie śmierci 54 ?

  • obe Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 11:15

   banderowców nie da się wychować, ale na pewno można ich wytresować na tyle, by wiedziały, że nie wolno, bo dostaną kopa i będzie d.. bolała

 6. Sarmata Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 14:56

  Ukraina jest w stanie wojny z Rosją [tylko formalnie niewypowiedzianej] – więc mnie nie dziwi akurat takie stwierdzenie tego Ukraińca.
  Syria – z kolei – stała się poligonem dla kacapskiej broni, dla amerykańskiego „eksportu demokracji” dla zachodu i ich lewackiej mentalności, dla saudów i ich chorych idei…. i jeszcze pewnie mnóstwa innych międzynarodowych bandytów. I o ile gardzę rosją i jej podejściem do praw ludzkich – o tyle w Syrii Rosja nie jest tą najbardziej winną zbrodni, a na pewno nie jedyną – moim zdaniem. Nie wiem, czy się doczekamy, żeby winni tych ofiar zostali osądzeni…. Zastrzelono jednego z setek wysłanników – ale mocodawcy są nie ruszeni….

  • Stein Odpowiedz

   20 grudnia 2016 w 22:43

   @ Sromota – straciłeś okazję, by siedzieć cicho i teraz każdy już wie, żeś buc i cham !

   • Szachrajew

    21 grudnia 2016 w 08:19

    Успокойся… выпей боярышника и полегчает… ?

   • Sarmata

    21 grudnia 2016 w 09:33

    @stein – a kim ty jesteś miernoto, żeby mi to mówić? Daj sobie spokój, bo nie bardzo rozumiem, czemu poza głupotą, wymyśliłeś sobie, że może mi cokolwiek mówić. Jeśli chcesz podyskutować ze mną proszę bardzo – ale twój post w zasadzie trafnie charakteryzuje co sam powinieneś zrobić.

  • SyøTroll Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 07:41

   Z takim stwierdzeniem że „Ukraina jest w stanie wojny z Rosją”, nawet mogę się zgodzić, Ukraina wojnę prowadzi, mimo że Rosja jej nie przyjęła. Rosja chce ochronić swoje wpływy osobowe na Ukrainie, prorządowym (i deklarującym „pro-europejskość”) ukraińskim rezunom marzy się krwawa rzeź, jeśli przegraja będzie to „zwycięstwo Rosji”, jeśli zwyciężą – przegrana Ukrainy.
   Wszyscy zamieszani w wojnę domową w Syrii są mniej lub bardziej ubabrani w gównie, co i tak najbardziej szkodzi państwom UE, której jesteśmy częścią.

   • Sarmata

    21 grudnia 2016 w 09:45

    @ SyøTroll… Stwierdzenie „Ukraina jest w stanie wojny z Rosją”, nawet mogę się zgodzić, Ukraina wojnę prowadzi, mimo że Rosja jej nie przyjęła” – to jest klasyczne odwrócenie „kota ogonem”. Spokojnie sobie kolego rosyjski możemy podyskutować – ale teraz praca mnie czeka – więc jak będę miał przerwę chętnie podsłucham jak wy Rosjanie widzicie Świat.

  • obe Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 11:19

   @ sromota – kacapie, o Rosji można wiele złego powiedzieć, ale to jest naród z wielkim dorobkiem – kulturalnym czy naukowym, pełen noblistów, odkrywców itd. A Upaina ? Co oni wynaleźli poza wymyślaniem sposobów zabijania bezbronnych cywili ?

   • Sarmata

    21 grudnia 2016 w 17:46

    @obe – nie wiem, czy jest sens dyskutować z „takim mózgowcem jak ty”. ta twoja kacapia ze swoim dorobkiem intelektualnym, pełna noblistów, odkrywców – to chyba twój sen. Mógłbym się zapytać o ten wielki dorobek – ale zaraz wyjedziesz z baletem i chórem, oraz zapewne dodasz ze 2 pisarzy. Widziałem te ich „piękne miasta i szczęśliwych ludzi” – ten ich ruski mir – i poza moskwą i petersburgiem [i pewnie jeszcze kilkoma dużymi miastami] – to poziom 3 świata. I żeby było jasne nie zamierzam bronić i ukrainy. Bo ich brak odcięcia się od zbrodni wołyńskiej – sprawia, że od wschodu i zachodu mają wrogów. W moim poście [pierwszym] odniosłem się, że w świetle wydarzeń na Ukrainie – ten post może być usprawiedliwiony – co nie znaczy, że się z nim zgadzam lub nie.

   • Obe

    22 grudnia 2016 w 13:19

    @ sromota – posty o usprawiedliwianiu skrytobójstwa i pogardzie dla Rosji świadczą aż nadto o tobie. Dyskutować można z człowiekiem myślącym, a nie fanatykiem.

 7. Matrix Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 16:45

  to bydl.ę równie nienawidzi Polaków. A Niemcy mordujący w Oświęcimiu Polaków , Rosjan, czy żydów, jak banderowcy mordujący Polaków na Wołyniu to pewnie też dla tego nacjonalisty, bohaterowie. Cywilizowany świat, reprezentowany przez Unie Europejską , USA, czy Australię, dawno powinien zerwać stosunki z tym krajem, dopóki ich przedstawiciele, organizacje, członkowie rządu, parlamentu, nie zrezygnują ze swych szowinistycznych wypowiedzi i działań.

  • Szachrajew Odpowiedz

   20 grudnia 2016 w 17:56

   @szMatrix
   Успокойся… выпей боярышника и полегчает… 😀

 8. Japa Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 19:53

  Szachrajew to banderłog. Ukrył się przed branką i mądruje się na polskich forach. To lokator pietusznika. Powinien być „gruzem 200” na Donbasie. UPAina ma specyficznych herojew. W kupie z widłami i siekierami są silni. Gdy trzeba stanć twarzą w twarz z przeciwnikiem , to walą w cztany, a już ruskich tak się boją, że wstyd mówić. Pokazali bohaterstwo na Krymie. Parasiuk to pider gnojny nie godny miana człowieka.

 9. Stein Odpowiedz

  20 grudnia 2016 w 22:42

  Nienawiść odbiera rozum banderowcowi. Chociaż, czy rozumny człowiek może być nazistą-banderystą ???

 10. Jerzyk Odpowiedz

  21 grudnia 2016 w 06:12

  Mordowanie dyplomatów to barbarzyństwo. Jeśli mordercę uznaje za bohatera parlamentarzysta z jednym z najlepszych wyników wyborczych w kraju nad Dnieprem, to ręce opadają. – Z kim tam rozmawiać i o czym?

  • Jerzyk Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 09:59

   bombardowanie dzieci, to barbarzyństwo, ale nabijanie niemowląt na sztachety to bohaterska walka narodowo-wyzwoleńcza

  • cherrish Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 10:18

   Droga redakcjo, dlaczego pozwalacie na takie coś? Nawet jeśli użytkownik Szachrajew pisze z Ukrainy, to portal jest wydawany w Polsce i podlega polskim przepisom, a kodeks karny i kodeks wykroczeń regulują pochwalanie przestępstw.

  • tagore Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 10:54

   Cel uświęca środki,to ma krótkie nogi .Tak jak sprawa strzelców na maidanie czy Odessa. Polaków bardziej zainteresuje „rok pamięci UPA
   na Lwowszczynie” ,tak jak w Perejasławiu wykujecie swój nowy los.
   Dyplomata jest reprezentantem swojego Państwa i pochwała jego zabicia przez polityka wrogiego Państwa to zwyczajna prowokacja,
   a Ukrainie zapewne bardzo zależy na dostarczeniu pretekstu do akcji zbrojnej przed 20 stycznia.

  • obe Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 11:13

   @ sza. chu..jew chyba dla każdego banderowca skrytobójczy mord jest powwodem do dumy

  • Sarmata Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 11:47

   @ cherrish nie musisz się zgadzać ze stwierdzeniami szachrajewa, ale odwoływanie się „po cenzurę” w tym wypadku to chyba przesada.

  • Szachrajew Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 12:07

   @ obe
   Czytałeś może „Kordiana” Słowackiego? To lektura szkolna. Hmm?

  • McGregor Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 12:27

   No cóż, FSB oraz SBU to bliźniacze dzieci tej samej matki, tj. KGB.

   Miejmy nadzieję, że już wkrótce zaczną ginąć zapasieni oficerowie SBU

  • cherrish Odpowiedz

   21 grudnia 2016 w 14:57

   Bardzo przepraszam, to już nie cenzura, napisał, opublikowano, więc za późno na cenzurę. Teraz to pozostają organy ścigania. Ja rozumiem, że można napisać wszystko, ale za to co się napisało trzeba ponosić odpowiedzialność. Nauczyły się chłopaki z Ukrainy, że mogę sobie pozwolić na wszystko? Może czas na zmiany, za swoje słowa i czyny trzeba ponosić odpowiedzialność. Co na to redakcja?

   • HHG

    21 grudnia 2016 w 15:08

    Tak. Za słowa i czyny trzeba ponosić odpowiedzialność. Te wpisy komentatora Szachgrajew były skandaliczne. HHG-red. Kresy24

 11. Szachrajew Odpowiedz

  21 grudnia 2016 w 16:25

  www.nydailynews.com/news/world/don-cry-russia-slain-envoy-putin-lackey-article-1.2917281

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *