Rzeczpospolita Obojga Narodów? W litewskim sejmie powstaje „Grupa 3 Maja”

2 grudnia 2016

andrius-kubilius

Z inicjatywy konserwatysty Andriusa Kubiliusa w litewskim sejmie powstaje parlamentarna „Grupa 3 Maja”, nawiązująca swą nazwą do Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Parlamentarzyści zamierzają pracować nad powstaniem nowej strategii państwowej, skierowanej na rozstrzyganie problemów mieszkających na Litwie mniejszości narodowych. Pod wnioskiem skierowanym przez Kubiliusa do przewodniczącego Sejmu RL Viktorasa Pranckietisa podpisało się 17 posłów z różnych opcji politycznych, w tym Rita Tamašunienė z AWPL-ZChR.


We wniosku posłowie napisali, że „Litwa potrzebuje nowej, długoterminowej, szerokiej strategii polityki względem mniejszości narodowych. (…) Obecnie szczególną uwagę Litwa powinna zwrócić na rozstrzyganie problemów gospodarczych, społecznych, oświatowych, przestrzeni informacyjnej, a także wspólnotowości i demokracji na Wileńszczyźnie”. Podkreślili także znaczenie dobrych relacji polsko-litewskich: „Wzajemne relacje Litwy i Polski są ważne nie tylko ze względów historycznych, lecz także, we współczesnych realiach, ze względu na bezpieczeństwo geopolityczne i dla dalszego umacniania tych stosunków potrzebne jest nowe otwarcie”.

Podpisy pod wnioskiem złożyło 17 posłów. Są tam między innymi nazwiska Gabrieliusa Landsbergisa, lidera Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, innych konserwatystów: Mykolasa Majauskasa, Mantasa Adomėnasa, Andriusa Kubliusa, socjaldemokratów Gediminasa Kirkilasa, Juozasa Bernatonisa, przedstawicieli Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rity Tamašunienė iMichała Mackiewicza.


Powołanie parlamentarnej „Grupy 3 Maja” to kolejna inicjatywa posła Andriusa Kubiliusa, mająca na celu rozwiązywanie problemów Wileńszczyzny. w październikowych wyborach parlamentarnych startował w wileńsko-solecznickim okręgu jednomandatowym, zdobył poparcie 5,35 proc. wyborców i przegrał z Leonardem Talmontem (AWPL-ZChR). W ubiegłym tygodniu konserwatysta wystąpił z propozycją, by w przyszłym roku z budżetu państwa pokryć koszty retransmisji jednej z popularnych polskich telewizji. Kubilius wnioskuje o przyznanie na ten cel 200 tys. euro. Jego zdaniem, retransmisja na Wileńszczyźnie dobrego polskiego kanału byłaby przeciwwagą dla popularnych wśród Polaków na Litwie kanałów rosyjskich i ich propagandy.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl/wilnoteka.lt, lrs.lt, PAP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

13 odpowiedzi Rzeczpospolita Obojga Narodów? W litewskim sejmie powstaje „Grupa 3 Maja”

 1. tagore Odpowiedz

  2 grudnia 2016 w 11:09

  Obawiam się ,że są to kolejne działania pozorne nastawione na dosadnie mówiąc oszukanie strony polskiej.

 2. Jarema Odpowiedz

  2 grudnia 2016 w 11:13

  dobra i wartościowa inicjatywa. Ale obecność tam Gabrieliusa Landsbergisa gwarantuje, sabotowanie prac grupy. Nazwisko Landsbergisa kojarzy się z osobą (ojca, dziadka?) zagorzałego przeciwnika Polski i Polaków na Litwie.

 3. leśnik Odpowiedz

  2 grudnia 2016 w 13:41

  A całe to nowe otwarcie i troska o Polaków jest zasługą Władimira im Rosja bardziej się napina tym litwusy bardziej miękną.

  • miki Odpowiedz

   2 grudnia 2016 w 15:18

   Dokładnie:) 🙂 🙂 Zresztą podobnie jest z Ukrainą. Jeszcze będzie tak że po wchłonięciu wschodnich rubieży ponownie do państwa polskiego będziemy musieli wystawić pomnik za to Putinowi hahahhhhaaaaaaaaaaaaa

   • max

    2 grudnia 2016 w 18:45

    pożyteczny idiota
    a co do pomników jeśli putin ruszy z bratnią pomocą np dla „uciskanej „mniejszości rosyjskiej w polsce to kwestia jego pomników
    w polsce już nie będzie taka śmieszna

 4. Jazon59 Odpowiedz

  2 grudnia 2016 w 15:54

  Oby coś z tego wyszło
  Zobaczymy czy z tej mąki będzie chleb

  • Jan53 Odpowiedz

   5 grudnia 2016 w 06:56

   @max: Najpierw pomysl – potem pisz.To ile jest tej rosyjskiej mniejszości w RP? Pan poda iloscowo a potem procentowo – i jak to się ma np.do Lotwy.litvusolandi czy Ukrainy?

 5. basia Odpowiedz

  2 grudnia 2016 w 19:13

  Ubrał się diabeł, tfu… Andrius w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

 6. amtrak Odpowiedz

  3 grudnia 2016 w 14:03

  ,,, Warszawa powinna budowac wiecej hoteli , szersze drogi i wiekszy airport , za 10 lat Polska bedzie potega militarna , ekonomiczna ,,,reszta bylej RP zza tej sztucznej granicy bedzie sie pchac do Polski na wizyty , spotkania etc ,,, Polska zeby sie rozrastac musi wrucic w byle granice IRP ,, , masz kapital to musisz investowac tj proste a gdzie Polacy musz inestowac ano w Kresy ,,,bo tam potrzeba duzo, bardzo duzo pieniedzy ,,,, tak jak to zrobili niemcy ,,, gospodarka , dobre zycie robia cuda , kacapy to robia na odwrot , militarnie , zabijaja , dlatego ludzie kacapskich mongolow nienawidza ,,,

 7. Jan K. Odpowiedz

  3 grudnia 2016 w 14:23

  Grupa międzyparlamentarna już rozwiązała wszystkie kluczowe problemy, teraz „3 maja” dokończy pozostałe drobnostki. To szczyt bezczelności na który te barany z Polski ( bo o politykach polskich już chyba inaczej nie można ) znów dadzą się nabrać. Trudno uwierzyć w to, że oni nie czują jak ich Litwini kolejny raz w ch…… robią.

 8. józef III Odpowiedz

  3 grudnia 2016 w 16:35

  za grosz, mu nie wierzę !

 9. Jan53 Odpowiedz

  5 grudnia 2016 w 07:01

  Kubilius? Przeciez był premierem a jego ugrupowanie rzadzilo w litvuskim sejmasie prawie 4 lata – wtedy mogl zrobić wszystko – lacznie z pisownia polskich nazwisk.Teraz dziadyga tylko robi szum medialny aby go niezapomniano.A tak naprawdę 17 poslow to dopiero „silna grupa” a w srod nich 10 Polakozercow.

 10. mariusz Odpowiedz

  6 grudnia 2016 w 16:24

  Mają pełną rację Jan53, józef III, Jan K., basia –
  Kubilius to zażarty wróg polskości na Wileńszczyźnie i jej wieloletni niszczyciel gdy był premierem rządu RL 2008-2012.
  To za jego rządów wygasła i dotąd nie istnieje ustawa o mniejszościach narodowych, a tych w RL jest aż 16 proc, w tym najliczniejsza jest autochtoniczna polska.
  To za jego rządów minister oświaty przeprowadził wyjątkowo szkodliwe zmiany w ustawie oświatowej, dramatycznie pogarszające polską oświatę.
  To sam Kubilius wielokrotnie słowem i czynem udowadniał, jak wrogo jest usposobiony wobec polskości. Tak jak inni liderzy konserwatystów ze starym Landsbergisem na czele, za cel stawiają sobie wynarodowienie i zlituanizowanie Polaków z Wileńszczyzny, tak jak przed prawie stu laty zlikwidowano polską Laudę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *