„Polska jest i pozostanie obrońcą własnej wolności i granic oraz architektury bezpieczeństwa na świecie”

1 września 2017

Fot. KPRP

„78 lat temu, tu w Polsce rozpoczął się najstraszliwszy, najbardziej krwawy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wojna totalna, która objęła niemal cały glob ziemski. Wojna, która według niektórych szacunków pochłonęła blisko 80 mln istnień ludzkich” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na gdańskim Westerplatte. 

na wieczne czasy zapisała się w kronikach chwały polskiego oręża. (…) To było pierwsze starcie wojsk III Rzeszy i Rzeczypospolitej, w sposób niezwykle jasny ujawniające intencje, ideały i wartości obu walczących stron. Polski duch wolności, heroiczny patriotyzm a także rycerski etos poszanowania prawa wojennego i prawa narodów, zderzyły się z nazistowską ideologią nienawiści, z kultem przemocy i pogardą dla wszelkich norm etycznych – napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że zbrodnia wieluńska i podstępny atak na Westerplatte były zapowiedzią setek zbrodni wojennych, których dopuścili się później niemieccy agresorzy.


Po Wieluniu, Westerplatte i Tczewie, po Auschwitz, Treblince i Stutthofie, po Palmirach i zagładzie Warszawy, nic nie było już takie jak dawniej. Przytłaczający ogrom zniszczeń i ofiar poniesionych przez nasz naród odczuwamy do dzisiaj. Prawie 5 lat w nieustannym lęku, poniżeniu i niedostatku, wśród kul, bomb i pożarów, wśród grabieży, masowych aresztowań i egzekucji, w żałobie po straconych najbliższych, oraz po zaginionych i poległych obrońcach naszej ojczyzny – to tragedia, która zaciążyła na losie kolejnych pokoleń Polaków. Zdaniem prezydenta, nie znając prawdziwej historii tej strasznej wojny, nie można zrozumieć Polski współczesnej.

Wyzywolna i suwerenna – która jest członkiem i Unii Europejskiej – jest i pozostanie obrońcą nie tylko własnej wolności i własnych granic, ale także pokoju oraz stabilnej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie – podkreślił Andrzej Duda, zaznaczając, że naród Polski jednoznacznie potępia wszelkie formy agresji i bezprawia.

Pamiętając o ofierze życia złożonej przez naszych bohaterów, stajemy w jednym szeregu z narodami, które stanowczo przeciwstawiają się terroryzmowi i nieuprawnionym atakom na terytorialną integralność suwerennych państw. Nie godzimy się na zastępowanie dialogu dyktatem siły – podkreślił prezydent.

Czytaj również: „Potrzebna pamięć, przebaczenie i zadośćuczynienie”


Kresy24pl/prezydent.pl (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź „Polska jest i pozostanie obrońcą własnej wolności i granic oraz architektury bezpieczeństwa na świecie”

  1. Ula Odpowiedz

    1 września 2017 w 11:41

    Panie Prezydencie, ja nie zgadzam sie rownierz na czczenie zbrodniarzy.

    O tym, ze jest kraj, ktory obecnie zbrodniarzy wynosi na pomniki, i nie pozwala na odnalezienie kosci bestialsko pomordowanych Polakow Pan nie wspomnial. A szkoda.

    Moze 17.09.slowo na ten temat padnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *