„Turcja czuje się odrzucona przez Zachód”

23 sierpnia 2016

erdogan-putin

„Będąc tutaj poczułem, że czuje się obrażona, niezrozumiana i odrzucona” – powiedział agencji BNS szef litewskiego . Linas był pierwszym ministrem UE i , który odwiedził Turcję po próbie nieudanego przewrotu.

Zdaniem Linkeviciusa, w zaistniałej sytuacji lepszym narzędziem politycznym jest bezpośredni dialog – a nie krytyka za pośrednictwem mediów.


W czwartek (pisaliśmy o tym tu) do Ankary udają się ze wspólną „misją rozpoznawczą” ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii.

Jednym z tematów rozmów ma być znajdujący się w Turcji amerykański arsenał jądrowy.


– Turcja nie może oczywiście przejąć amerykańskiej broni nuklearnej, bo wtedy złamałaby traktat o nieproliferacji broni i groziłyby jej ciężkie sankcje. Poza tym jest to broń, która należy do Stanów Zjednoczonych i jest składowana w ramach nadzoru programu nuclear sharing w kilku państwach natowskich. Turcja do tej broni dostępu faktycznie nie ma, tak jak inne państwa, na których terenie są składowane pociski – wyjaśnił minister Waszczykowskio dpowiadając na pytania dziennikarzy w związku z planowaną na czwartek wizytą. Podkreślił, że zarówno USA, jak i zaprzeczają, że jest koncepcja przeniesienia nuklearnego uzbrojenia z terenu Turcji do Rumunii.

Pytany o relacje turecko-rosyjskie, szef polskiego MSZ powiedział, że faktycznie turecka w tej chwili zbliżyła się do rosyjskiej.

– Była seria spotkań i ważnych porozumień, jakie zostały podjęte. współpracują z Iranem, co też potwierdził. I są pewne wspólne interesy turecko-irańskie, szczególnie na Bliskim Wschodzie wobec państwa muzułmańskiego. Czy z tego można wnioskować, że się tworzy nowy trójkąt? Jeszcze nie wiem. Nie wydaje mi się, aby to miało miejsce. Turcja w dalszym ciągu jest wiarygodnym członkiem NATO. Wykonuje wszystkie swoje zobowiązania. Nie dostrzegamy żadnych odstępstw od polityki natowskiej po stronie Ankary. Ale oczywiście podczas naszego wyjazdu z moim kolegą rumuńskim będziemy chcieli potwierdzić tę politykę w ramach NATO – powiedział minister .

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy

Kresy24.pl/BNS, Polskie Radio

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi „Turcja czuje się odrzucona przez Zachód”

 1. andy Odpowiedz

  23 sierpnia 2016 w 12:47

  Nasz MSZ znowu coś palnie!

  • miki Odpowiedz

   23 sierpnia 2016 w 13:45

   nasz MSZ? zobacz lepiej co robi zachód Europy… co rusz widać jak podcinają gałąź na której siedzą, ledwo siedzą dodajmy ….. a kolejnego Sobieskiego nie będzie

 2. jubus Odpowiedz

  23 sierpnia 2016 w 13:35

  Bardzo dobrze powiedziane. Eurokomuchy są wszystkiemu winne, ale USA też ma coś na sumieniu, choć akurat nie Obama czy jego administracja (bardziej bym podejrzewał Pentagon czy CIA).
  Turcja, Iran to 2 najwazniejsi partnerzy dla Polski na Wschodzie, czy nam się to podoba czy nie. Kazachstan, Ukraina, Białoruś, Chiny, Indie, Japonia, Korea, Wietnam też są bardzo ważne. Ale Turcja, Iran to takie „drzwi na Wschód”, kraje z którymi łączą nas bliskie, historyczne relacje i z którymi Polska ma wiele wspólnych interesów.

  • SyøTroll Odpowiedz

   25 sierpnia 2016 w 12:44

   Turcja i Iran mogły by zostać naszymi partnerami gdybyśmy zdecydowali się opuścić Unię, na co na razie raczej nas nie stać. Niestety wymagałoby to również poprawy stosunków z Rosją, do niechętnie-poprawnych lub nie-wrogich, na co nie ma u nas woli politycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *