UE będzie domagać się odszkodowania od Rosji w związku z embargiem na wieprzowinę

8 stycznia 2018

Bruksela wyliczyła, że gospodarka europejska poniosla 1,4 mld euro strat w związku z embargiem na import do Rosji wieprzowiny z krajów europejskich i prawdopodobnie będzie domagać się odszkodowania.

Tak twierdzi portal Politico, cytowany przez Polską Agencję Prasową i TVP Info.


Przypomnijmy, że zakazała importu wieprzowiny z w styczniu 2014 r., oficjalnie w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie. Przypadki zachorowań świń i dzików wystąpiły potem także we wschodniej Polsce. Komisja Europejska od początku twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieadekwatna do skali zjawiska. W kwietniu 2014 r. KE wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Do tego doszły kolejne Rosji na import produktów rolno-spożywczych, wprowadzone latem 2014 roku w odpowiedzi na nałożone na Rosję po agresji na Ukraine.

W sierpniu 2016 r. WTO stwierdziła, że rosyjski zakaz importu wieprzowiny z UE jest nielegalny w świetle zasad handlu międzynarodowego. Teraz Politico.com podaje, powołując się na przecieki z Brukseli, że szacuje rocznie jej straty wynikające z rosyjskiego embarga na blisko 1,4 mld euro i uważa zakaz rosyjski za nielegalny. Co więcej, w zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Handlu uznała, że sprawa powinna trafić do arbitrażu. Po decyzji sędziów UE podejmie ewentualnie decyzję o tym, czy i jakich rekompensat będzie domagać się od Moskwy. Ewentualne odszkodowanie nie zostałyby nałożone jako grzywna, ale miałoby zostać przekazane krajom UE za pośrednictwem dodatkowych ceł na towary rosyjskie, które normalnie byłyby z nich zwolnione.

Rosja twierdzi, że embargo nałożone w związku z ASF zostało pod koniec minionego zniesione, ale kraje UE skarżą się, że w praktyce dalej obowiązują.


Jeśli chodzi o finansowe roszczenia Brukseli, to warto przy okazji odnotować, że w piątek poinformowano, że Litwa zapłaciła grzywnę w wysokości blisko 28 mln euro nałożoną przez Komisję Europejską za demontaż 19-kilometrowego odcinka torów na Łotwę, z których korzystał koncern Orlen Lietuva.

Oprac. MaH, tvp.info.pl, niezalezna.pl

fot. CC BY-SA 4.0
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi UE będzie domagać się odszkodowania od Rosji w związku z embargiem na wieprzowinę

 1. olek Odpowiedz

  8 stycznia 2018 w 19:42

  UE zobaczy te odszkodowanie jak przysłowiowa świnia niebo.

  • pinio Odpowiedz

   9 stycznia 2018 w 11:23

   UE SAMA sobie zabierze z aktywów kremla w UE

 2. Artur Odpowiedz

  10 stycznia 2018 w 11:59

  Schizofrenia występuje tylko w młodym wieku, co UE pokazała. Jeśli UE zakazuje handlu to jest ok. Jeśli ktoś nie chce z UE handlować to jest źle.
  Należy przypuszczać, że teraz UE wymyśli kolejny zakaz handlu za brak odszkodowania i po raz kolejny ta banda debili będzie się zastanawiała dlaczego nie wyszło.

 3. Cassubica Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 05:05

  A ja słyszałem, że sankcje przeciwko Rosji przyniosły potężne straty Rosji, a nie krajom Unii Europejskiej.
  Ja też wytoczę sankcję przeciwko Gdyni – będę zakupy robił tylko w Gdańsku i w Sopotach.

  • peter Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 05:05

   Tacy jak ty to slyszeli tylko ze sankcje Rosje wzmacnia
   A Putin znow wszystkich ogral i temu podobne bzdety

   • Cassubica

    13 stycznia 2018 w 01:38

    Nasze województwo oraz olsztyńskie i białostockie straciły 1/6 przychodu z handlu i turystyki w wyniku zlikwidowania „Małego Ruchu Przygranicznego z Obwodem Kaliningradzkim.
    Dzięki sankcjom Rosja stała się największym na świecie producentem i eksporterem zboża. Dochód ze sprzedaży zboża jest równy dochodowi ze sprzedaży gazu. – Tak to USA i Europa Polska zaszkodzili Putinowi.
    Turcja wypięła się na USA i kupuje systemy obronne w Rosji. Turcja już liczy kasę z przychodów jakie dostanie po ukończeniu rosyjskiego „Tureckiego Potoku, który dostarczy Unii Europejskiej gaz z Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *