Litewskie służby: „wyjątkowe prawa” dla Polaków byłyby zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego

3 kwietnia 2017

Z informacji przedstawionych przez litewskie wynika, że swoje wpływy na Litwie Rosja zwiększa poprzez mieszkających na Litwie Rosjan oraz przedstawicieli innych narodowości, w tym Polaków. Przyznanie „wyjątkowych praw” społeczności polskiej na Wileńszczyźnie byłoby – jak sugerują – na rękę Rosji.

Dążąca do dominacji w regionie i zmiany równowagi sił globalnych Rosja jest źródłem największego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Litwy – to jeden z głównych wniosków zawartych w ogłoszonym w poniedziałek, 3 kwietnia raporcie Departamentu Bezpieczeństwa Państwa.


Przedstawiciele rosyjskiego MSZ nieprzypadkowo publicznie podkreślają, że na Litwie łamane są prawa nie tylko społeczności rosyjskiej, lecz również polskiej. Rosja dąży do połączenia  polityki wspierania rodaków ze stale podnoszonymi żądaniami przyznania wyjątkowych praw społeczności polskiej na Wileńszczyźnie. Przyznanie wyjątkowych praw społeczności polskiej stworzy dla Rosji oraz grup jej wpływu przesłanki żądania takich samych praw i wreszcie wyjątkowego statusu dla społeczności rosyjskich we wszystkich państwach bałtyckich. Potwierdzeniem takich dążeń Rosji jest współpraca koordynatorów „polityki wspierania rodaków” z osobami reprezentującymi społeczność polską na Wileńszczyźnie – napisano w raporcie o zagrożeniach dla bezpieczeństwa narodowego.

W przygotowanym wspólnie przez Departament Bezpieczeństwa Państwa i Drugi Departament Służb Operacyjnych Ministerstwa Ochrony Kraju zaznaczono aktywną działalność prowadzoną na terenie Litwy przez służby specjalne Rosji i Białorusi, które werbują swoich informatorów spośród odwiedzających Białoruś obywateli Litwy, gromadzą informacje na temat infrastruktury wojskowej i strategicznej Litwy. Na swoich zachodnich obszarach oraz w obwodzie kaliningradzkim Rosja gromadzi siły militarne, które są w stanie w ciągu 24-48 godzin rozpocząć działania wojskowe przeciwko państwom bałtyckim.


Ze strony wschodnich sąsiadów istnieje też zagrożenie gospodarcze: w Ostrowcu na Białorusi powstaje siłownia atomowa, podejmowane są starania wzniowienia budowy elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim, Rosja stara się też utrzymać pozycje Gazpromu, zmniejszany jest potok przewozów towarowych z Rosji przez państwa bałtyckie.

Rosja prowadzi też systematyczną propagandę medialną, której celem jest dyskredytowanie Litwy, jej historii, polityki energetycznej.

W opinii litewskich służb specjalnych, największe zagrożenia współczesnego świata, takie jak  terroryzm i migracja dla Litwy nie stanowią takiego niebezpieczeństwa jak Rosja. We wnioskach końcowych raportu, które zajmują dwie strony, wyraz „Rosja” został wymieniony 19 razy, Rosji poświęconych jest 7 pierwszych punktów (spośród 9), dwa pozostałe to zagrożenia dla Europy wynikające z terroryzmu i nielegalnej migracji.

Raport na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego Litwy został zamieszczony na stronie internetowej Departamentu Bezpieczeństwa Państwa. Jest to publiczna część sprawozdania. zawiera też część utajnioną, z którą zapoznani zostaną posłowie sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego.

Kresy24.pl/vsd.lt, BNS, wilnoteka.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Litewskie służby: „wyjątkowe prawa” dla Polaków byłyby zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego

 1. tagore Odpowiedz

  3 kwietnia 2017 w 11:22

  Na czym te wyjątkowe prawa dla Polaków mają polegać.

  • prawy Odpowiedz

   3 kwietnia 2017 w 11:48

   To znajduje się części tajnej.
   Po co różne np. internetowe kmiotki mają o tych WYJĄTKOWYCH a przeznaczonych tylko dla Polaków prawach, wiedzieć.
   Przecież jak się o nich te Polaki dowiedzą to będą ich żądać.
   A one są korzystne dla PUTINA.
   Znają je lietuviskie służby i „chwatit”.

 2. józef III Odpowiedz

  3 kwietnia 2017 w 12:15

  przysłowie podwileńskie : „ugryzła żmija Litwina i … zdechła gadzina od jadu Żmudzina”

 3. W.Litwin Odpowiedz

  3 kwietnia 2017 w 21:06

  przyznania wyjątkowych praw społeczności polskiej na Wileńszczyźnie…

  Co to są „wyjątkowe prawa” ???

  To kolejne uderzenie w Polaków na Litwie i ich przedstawicieli.

  Na czyje zlecenie powstał ten raport??? To kolejna próba związanie Polaków z Moskwą – to SKANDAL!!!

 4. basia Odpowiedz

  3 kwietnia 2017 w 22:02

  Kraczą żmudzini, kraczą i w końcu wykraczą.

 5. Jarema Odpowiedz

  3 kwietnia 2017 w 22:56

  Czekamy na oficjalny protest polskiego MZS!

 6. prawy Odpowiedz

  4 kwietnia 2017 w 07:05

  Lietuviskie VEL Grzybowskie przecież od zawsze taką taktykę stosują, „łap złodzieja”.

 7. Putler faszyst Odpowiedz

  4 kwietnia 2017 w 08:29

  Kiedy Polska wykorzysta swoje możliwości dyplomatyczne, mamy bardzo duuużo atutów, tylko z nich nie korzystamy. Ktoś w MSZ powinien bardziej się postarać.

  • Jan53 Odpowiedz

   4 kwietnia 2017 w 13:51

   Najpierw to trzeba mieć „gabinet mezow stanu” a nie „gabinet zdechlaków”.
   Myslalem ze nieudolne w polityce jest tylko PO a tu okazuje się ze PiS zglupialo do kwadratu.Ktore państwo pozwoliloby sobie na takiego min.MSZ czy ambasadora we Wilnie czy Kijowie?
   Chyba prezes Kaczynski zapomnial ze polityka to liga mistrzow do której potrzeba zawodnikow z gornej polki a nie dość ze ma w 80% skład na okregowke to jeszcze bez lawki rezerwowych.
   Szkoda chlopa.Ma gro pomyslow dobrych ale pracowników do d………

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *