Ponownie zniszczenie Huty Pieniackiej na chwilę przed otwarciem skweru im. Wasyla Stusa (aktualizacja)

14 marca 2017

Nowy akt wandalizmu w Hucie Pieniackiej, fot. facebook

„Internety” już huczą. Przed kilkudziesięcioma minutami „nieznani sprawcy” ponownie zniszczyli pomnik upamiętniający blisko 1000 polskich ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej, dokonanej przez oddział SS-Galizien.

To już drugi akt wandalizmu dokonany na pomniku stojącym w Hucie Pieniackiej w tym roku. Pierwszy miał miejsce w styczniu, zob. foto:


Strona ukraińska zachowała się wówczas bardzo au courant, sponsorując ze swojej kieszeni restaurację pomnika, tak aby obchody 73. rocznicy mordu (28 lutego) mogły odbyć się w godnych warunkach.


Tymczasem pomnik został ponownie zniszczony dziś wieczorem, 14 marca 2017 r. Pojawiły się malowane sprayem tryzuby, napisy „Smert Lacham” oraz słowa niecenzuralne.

Nie ma wiele wątpliwości, że akt wandalizmu dokonany akurat dzisiaj ma związek z planowaną na jutro uroczystością otwarcia w Warszawie skweru im. Wasyla Stusa – „ukraińskiego Herberta”, poety i opozycjonisty, zgładzonego przez komunistyczny reżim w latach 80.

Uroczystość odsłonięcia tablicy na rogu ul. Batorego i al. Niepodległości miał uświetnić minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło . W związku z tym, co się stało i jak histeryczna reakcja strony polskiej – szef naddnieprzańskiej dyplomacji być może w ogóle nie pojawi się jutro w Warszawie.

Rosjanom i ich pomagierom bardzo zależy, żeby relacje polsko-ukraińskie były jak najgorsze.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

30 odpowiedzi Ponownie zniszczenie Huty Pieniackiej na chwilę przed otwarciem skweru im. Wasyla Stusa (aktualizacja)

 1. poldek Odpowiedz

  14 marca 2017 w 22:50

  A nasz PiS-owski rzad fchodzi w dupke ukra i kase im wiezie jak dudus.PIS i PO to zdrajcy Polski ,twu!!! ktorzy dzialaja na rzecz likwidacji Polski a zaczynaja ukrainizoac Polske.

  • PolakNieGnidaZMordoru Odpowiedz

   15 marca 2017 w 20:29

   Aż tak jesteś głupi, czy tylko takiego udajesz ?
   A może jesteś ruskim trollem. zaśmiecającym polskie fora putlerowską propagandą ?
   Wszystkie te akcje niszczenia polskich pomników są organizowane przez putlerowców, którym najbardziej zależy na skłóceniu nas z Ukraińcami.
   Na pohybel ruskim świrom !
   Na pohybel ruskim trollom !
   Niech żyje wolna Ukraina !
   Niech żyje wolna Polska !
   Precz z Mordorem !

   • Pafnucy

    22 marca 2017 w 23:21

    Odstaw te medykamenty chłopcze. Żeby kogoś z kimś skłócić to najpierw te strony konfliktu muszą żyć w zgodzie. My mamy same pozory: „zgoda”, „sojusz”, „przyjaźń”, „partnerstwo” itp. Wszystko płytkie, powierzchowne, żałosne, puste (coś jak twój komentarz i nick). Mity „nędzymorza” zakrapiane trucizną Giedroycia i quasi Piłsudskim. Możesz się „u kraińcu” na tym forum miotać, szarpać, tupać nogami a i talk tego faktu nie zmienisz. Banderowska „u kraina” gorsza od Rosji Putina. Żeby poróżnić Polaków i mieszkańców ziemi „u kraja” Rosja nie musi robić zupełnie nic. Sprawę za nią załatwiają nacjonaliści (a raczej naziści) ukraińscy. Ukronaziści mają duże doświadczenie w niszczeniu relacji polsko – ukraińskich. Robili to w latach 30 i 40 i robią to teraz.

 2. mietek Odpowiedz

  14 marca 2017 w 22:53

  PiS i petaly z PO gloryfikoja UPA i bandere.

  • Maniek z Baniek Odpowiedz

   14 marca 2017 w 23:21

   Polski trudna język. Szczególnie dla kacapów:)

   • PolakNieGnidaZMordoru

    15 marca 2017 w 20:30

    To prawda. Jest tu trochę tego czerwonego ścierwa.

 3. kowal Odpowiedz

  14 marca 2017 w 23:01

  Zobacie co sie dzieje w Polskiej armi wszyscy generalowie odchodza ,bo maja juz dosc usaelskiego i naszego rzadu popierania ukrainy i wysylania tam naszych zolniezy. A dotego wlychania nas w konflikt z rosja o hamerykanska upa…,jak jankesy chca upa… to niech sobie ida z rosja walczyc ale z rumuni a nie z Polski.

  • mikrus Odpowiedz

   14 marca 2017 w 23:09

   A dlaczego z rumuni przeciez moga z alaski na kamczatke albo odrazu z ukrainy .widocznie usesmany sie boja i dlatego wola pierwsza poslac Polske i zobaczyc jaki bedzie efekt,wrazie czego moga sie wycofac za odre.

  • edek Odpowiedz

   15 marca 2017 w 06:22

   Bo tosa potsowieckie bobki ktore beda dzialac na rzecz rosji a nie Ukrainy i Polski ,dletego nastepoje zmiana i wymiana w Polskiej armi.

  • Jarema Odpowiedz

   15 marca 2017 w 10:24

   Co za „dramat”, zwłaszcza że to „doskonałe” elity z moskiewskimi dyplomami szkół wojskowych. „Skandal”!

  • PolakNieGnidaZMordoru Odpowiedz

   15 marca 2017 w 20:33

   Bardzo dobrze się dzieje, lemingu. Czas najwyższy robić to, czego zaniechał „Bolek Pomorski”, oczyścić sądy, prokuratury, wojsko, policję z homosowietikusów, sprzedajnych, czerwonych szmat.

   • Pafnucy

    22 marca 2017 w 23:35

    I zostaną takie półgłówki po gimnazjach ukraińskich jak ty. Brawo. Zmień już ten nick bo i tak wszyscy wiedzą że jesteś „wojownikiem” od Tymy. Chyba w Donbasie będziesz bardziej potrzebny. Skończ już z tymi żałosnymi tekstami wyżelowanego chłoptasia w dresie spod osiedlowego trzepaka bo one nic zupełnie nie wnoszą. Rzucasz obelgi na lewo i prawo nie używając przy tym żadnych argumentów. Sprawdź w słowniku słowa: dyskurs, dyskusja, dialog, oponent, adherent, forum, argumenty itp. Wszystko co jest związane z kulturalną ( a nie ukraińską WR) wymianą poglądów.

 4. observer48 Odpowiedz

  14 marca 2017 w 23:38

  Też mi to wygląda na kacapską prowokację.

  • prawy Odpowiedz

   15 marca 2017 w 07:21

   „Strona ukraińska zachowała się wówczas bardzo au courant, sponsorując ze swojej kieszeni restaurację pomnika”

   Tak.. tak.. to niezwykła łaskawość, odbudować zniszczony pomnik ofiar ludobójstwa.

   To au courant wyraziło się w cenzurze polskiego napisu na Krzyżu i wywaleniu słów Ujejskiego, gdyż chyba to one właśnie nie pozwalały na :”aby obchody 73. rocznicy mordu (28 lutego) mogły odbyć się w godnych warunkach.”

   Tajemniczego mordu, nie wiadomo przez kogo dokonanym.

   • PolakNieGnidaZMordoru

    15 marca 2017 w 20:35

    Może ty i prawy, ale głupi na pewno. Rusek robi z tobą co chce. Prowadzi cię jak chce i gdzie chce na swoim pasku propagandy. Wiesz jak mawiał o takich jak ty, Lenin ? Pożyteczni idioci.

  • Pafnucy Odpowiedz

   22 marca 2017 w 23:46

   Jak nic „nieznani sprawcy” i „trzecia strona”. Weź człowieku książkę do ręki i poczytaj coś o ukraińskim nacjonalizmie. Jest skrajnie antypolski. Można sobie w buty włożyć te bajki o tym że teraz nie jest bo walczą z Rosją. Jest z natury i w swej istocie ANTYPOLSKI. Kłaniają się przełom XIX i XX w. oraz lata 30 i 40. Mordowani byli nawet ukraińcy, którzy chcieli z Polską porozumienia, partnerstwa, sojuszy. Nacjonalizm ukraiński jest Rosji bardzo na rękę. Oczywiście przez nią kontrolowany.

 5. wnuk rezuna Odpowiedz

  15 marca 2017 w 00:13

  Pomniki i upamiętnienia to powinien być ostatni a nie pierwszy etap, „pojednania” i powszechnego uznania obiektywnej prawdy . Jeżeli strona ukraińska chce wspólna historię widzieć inaczej , targi o pomniki są idiotyzmem , lepiej ich w ogóle nie stawiać kiedy PRZESZKADZAJĄ i mają być ciągle niszczone .
  To akurat ręka Moskwy , ale postbanderowcy chętnie zrobiliby to samo . Do pomników nie wolno nikogo przymuszać , do nich trzeba …DOJRZEĆ !!!!
  Trzeba Ukraińców , tych którzy jeszcze na Ukrainie zostali , otoczyć drutem kolczastym pod napięciem , polami minowymi i wizami po 500 euro do cywilizowanego świata ..i poczekać .
  …aż dojrzeją …..

  • prawy Odpowiedz

   15 marca 2017 w 07:40

   Rzeczywisty heroizm Stusa służy manipulantom medialnym do „przyklejania” do niego, ukronazistowskich hirojiv w celu ich łącznego „wwiezienia”, do polskiej świadomości.
   Obrzydliwa metoda.

  • SyøTroll Odpowiedz

   15 marca 2017 w 08:04

   Nie sądzę żeby to była „ręka Moskwy”, to raczej ręka idiotów („aktywistów”), zarażonych współczesną odmieną banderyzmu, którzy chcą SOBIE udowodnić jacy to z nich „wielcy szczerzy patrioci”, ale boją się udziału w otwartym konflikcie z władzami.

   • PolakNieGnidaZMordoru

    15 marca 2017 w 20:39

    Każdy troll i rusofil, homosowietikus
    tak „nie sądzi”. Rzygać się chce od twoich pro sowieckich wpisów. Od lat zaśmiecasz nasze fora wypisując propagandę Putlera.
    Na pohybel jemu i takim jak ty, mordorskim trollom.

   • Pafnucy

    22 marca 2017 w 23:55

    Do „PolakNieGnidaZMordoru”: przestań się już kompromitować imbecylu. Argumenty !!! U ciebie jest tylko „czerwona szmata” i „ruski troll”. Żałosne ataki ad personam i zero merytorycznej dyskusji. Farsa wymieszana z groteską z dodatkiem błazeństwa.

 6. mruwa Odpowiedz

  15 marca 2017 w 07:03

  Książkowy przykład sowieckiej prowokacji !

 7. prawy Odpowiedz

  15 marca 2017 w 07:44

  Rzeczywistym dowodem szczerości i uczciwości, byłyby DWA skwery; Stusa w W-wie i Rumla w Kijowie.

  Zza medialnych machinacji PRAWDA wyziera, pokazując prawdziwe oblicza.

  • prawy Odpowiedz

   15 marca 2017 w 07:54

   Skwerem im. Rumla w Kijowie winien być nazwany ten istniejący skwer przed budynkiem głównym Uniwersytetu Kijowskiego tym bardziej, że sam Uniwersytet Kijowski powstawał korzystając ze znakomitej, zagrabionej polskiej biblioteki naukowej z Krzemieńca.

   Skwer Stusa przed biblioteką Narodową w W-wie, skwer Rumla przed Uniwersytetem w Kijowie.

   Co przeszkadza w takiej symetrii?
   Przyjaźń?
   Jeśli taka jest, to widocznie jest to przyjaźń, dotychczas ludziom nieznana.

 8. DOn Wasylo Odpowiedz

  15 marca 2017 w 08:40

  To już staje się nudne, Ukraińcy powinni potępić wszystkie przejawy faszyzmu, wtedy takie działania byłyby mało produktywne. Niestety Rosja to imperialny mordor, a nie przyjazny kraj i sąsiad.

 9. Tadeusz A. Olszański Odpowiedz

  15 marca 2017 w 09:30

  Z informacji PAP i innych źródeł wynika, że profanację w Hucie Pieniackiej odkryto jeszcze w niedzielę, więc prawdopodobnie była była ona dziełem tych samych ludzi, którzy dokonali profanacji w pobliskim Podkamieniu. Zatem nie ma to związku ani z otwarciem skweru im. Stusa (o czym sprawcy zapewne w ogóle nie słyszeli)ani dzisiejsza wizyta min. Klimkina w Warszawie.

 10. Franek Odpowiedz

  15 marca 2017 w 15:54

  Po tym,co zobaczyłem we Lwowie i Stanisławowie nie mam zamiaru więcej bronić ukraińców.Jawne popieranie bandery i jego popleczników zakrawa na skandal i powinno to zostać ukrócone w jak najszybszym czasie!Posądzania o prowokację rosyjską dają przyzwolenie na niszczenie polskich pomników?Radzę zachowywać obiektywizm,bo ewidentnie wyczuwam tutaj osobiste niechęci do pewnych narodów.

  • PolakNieGnidaZMordoru Odpowiedz

   15 marca 2017 w 20:45

   Po tym, co widziałem w Rosji (Mordorze) nie mam zamiaru popierać, bronić w jakikolwiek sposób tego narodu, winnego napaściom na sąsiadów, grabieżą, mordą, gwałtom.
   Działalność Rosji była i jest zbrodnicza, jednak Zachód popełnia inną zbrodnię, zbrodnię przemilczenia lub lekceważenia bandyckich poczynań Rosjan. Ten naród stać na wszystko, co złe, a skłócanie innych narodów ze sobą nawzajem mają opanowane do perfekcji.

   • Franek

    16 marca 2017 w 02:39

    Nie powinniśmy mieć sentymentów wobec żadnego z tych krajów,bo każdy z nich wymordował nam olbrzymią liczbę obywateli.Rosjanie zafundowali nam Katyń a ukraińcy jeszcze gorszą Rzeź Wołyńską a przedtem Rzeź Humańską,więc polityka naszego kraju powinna odbywać się kosztem tych narodów.Interes Polski jest najważniejszy i skoro jesteś „PolakNieGnidaZMordoru”,to powinieneś się ze mną zgodzić.Chyba,że jednak jesteś trollem ukraińskim i chciałeś odeprzeć krytykę wobec banderowców.Ehh…co za czasy nastały,żeby mieć wątpliwości,czy dyskutuje się z krajanem,czy trollem.

   • Pafnucy

    23 marca 2017 w 00:06

    Powiedz coś na banderowców to natychmiast znajdzie się „wybielacz” i będzie bredził że ulegasz rosyjskiej propagandzie. Skończ ukraińcu i wstydu oszczędź. Banderowska „u kraina” gorszy syf od Rosji Putina. Posłom te bajki opowiadaj. Im mniejsza upaina tym Polska bezpieczniejsza. Polska życzy banderowskiej usrainie Putina w Kijowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *