• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 25 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Białoruś

Opozycja z Grodzieńszczyzny prosi Polskę o pomoc

14 mar 2017

Lokalni działacze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada) oraz komitet organizacyjny partii “Białoruska Chrześcijańska Demokracja” z Grodzieńszczyzny zwrócili się z apelem do konsulatów Polski i Litwy w Grodnie o wsparcie sił demokratycznych w regionie.

Jak poinformowała służba prasowa BChD, opozycjoniści poprosili o pomoc w związku z zaplanowanymi na 14 marca rozprawami nad działaczami struktur demokratycznych. We wtorek byli oni sądzeni za udział w akcji protestu przeciwko wprowadzenia dekretu № 3, który odbył się w Grodnie 19 lutego.

W piśmie skierowanym do dyplomatów państw ościennych opozycyjni działacze przypominają, że w ostatnich dniach zaistniała bardzo negatywna tendencja w związku z masowymi aresztowaniami działaczy i przywódców większości demokratycznych partii i ruchów Białorusi.

“Istnieje realne ryzyko, że przywódcy i członkowie partii politycznych na Grodzieńszczyźnie, którzy bronią praw konstytucyjnych obywateli, mogą w rzeczywistości zostać izolowani, co uniemożliwi im wypełnianie ich reprezentacyjnych obowiązków” – napisali w liście otwartym.

Według autorów pisma, “zaistniała sytuacja prowadzi do zaniku jakiegokolwiek dialogu społecznego i grozi ostatecznym stoczeniem się Republiki Białoruś w bezwzględną dyktaturę”.

 

Opozycjoniści poprosili polskich i litewskich dyplomatów o obecność na rozprawie 14 marca, oraz udział w wiecu zaplanowanym na 15 marca w Grodnie “w celu monitorowania sytuacji i dalszej dyskusji na temat tych faktów w europejskich demokratycznych strukturach.

Na chwilę obecną, według informacji podanej przez Centrum Praw Człowieka “Viasna” na Białorusi zatrzymano i postawiono przed sądem już ponad 115 osób.

Przypomnijmy, 3 marca na Białorusi ruszyła fala represji wobec uczestników akcji występujących w obronie Kuropat, oraz wychodzących na ulicę aby zaprotestować przeciwko prezydenckiemu dekretowi, nakładającego na osoby niepracujące obowiązek zapłacenia specjalnego podatku „od pasożytów”.

Unia Europejska wzywa władze białoruskie do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych podczas ostatnich protestów.

“Zatrzymania i wyroki dla pokojowych demonstrantów, w tym liderów opozycji, pozostają w sprzeczności z deklarowaną przez Białoruś polityką demokratyzacji. Unia Europejska jest nadal zaangażowana w działania na rzecz stabilnej, demokratycznej i dostatniej przyszłości Białorusi z korzyścią dla jej mieszkańców i będzie kontynuowała swoje wysiłki aby ten cel osiągnąć. Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych”- powiedziała agencji BelaPAN rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Maja Kocijancic.

Kresy24.pl/BelaPAN

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Default ThumbnailUnia Europejska nałożyła sankcje na Łukaszenkę i jego familię Default ThumbnailAmnesty International: Uwolnić białoruskich więźniów sumienia! Default ThumbnailCała prawda o FEMEN
  • Tagi
  • białoruska opozycja
  • Centrum Praw Człowieka
  • Chrześcijańska Demokracja
  • dekret
  • demokracja
  • dialog
  • Grodzieńszczyzna
  • Hramada
  • konsulat
  • lider
  • opozycja
  • prawa człowieka
  • protesty
  • Sąd Konstytucyjny
  • Unia Europejska
  • Viasna
  • władze białoruskie

9 komentarzy

  1. Ulanka 1920
    18 marca 2017 o 02:10 Odpowiedz

    Tak jest panie profesor.

  2. profesor
    15 marca 2017 o 14:19 Odpowiedz

    Pozycja proszącego jest hańbiąca i uwłaczająca godności człowieka. Trzeba samemu walczyć o swoje prawo na ziemi.

  3. SyøTroll
    15 marca 2017 o 12:24 Odpowiedz

    Super. 🙁 Mamy wraz z Litwą udowodnić, że niczym specjalnym nie różnimy się od Rosji mieszającej się, według naszych mediów, w wewnętrzne sprawy naszych sąsiadów. Skoro już jesteśmy wmieszani w Ukrainę, musimy być także wmieszani w konflikt o Białoruś.

    Ciekawe kogo wyznaczy minister Macierewicz na stanowisko “nowego gen. Żeligowskiego”, w celu obrony “proeuropejskiej demokracji” Grodna i okolic przed “ruskim mirem” ?

    1. profesor
      15 marca 2017 o 14:21 Odpowiedz

      … pewnie jakiegoś podpułkownika “w otstawce”, który będzie pracował na dwa fronty ), jak zawsze było.

  4. Polak
    15 marca 2017 o 10:36 Odpowiedz

    Jak “juzef 3″napisał nie należy się wtrącać w wewnetrzne kłótnie grup opozycji na Białorusi sami się pozagryzaja w walce kto ważniejszy i kto jest wiekszym patriotą.Często tam bywam i gro ludzi tęskni za CCCP

    1. księciunio
      15 marca 2017 o 12:06 Odpowiedz

      Nie mierz swoją miarą innych. Jak w Polsce partie się gryzą to uważasz że u innych też tak powinno być.

      1. Polak
        15 marca 2017 o 21:25

        Wiem co piszę,znam nastrojem moich przyjaciół,wiem czym jest karta Polaka jakie mają uprawnienia w Pl (moi rodzice nawet takich nie mieli) znam cenę tej karty w € tak że “ksieciuniu”nie pisz że nie można porównywać Białoruskiej opozycji do naszego rządu, życzę spokojnej nocy.

  5. Lublinianka
    14 marca 2017 o 23:21 Odpowiedz

    Dopiero co białoruscy szowiniści opluwali Burego, liczą na krótką pamięć i głupotę PIS?

  6. józef III
    14 marca 2017 o 22:01 Odpowiedz

    Nie wkładać palca między drzwi ! To sprawa OBWE a nie konsulatów

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja