Nowy szef MSZ RP: Polska będzie wspierać europejskie aspiracje Ukrainy

10 stycznia 2018

Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

W środę 10 stycznia 2018 r. odbyła się pierwsza rozmowa telefoniczna szefa polskiej dyplomacji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem. Szef ukraińskiego resortu spraw zagranicznych pogratulował ministrowi Czaputowiczowi objęcia stanowiska, poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szefowie obu państw omówili bieżące kwestie w stosunkach polsko-ukraińskich. Minister potwierdził zaangażowanie Polski na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz podkreślił, że Polska w dalszym ciągu będzie wspierać europejskie aspiracje Ukrainy. Podczas rozmowy wyraził także nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do rozwiązania problematycznych kwestii historycznych w relacjach Polski i Ukrainy.


Minister Jacek Czaputowicz przeprowadził dziś również, na prośbę strony węgierskiej, rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó. Była to pierwsza rozmowa ministra Jacka Czaputowicza od objęcia obowiązków ministra spraw zagranicznych 9 stycznia br.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Węgier odnieśli się do stanu wzajemnych relacji, podkreślając bezprecedensową intensywność stosunków bilateralnych. Istotnym elementem rozmowy była w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której pracom obecnie przewodniczą .


Była to pierwsza rozmowa ministra Jacka Czaputowicza od objęcia obowiązków ministra spraw zagranicznych. Czaputowicz zastąpił we wtorek na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

Kresy24.pl za msz.gov.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

15 odpowiedzi Nowy szef MSZ RP: Polska będzie wspierać europejskie aspiracje Ukrainy

 1. ccc Odpowiedz

  10 stycznia 2018 w 17:20

  Tak długo jak będzie panować Giedrojićowski debilizm, zamiast Piłsudczykowsko -Dmowskiego polsko – centryzmu, nic się nie zmieni. Ludzie chyba do tej pory nie rozumieją o co chodziło zarówno w jednej, jak i w drugiej koncepcji. Większość osób ani nie czytało Piłsudskiego ani tym bardziej Dmowskiego. Teza jakoby Dmowski był prorosyjski, a Piłsudski antyrosyjski czy o zgrozo, pro ukraiński jest po prostu tak debilna, że trudno to w ogóle tłumaczyć. Obaj byli propolscy i nic więcej. Z tym niestety Polacy do tej pory mają problem. Z nacjonalizmem. Rządzi u nas jakieś karykaturalne połączenie liberalizmu czy raczej libertarianizmu z patriotyzmem. I to jest problem dla Polski, numer jeden. To połączenie zresztą występuje i na Wschodzie, na Ukrainie. To libertarianizm i dosłownie, sranie na własny naród, doprowadziło Ukrainę do upadku. Tak jak doprowadza Polskę. Można się śmiać z Rosjan, ale oni, kwestie państwa i władzy stawiają wyżej niż własne, prywatne dobro. U nas jest na odwrót. A nacjonalizm polega na stawianiu interesu narodu ponad własne dobro, jako jednostki. Po prostu, jeśli całemu narodowi, żyje się dobrze i mi, jako członkowi tegoż narodu, również żyje się dobrze. Wszystkie państwa, z Polską na czele mają z tym problem, choć Zachód przynajmniej miał to w przeszłości. Tak długo jak Polacy, Ukraińcy czy Rosjanie, będą stawiać interes własny, własnego tyłka niż interes kraju i narodu, wspólnoty, tak długo będzie u nas syf, kiła i mogiła. O tym właśnie pisali zarówno Dmowski jak i Piłsudski, a nie o tym, komu trzeba laskę robić czy Ukraińcom czy Rosjanom, a może Zachodowi czy innej kloace.

  • ZnaHor Odpowiedz

   21 stycznia 2018 w 13:58

   POCZYTAJ Ty sobie człowieczku klasyków anarchizmu to zrozumiesz że pojęcia takie jak ‚państwo’ ‚naród’, ‚poświęcenie’ czy ‚bohaterstwo’ to pojęcia abstrakcyjne – wymyślone po to by manipulować ciemnym ludem – i żeby miał kto iść jako mięso armatnie na wojny za władze i rząd (ukryty w bunkrach i na obczyźnie). Istnieją tylko rzeczy pojedyncze (pogląd ten naywa się ‚reizm’ – ładnie opisany przez Kotarbińskiego).
   W przeciwieństwie do takich pojęć jak ‚krzesło’ ‚pudło’ etc. Wszystko co namacalne i jednostkowe czego możesz dotknąć – istnieje. Reszta to wymysł językowy – stworzony żeby ludźmi manipulować!

 2. observer48 Odpowiedz

  10 stycznia 2018 w 21:25

  Minister Czaputowicz został wygrzebany a nieznanych mi powodów ze złogów Unii Wolności i geremkowszczyzny. Należy go pilnie obserwować.

 3. Basia Odpowiedz

  10 stycznia 2018 w 22:08

  Tylko objął urząd i już pokłony przed banderowcami bije. Nie wróży to dobrze.

 4. Enej bandyta Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 08:44

  Wspierać – ale za co ? Za darmo ? Ukraińcom się wydaje, że Polska to dojna krowa, którą można wykorzystywać za nic. Oczywiście wspierać można, ale nie za NIC !!!

 5. Michał Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 09:44

  Kolejny niepoważny człowiek:(

 6. Kros Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 11:59

  Kiedy będziemy mieć na tym stanowisku polityka , który niema ma klapek na oczach ?
  W naszym interesie nie jest wspieranie banderowskiej Ukrainy, a już tym bardziej ich europejskich aspiracji !
  Jest wprost przeciwnie – w naszym interesie jest słaba Ukraina.

 7. Wołyń1943 Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 14:16

  Żaden Ukrainiec nie oddał życia za ukraińską integralność terytorialną na Krymie, a Polska ma o nią zabiegać? Kosztem czego? Co Ukraina oferuje Polsce za to permanentne wspieranie jej interesów? W polityce nie ma niczego za darmo!

 8. korrabb Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 14:25

  Minister oświadcza, że Polska będzie wspierać aspiracje europejskie Ukrainy i nie daje żadnych warunków. Na koniec nieśmiało wyraża nadzieję, że sporne sprawy zostaną załatwione. Po co Ukraińcy mają załatwiać sporne sprawy skoro Polska i tak ich będzie wspierać? Oświadczenie sprzeczne z podstawami dyplomacji i polityki. Ręce opadają!

  • ZnaHor Odpowiedz

   21 stycznia 2018 w 14:05

   NIE WIESZ że nasz nierzont jest pochodzenia zydowskieeego?Jako taki szykuje miejsce dla nowego IzraHell-a na ukrainie i dlatego przegania Ukrow z tamtych terenow. Jak przegoni ich wystarczajaco duzo (stosujac a to oddzialy usa czy tez najemnikow – pseudo-zielone ludziki) to sie tam przeniosa. Prowokacja i pseudo-wojna z pseudo-rosjanami nie spelnila zadania dlatego teraz otworzyli pisowskimi lapami granice polski i przepychaja ich zachecajac finansowo! Przeciez to widac na oko te ich usilowania! Powinnismy przyjmowac wszystkich tylko nie ukraincow! Ale moje gadanie nic nie zmieni – bo nasze polityki nie są nasze tylko USraela

 9. Janusz Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 16:44

  No to zamienili nam ministra. Zamiast garba z tyły mamy go teraz z przodu. Chyba, przez chwile zapomnieliśmy, że jako wasal mamy wykonywać polecenia suwerena.Waszczykowski coś wspominał o warunkach jakie ma spełnić Ukraina za nasze poparcie, jeszcze trochę a zatęsknię za jego „samodzielnością”.

 10. 2kbb Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 20:35

  Byłem ostatnio w swoim mieście na wykładzie poświęconym historii Polski i Ukrainy w kontekście Trylogii Sienkiewicza…Świetna sprawa która pokazuje jakie poświęcenie ponosili Ukraińcy aby stworzyć własne Państwo i Naród. Wykład ilustrowany zdjęciami i własnymi i badaniami autora….
  Oczywiście na tym wykładzie nie było nikogo z tych ludzi kogo widziałem rok wcześniej na „wykładzie” czy raczej nagonce i języku nienawiści prowadzonej przeciw Ukraińcom prowadzonej przez Isakowicza Zaleskiego… Ostatni „pomnik” z dzieckiem przebitym widłami jaki spłodziło to środowisko , to jest koniec tych ludzi… Poskaczą jeszcze póki żyją ostatnie niedobitki z racji wieku i ich sługusy i kiedyś ten temat Wołynia na szczęście wymrze własną śmiercią… Dość już w mediach tej bandy skupionej wokół kiboli, Isakowicza Zaleskiego czy Kukiza… Dość !!!

  • Kros Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 08:22

   Podawanie faktów nie jest żadnym językiem nienawiści. I żadne słowne zabiegi tego nie zmienią. Na Wołyniu doszło do zaplanowanego ludobójstwa Polaków przez Ukraińców.
   Chwalenie Ukraińców za to że tak zrobili jest antypolskie i niestety szkoda że na razie niekaralne. I wiedz że nie jesteś anonimowy w sieci.

  • DDt Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 09:13

   2kbb!

   Język nienawiści to właśnie połowa twojego postu! To, że nie zgadzasz się z faktami bestialskiego ludobójstwa dokonanego przez nacjonalizm ukraiński to jedno – nie odmawiam polemiki.

   Niemniej za używanie zwrotów wobec swoich adwersarzy powszechnie uważanych za obraźliwe możesz rychło znaleźć swoje nazwisko (taaak, już nie nick) na wezwaniu do sądu.

   Reasumując w/g badań świadomość „na temat Wołynia” wśród młodzieży znacząco wzrasta więc twoje tezy o jego wymarciu są dalece nieuprawnione.

  • tagore Odpowiedz

   15 stycznia 2018 w 15:36

   Ten link do wywiadu z Szuchewyczem guru neobanderowców i jego opinia o polskim wrogu 54 min
   wywiadu to idealne podsumowanie rytualnych ględzeń
   neogeremka.
   https://zik.ua/tv/video/134535

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *