„Narodny Msciciel”o Powstaniu Iwienieckim…

3 grudnia 2016

„Narodny Msciciel” z dnia 22 czerwca 1943 r.

narodnyj-mstitiel-2Dzięki udostępnieniu linka  Nacyjanalnej bibliateki Bjełarusi (Narodowa Biblioteka Białorusi) do archiwalnej prasy z okresu II w.ś., przez  Pawła Orłowskiego z Białoruskiej Republiki Ludowej, odnaleziono artykuł, który  jest przełomem  dotychczasowej narracji Powstania Iwienieckiego 19 czerwca 1943 r. (woj. Nowogródzkie – obecnie Obwód Miński  BRL).

„Dawni” mieszkańcy miasteczka zawsze twierdzili, że Powstanie Iwienieckie 19 czerwca 1943 r. było samodzielnym polskim powstaniem, czego niezaprzeczalnym dowodem jest napisany przez gazetę „in flagranti” artykuł w „Narodnym Mscicielu”…Wynika z tego, że Sowieci również wiedzieli jak było, a jednak przez kilkadziesiąt lat starano się relatywizować ten chlubny fakt historii Polski, i twierdzić, że Powstanie Iwienieckie to „wspólne dzieło polsko – sowieckie…”

polscy-partyzanci-p-nalibockiejPolscy partyzanci zniszczyli niemiecki garnizon miasteczka I. ()

(Powstanie Iwienieckie w dniu 19 czerwca 1943 r.)

W ostatnich dniach Polski Oddział Partyzancki pod dowództwem M.(por. Kasper ) przy aktywnym udziale miejscowego garnizonu policyjnego (policja białoruska) rozbił niemiecki garnizon miasteczka I. (Iwieniec)

Partyzanci w biały dzień przedostali się do miasteczka i przy wsparciu miejscowych policjantów zabili wszystkich Niemców.

Zabili ok. 40 niemieckich okupantów.

Partyzanci spalili koszary żandarmerii, magazyn z amunicją: ok. 75 tys. naboi, 5 tys. granatów, 6 moździerzy, działo i dużo innego wojskowego ekwipunku, zniszczyli radiostację i kilka samochodów.

Wzięli łupy w postaci 106 karabinów, 3 samochodów i kilkaset granatów.

Do oddziału partyzanckiego przeszło ponad 100 policjantów (policji białoruskiej w której służyli także Polacy) i dużo młodzieży miasteczka.

W ostatnich dniach dołączyło do oddziału kilkudziesięciu uzbrojonych policjantów i członków „samoochowy” z niemieckich  garnizonów…(na Ziemi Iwienieckiej)

Do oddziału przyszedł ksiądz S. ()

Stanisław

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *