Ukraińcy chcą azylu w Niemczech. Berlin mówi „Nie!”. A Polska?

2 sierpnia 2016

 

ukraina_lugansk-uchodzcy

Od 2014 roku wniosek o azyl złożyło w Niemczech ponad 7 tys. obywateli Ukrainy. Tylko w pierwszym półroczu 2016 roku o udzielenie azylu wnioskowały 1474 osoby. W niemieckich urzędach na rozpatrzenie czeka łącznie ponad 6 tysięcy podobnych wniosków.


Pozytywna decyzja w sprawie udzielenia azylu dla Ukraińców została podjęta zaledwie w 5,3 proc. przypadków. Według stanu na koniec czerwca, do rozpatrzenia przez federalny urząd ds. spraw migracji i uchodźców pozostało 6299 podań – informuje Deutsche Welle, powołując się na dane rządu federalnego.

W 2014 roku złożyli w Niemczech 2703 wnioski o udzielenie azylu, w 2015 – kolejnych 4400 (dla porównania: w 2015 r. wniosek o azyl polityczny lub status  złożyło prawie pół miliona uchodźców z krajów muzułmańskich).


Współrządząca w Niemczech konserwatywna Unia Chrześcijańsko-Społeczna CSU zażądała, aby uznać Ukrainę za „kraj bezpieczny” –  taki sam jak kraje UE, gdzie prawa człowieka nie są naruszane i nie ma represji politycznych, co oznacza, że nie podstaw, aby przyjmować ukraińskich uchodźców. Każda odmowna decyzja oznacza automatycznie żądanie opuszczenia Niemiec.

Tymczasem, według danych ze stycznia br., na samej Ukrainie jest ponad 1 milion uchodźców wewnętrznych – osób, które uciekły z ogarniętrgo wojną Donbasu i anektowanego przez Rosję Krymu. Ok. 170 tys. spośród nich to dzieci, a ok. 500 tys. to osoby w podeszłym wieku, przewlekle chore lub inwalidzi.

Za rozpatrywanie wniosku o status uchodźcy odpowiedzialny jest kraj UE, na którego terytorium znalazła się osoba nielegalnie przekraczająca granicę Schengen (wyjątki to sytuacje, w których ta osoba posiada rodzinę z nadanym statusem uchodźcy w innym państwie członkowskim). Kraj, w którym złoży wniosek o ochronę międzynarodową, jest odpowiedzialny za zapewnienie jej miejsca pobytu, warunków do życia i opieki medycznej na czas podjęcia decyzji dotyczącej jej dalszych losów.

Jednak, oprócz statusu uchodźcy, istnieją także inne formy ochrony, które nie muszą oznacząć – jak w Niemczech – natychmiastowego wydalenia. W Polsce np. jest to pobyt tolerowany. U nas status uchodźcy Ukraińcy otrzymują rzadko, jednak przyjeżdżają chętnie, preferują bowiem inne formy legalizacji pobytu (tylko w zeszłym roku wizy zezwalające na pobyt w Polsce otrzymało pół miliona Ukraińców, a 65 tys. otrzymało prawo pobytu). Szacuje się, że obecnie jest w Polsce ponad milion migrantów z Ukrainy.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Ukraińcy chcą azylu w Niemczech. Berlin mówi „Nie!”. A Polska?

 1. Barnaba Odpowiedz

  2 sierpnia 2016 w 15:23

  Większość tych jak się wyraża autor migrantów z Ukrainy stanowią tzw pracownicy sezonowi. Nie wiem czy to właściwe określenie. A Niemcy mają dziwne zdanie na temat Ukraińców ponieważ Ci ze wschodu uchodzący przed konfliktem zbrojnym w którym giną ludzie, czyli władzą junty lub separów są prawdziwymi uchodźcami niczym nie różniącymi się od wszystkich innych uchodźców. A mimo to coś powoduje że wolą uchodźców lub „uchodźców” z krajów muzułmańskich.

  • ggggg Odpowiedz

   15 czerwca 2017 w 10:41

   Ukraińcy mają 3/4 kraju bez wojny to jakim prawem zwą sie uchodżcami?

 2. tekla Odpowiedz

  2 sierpnia 2016 w 18:12

  JAK WIDAC NIEMCY DZIELA UKRAINCOW I ARABOW CI PIERWSI MIMO ZE UNIA PRZYLOŻYLA LAPY DO MAJDANU NIE CHĄ ICH ALE KOCHAJA ARABOW BO ICH UBOGACAJĄ STRASZNE ZE MAJA PODWO JNE MORALE A CHCĄ UCZYC INNE PANSTWA SZKODA ZE UKRAINCY NAPRAWDE NIE ZORIENTOWALI SIĘ ZE TO NIEMCY ICH WROG

 3. iks Odpowiedz

  2 sierpnia 2016 w 21:55

  Ewidentnie wolą w Niemczech emigrantów z krajów arabskich mimo, że Francuzi już za to płacą, więc w Niemczech też pewnie będą tego żałować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *