Samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podczas swojego wystąpienia na posiedzeniu Rady Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) w Astanie zwrócił uwagę pozostałych uczestników na nieobecność na szczycie przedstawicieli Armenii.
Jak podaje Belta, z reguły przywódcy OUBZ przemawiają na szczycie w kolejności alfabetycznej – według pierwszych liter nazwy państwa. W związku z odmową udziału delegacji ormiańskiej w wydarzeniu jako pierwszy głos zabrał Prezydent Białorusi.
Zabierając głos Łukaszenka powiedział, że „miał zaszczyt przemawiać jako pierwszy”, gdyż „w spotkaniu nie biorą udziału ormiańscy koledzy”. I rozwinął wątek;
„To, nawiasem mówiąc, charakteryzuje obecną sytuację geopolityczną” – powiedział Łukaszenka, „i w pewnym stopniu naszą organizację”.
Armenia od roku nie uczestniczy w działaniach polityczno-wojskowych OUBZ: w listopadzie 2023 r. premier Armenii Nikol Paszynian po raz pierwszy zignorował szczyt w Mińsku, a na początku 2024 r. władze Armenii ogłosiły zamrożenie swoich udział w organizacji.
Łukaszenka swoje przemówienie poświęcił zagrożeniom ze strony NATO i krajów Zachodu oraz potrzebie stworzenia wielobiegunowego świata.
„To smutne, że Zachód marnuje swoją władzę na walkę z fałszywymi problemami. Co więcej, sami tworzą te fejkii. Tymczasem we współczesnym świecie istnieje wiele ponadnarodowych wyzwań i zagrożeń, którym można i należy stawić czoła. I tylko razem” – powiedział Łukaszenka.
Według niego sytuacja międzynarodowa stale się pogarsza, a dotychczasowy system kontroli i równowagi już nie działa.
„W tym kontekście wyścig zbrojeń szybko nabiera tempa. Region Europy Wschodniej, zwłaszcza Polska, pozostaje zmilitaryzowany. Trwa NATOizacja Europy i świata jako całości. […] Trzymając się utraty dominacji, Zachód coraz częściej mówi językiem broni, przymykając oczy na groźbę konfrontacji nuklearnej, która grozi zniszczeniem całej planety” – powiedział.
Prezydent Rosji Władimir Putin w swoim przemówieniu na posiedzeniu OUBZ mówił o rosyjskiej broni i zapowiedział wybór nowych celów dla Oresznika na Ukrainie.
OUBZ jest blokiem wojskowo-politycznym, którego deklarowanymi celami są „wzmacnianie pokoju, bezpieczeństwa i stabilności międzynarodowego i regionalnego, zbiorowa ochrona niepodległości, integralności terytorialnej i suwerenności państw członkowskich”. Obejmuje Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan.
ba na podst.belta.by
2 komentarzy
już wystarczy
28 listopada 2024 o 15:09Misiu Olku, tak cię to martwi, że Polacy nie chcą dać się zarzynać jak barany? – Katyń, Smoleńsk, dobrze się bawiliście?
validator
28 listopada 2024 o 17:31Przyjdzie kryska na matyska.