• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 11 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Kultura

Prace archeologiczno-porządkowe na wileńskim cmentarzu ewangelickim

30 gru 2022 Kultura, Litwa 0 comments

Podczas prac archeologiczno-porządkowych w Ogrodzie Luterańskim na Górze Bouffałowej (lit. Tauro kalnas) w Wilnie, które potrwają do jesieni 2023 roku, w miejscu dawnej nekropolii ewangelickiej odkryto liczne szczątki, które przeniesiono i uroczyście pochowano we wspólnej mogile.

Miejsce zbiorowego pochówku szczątków odnalezionych podczas prac archeologiczno-porządkowych na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego na Górze Bouffałowej w Wilnie, 19 listopada 2022 r.
Fot. facebbok.com/Kęstutis Pulokas/http://www.wilnoteka.lt

W ramach planu budowy na Górze Bouffałowej Narodowej Sali Koncertowej postanowiono uporządkować i należycie upamiętnić również mieszczący się tu niegdyś cmentarz ewangelicki.

Pierwszych pochówków na tej nekropolii, początkowo przeznaczonej jedynie dla luteran, dokonano w roku 1809; od 1830 roku odbywały się tu również pogrzeby kalwińskie. Było to miejsce ostatniego spoczynku osób różnych narodowości – na pomnikach można było znaleźć inskrypcje po łacinie, niemiecku, polsku, rosyjsku, białorusku, litewsku, a nawet w języku francuskim.

Jak informuje portal wilnoteka.lt na cmentarzu tym spoczęło wielu profesorów Uniwersytetu Wileńskiego, m.in.:Johann Heinrich Abichti Adolf Abicht, Jan Fryderyk Niszkowski, Adam Ferdynand Adamowicz, Wolfgang Johann Friedrich, Jakub Briotet, Bronisław Edward Andrzej Kader, malarz Józef Marszewski, malarz i wykładowca Uniwersytetu Stefana Batorego Stanisław Bohusz-Siestrzencewicz, malarz Albert Wojciech Żamett, białoruski dramaturg i poeta Franciszak Alachnowicz, prekursor fotografii artystycznej i teatralnej na Litwie Aleksander Strauss, inżynier, polski działacz polityczny Aleksander Zasztowt czy matka znanej litewskiej pisarki Ievy Simonaitytė (Ewa Simoneit) Ertmė Simonaitytė-Budrienė.

Cmentarz ewangelicki był miejscem pochówku również takich osobistości jak: muza Adama Mickiewicza Karolina Kowalska, mąż Maryli Wereszczakówny – młodzieńczej miłości Mickiewicza – hrabia Wawrzyniec Puttkamer, ich syn Stanisław Puttkamer oraz dwóch ich wnuków Hipolit Puttkamer i Wawrzyniec Puttkamer.

Prawdopodobne też jest, iż na tej nekropolii pochowany został był powstaniec listopadowy Szymon Konarski, którego pomnik w Wilnie został w tym roku pieczołowicie zrekonstruowany i odnowiony.

Cmentarz ewangelicki na Górze Bouffałowej został zamknięty dla dalszych pochówków w 1958 roku, zaś na zlikwidowanej części nekropolii wzniesiono sowiecki Pałac Związków Zawodowych, który obecnie zastąpi Narodowa Sala Koncertowa.

Ostateczna likwidacja cmentarza ewangelickiego nastąpiła w roku 1962, pomimo protestów części wilnian, a niektóre nagrobki przeniesiono na inne cmentarze – Rossę, Sołtaniszki, cmentarz prawosławny na Lipówce oraz na cmentarz Pietraszuński w Kownie.

W roku 1974 na miejscu wyburzonej głównej kaplicy cmentarnej, zaprojektowanej przez architekta Karola Schildhausa, wzniesiono istniejący do dziś Pałac Ślubów.

Mer Wilna Remigijus Šimašius na Facebooku tak relacjonował efekty prac archeologiczno-porządkowych:

„Co się dzieje w Ogrodzie Luterańskim na Górze Bouffałowej między Urzędem Metrykacji Cywilnej a przyszłą Narodową Salą Koncertową? Zakończono badania archeologiczne i nadszedł ważny dzień – ceremonia pochówku wraz z kościołem luterańskim znalezionych tu szczątków. Następnie prace porządkowe w parku zostaną przedłużone, aż do ich zakończenia w 2023 roku, jesienią.

Dlaczego konieczne było przeprowadzenie badań archeologicznych? Przygotowując się do budowy Narodowej Sali Koncertowej nadarzyła się okazja do wykonania i tej pracy – uporządkowania zniszczonego 60 lat temu cmentarza. Przygotowania do tego trwały już od odzyskania niepodległości, ale zawsze brakowało chęci lub funduszy. Po zamknięciu cmentarza w czasach sowieckich wiele krzyży zostało zabranych na złom, a płyty nagrobne wykorzystano do budowy. Kiedy archeolodzy badali lokalizację przyszłych parkowych ścieżek, odkryto około 40–50 pochówków, w tym jeden masowy, który zidentyfikowano jako miejsce spoczynku żołnierzy armii napoleońskiej.

Około połowa wszystkich znalezionych szczątków jest dziś ponownie pochowana. Po zakończeniu prac remontowych parku w przyszłym roku radykalnych zmian nie będzie – zachowamy wszystkie stare drzewa w parku, symbolicznie oznaczymy miejsce pochówku, zwrócimy nagrobki i jednocześnie naprawimy ścieki powierzchniowe. Przestrzeń zostanie przygotowana z myślą o przyszłej Narodowej Sali Koncertowej”.

W sobotę 19 listopada 2022 roku na terenie byłego cmentarza ewangelickiego na Górze Bouffałowej w Wilnie, odbyła się ceremonia ponownego pochówku szczątków odkrytych podczas prac archeologicznych. Nabożeństwo pogrzebowe sprawował biskup luterański Mindaugas Sabutis wespół z ks. Ričardasem Dokšasem.

W przyszłości nowe miejsce zbiorowego pochówku będzie znaczył krzyż kamienny bądź metalowy; na razie ustawiono tymczasowy drewniany z cytatem z Ewangelii wg św. Jana: „Ja żyję i wy żyć będziecie” (J 14, 19).

RES

Nie przegap w tym temacie:

Spore zamieszanie po cyfryzacji Starej Rossy w WilnieSpore zamieszanie po cyfryzacji Starej Rossy w Wilnie Kolejne szkody wyrządzone przez burzę na wileńskiej RossieKolejne szkody wyrządzone przez burzę na wileńskiej Rossie Instytut „Polonika” odnowi zabytkową kwaterę na cmentarzu św. Piotra i Pawła w WilnieInstytut „Polonika” odnowi zabytkową kwaterę na cmentarzu św. Piotra i Pawła w Wilnie
  • Tagi
  • archeologia
  • cmentarz
  • Wilno

Dodaj komentarz

Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści! Anuluj

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja