• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 24 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Ukraina

“Dyplomacja bez granic”: Ambasador Deszczyca odczuwa niesmak, ale i zadowolenie

01 gru 2016

W piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złoży wizytę w Polsce. W środę ukraiński ambasador w Polsce Andrij Deszczyca wystąpił  w Kijowie za pośrednictwem łącza wideo w projekcie „Dyplomacja bez granic”. Decyzje polskiego Sejmu i Senatu w sprawie uznania zbrodni na Wołyniu za ludobójstwo ocenił jako “jednostronną deklaracją polityczną” Polski, na którą “z godnością odpowiedziała Rada Najwyższa Ukrainy”.

„Decyzję polskiego parlamentu o uznaniu tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-44 za ludobójstwo można kwalifikować jako jednostronną deklarację polityczną” – powiedział Deszczyca. Przypomniał, że ukraińscy parlamentarzyści kilkakrotnie zwracali się z apelem o przyjęcie wspólnego dokumentu z oceną wydarzeń z czasów drugiej wojny światowej.

„Tym bardziej, że w tych wydarzeniach ginęli nie tylko Polacy, ale i Ukraińcy, Żydzi, Czesi, którzy tam mieszkali. Niestety, polscy parlamentarzyści uznali, że wystarczą im informacje Instytutu Pamięci Narodowej Polski i podjęli taką decyzję – mówił ukraiński ambasador. – Ta decyzja, jak i zresztą film „Wołyń”, wprowadza w nasze stosunki pewien niesmak, bo trochę niezrozumiałe jest, dlaczego w sytuacji, w której znajduje się obecnie Ukraina, tym bardziej, że te wydarzenia nie są do końca zbadane, jednostronnie podejmowane są takie kroki, skoro zaangażowane w to były dwie strony”.

Deszczyca wyraził zadowolenie, że ukraińscy posłowie – jak powiedział – z godnością odpowiedzieli swoim polskim kolegom i przyjęli uchwałę, „która jest o wiele bardziej wyważona, znacząca, a jej podstawą jest strategiczna wizja”.

Przypomniał, że po przyjęciu uchwał wołyńskich przez Sejm i Senat RP parlamentom dwóch krajów udało się przyjąć wspólny dokument, “Deklarację pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”. „Oznacza to, że nie zważając na to, że każda ze stron ma inne spojrzenie na wspólną historię, w tym na to, co stało się na Wołyniu, możemy znajdować grunt dla dyskusji, rozmowy i podejmowania wspólnych decyzji” – oświadczył.

Zaznaczył jednocześnie, że polscy politycy doskonale rozumieją, iż współpraca z Ukrainą jest podstawą stabilizacji w regionie i w naszych krajach. „Dlatego Polska zajmuje zasadnicze stanowisko w sprawie przedłużenia sankcji wobec Rosji, absolutnie opowiada się za odnowieniem jedności terytorialnej Ukrainy, wspiera ratyfikację umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE i likwidację przez UE reżimu wizowego” – powiedział. „Jesteśmy wdzięczni Polsce za to, że i poprzedni, i obecny rząd w tych kluczowych kwestiach, które dotyczą Ukrainy, zajmują twarde stanowisko i w pełni popierają Ukrainę” –stwierdził ambasador Deszczyca.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl/dzieje.pl

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Miedwiediew: Lachy i banderowcy się kłócą, to „dobra wiadomość”!Miedwiediew: Lachy i banderowcy się kłócą, to „dobra wiadomość”! B. szef Sztabu Generalnego WP: Jeśli scenariusz się urzeczywistni, Rosja przetestuje nasz region. To kwestia czasuB. szef Sztabu Generalnego WP: Jeśli scenariusz się urzeczywistni, Rosja przetestuje nasz region. To kwestia czasu Polska solidaryzuje się z niszczonym przez Putina Memoriałem. “Sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować”Polska solidaryzuje się z niszczonym przez Putina Memoriałem. “Sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować”
  • Tagi
  • Andrzej Duda
  • Deszczyca
  • dyplomacja
  • film
  • ludobójstwo
  • polityka
  • Poroszenko
  • Rada Najwyższa
  • Sejm
  • Senat
  • stosunki polsko-ukraińskie
  • Wołyń

16 komentarzy

  1. Fred
    3 grudnia 2016 o 17:22 Odpowiedz

    Nie mogę zrozumieć,jak można mieć wątpliwości co do ludobójstwa jakie miało miejsce na Ukrainie , niech taki Deszczyca i jemu podobni się dokształcą.

  2. jerzyk
    3 grudnia 2016 o 07:38 Odpowiedz

    ad Kocur:
    7. Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie,
    a niezbyt szybko mu zaufaj!
    8 Bywa bowiem przyjaciel, ale tylko na czas jemu dogodny,
    nie pozostanie nim w dzień twego ucisku.
    9 Bywa przyjaciel, który przechodzi do nieprzyjaźni
    i wyjawia wasz spór na twoją hańbę.
    10 Bywa przyjaciel, ale tylko jako towarzysz stołu,
    nie wytrwa on w dniu twego ucisku.
    11 W powodzeniu twoim będzie jak [drugi] ty,
    z domownikami twymi będzie w zażyłości.
    12 Jeśli zaś zostaniesz poniżony, stanie przeciw tobie
    i skryje się przed twym obliczem.
    13 Od nieprzyjaciół bądź z daleka
    i miej się na baczności przed twymi przyjaciółmi.
    Mądrość Syracha 6

  3. wnuk rezuna
    2 grudnia 2016 o 22:45 Odpowiedz

    zapomniałem …
    akurat w tym artykule jest bardzo dużo o Wołyniu !!!
    ..to kluczowy wątek nawet w nielogicznym bełkocie “ambasadora”

    ..więc chyba ktoś tu ma problem ze zrozumieniem drukowanego ??

  4. wnuk rezuna
    2 grudnia 2016 o 22:40 Odpowiedz

    Co się wydarzyło na Wołyniu…wiadomo dokładnie , nie ma co komentować ..
    Komentarze dotyczą STOSUNKU UKRAINY DO LUDOBÓJSTWA NA WOŁYNIU !!!!
    A niestety STOSUNEK UKRAINY do tej ZBRODNI jest CZYSTO BANDEROWSKI !!!!!!
    Ten FAŁSZ , KŁAMSTWO, OBŁUDA , kładą się cieniem na WSZELKICH RELACJACH z UKRAINĄ !!! , podważaja ich sens , burzą jakiekolwiek zaufanie i możliwość nawet nie przyjażni , ale jakichkolwiek normalnych relacji w przyszłości .
    Jak wyobrażasz sobie NORMALNE STOSUNKI z krajem , którego naród pod wpływem bandereowskiej indoktrynacji APROBUJE i UZNAJE za SŁUSZNE i KONIECZNE WYMORDOWANIE POLAKÓW na Wołyniu i całej Galicji Wschodniej ????
    Jeśli potrafisz to zaakceptować …jesteś moralnym ZEREM !!!!!!
    Jest też rodzajem TCHÓRZOSTWA !!! które nam nawet forumowi Ukraińcy zarzucają uzasadniając swoje lekceważenie …jak widać nie bez powodu
    Mamy tutaj do czynienia z ludzmi , którzy nigdy nas nie będą szanować , jeśli tego sami nie WYEGZEKWUJEMY !!!

  5. Kocur
    2 grudnia 2016 o 13:52 Odpowiedz

    Dlaczego wszyscy (chodzi mi o to forum rzecz jasna) sprawę stosunków między Polską a Ukrainą rozpatrują tylko i wyłącznie poprzez pryzmat tego co wydarzyło się na Wołyniu ? Czy to jest jedyny punkt widzenia ?
    Nawet jeśli komentowany artykuł dotyczy zupełnie czego innego, komentarze sprowadzają się do wydarzeń wołyńskich. Nie mówię, że nie jest to potrzebne, ale czytajcie ze zrozumieniem i piszcie na temat.
    To jest oczywiście tylko mój punkt widzenia.

    1. Pafnucy
      5 grudnia 2016 o 18:53 Odpowiedz

      Artykuł porusza ten wątek dość obszernie. Bez debanderyzacji “u krainy” na wzór NIEMIECKI nie ma możliwości na normalne relacje. Pójdę dalej. Nie powinno być żadnych relacji z banderowską “u krainą” a na granicy z bandersyfem powinien stanąć wielki mur. Wyobrażasz sobie dobre relacje z Polski i Niemiec z pomnikami nazistów niemieckich w tle ? Wyobrażasz sobie dobre relacje z Niemcami jak jechałbyś po Berlinie ulicą Adolfa Hitlera ? Wyobrażasz sobie dobre relacje z Niemcami, które organizują swoje siły zbrojne na wzór Wehrmachtu i Waffen SS, mówią że są bohaterami narodowymi Niemiec tłumacząc, że nie ma to wydźwięku antypolskiego a jedynie antyrosyjski ?

  6. miki
    1 grudnia 2016 o 12:02 Odpowiedz

    „Jesteśmy wdzięczni Polsce za to, że i poprzedni, i obecny rząd w tych kluczowych kwestiach, które dotyczą Ukrainy, zajmują twarde stanowisko i w pełni popierają Ukrainę”………………….. No o to właśnie chodzi że ja takowej wdzięczności nie dostrzegam i w tym jest cały ambaras. Nie ma takiego drugiego kraju który tak bezceremonialne !!!we wszystkim!!! wspierałby Ukrainę-pomoc medyczna, finansowa, organizacyjna, dyplomatyczna, decyzja o utrzymywaniu sankcji ciągła mimo uszczerbku dla własnego biznesu, w zasadzie otwardte granice dla ukraińskiej siły roboczej, walka przeciwko projektom energetycznym Rosji i Niemiec będącym wielkim zagrożeniem dla Ukrainy itp itd……… a co w zamian? co w zamian się pytam? My nie oczekujemy nic poza zastopowaniem gloryfikacji morderców i nazwaniem białym tego co białym było i czarnym tego co było czarnym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a widać i z tym jest problem. Nalegam na nasz rząd aby sprawy stawiać twardo i działac na zasadzie zależności inaczej nie będa nas szanowac i co mogą wycisnąć to wycisną a przy każdej możliwej sytuacji staną po stronie Niemiec ,a kto wie może i nawet Rosji o ile będzie to dla nich korzystne.Taka jest niestety brutalna prawda na bazie doświadczeń

    1. SyøTroll
      2 grudnia 2016 o 12:41 Odpowiedz

      A my będziemy płacić za wspieranie ukraińskich władz przez polskie, nazywane wspieraniem Ukrainy przez Polskę. Bo od tego jesteśmy, zeby płacić.

  7. Stein
    1 grudnia 2016 o 11:49 Odpowiedz

    @Red
    Putin jako bat na banderowski nazizm ?
    To trochę jak w czasach II wojny.
    Przykre to ale niestety bliskie prawdy.

  8. Wołyń1943
    1 grudnia 2016 o 11:48 Odpowiedz

    Ciekawe jaki “grunt do dyskusji” szanowny Pan Ambasador dostrzegłby między ocalonymi z KL Auschwitz a obsadą wartowniczą wieżyczek czy komendanturą tegoż obozu?

  9. jerzyk
    1 grudnia 2016 o 11:35 Odpowiedz

    Deszczyca – zadowolona, wypasiona, morda rezuna

  10. Red
    1 grudnia 2016 o 10:23 Odpowiedz

    Ja odczuwam niesmak gdy słucham wywodów pana Deszczycy ale też zadowolenie ,że Rosja trzyma baderowców pod butem i nic tego nie zmieni

  11. Jarema
    1 grudnia 2016 o 09:51 Odpowiedz

    Panie ambasadorze Deszczyca będąc w Kijowie pewnie szedł pan pewnie ulicą Bandery – to zbrodniarz, faszyzujący nacjonalista, zwolennik ludobójstwa realizowanego w celach politycznych. Jako polityczny lider UON/UPA odpowiada za brutalny mord ponad 100 tys. Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Inicjatorem zmiany nazwy ulicy był urzędnik ukraiński – szef ukraińskiego IPN Wiatrowycz. Powinien pan rozumieć panie Deszczyca, że deklaracja polskiego Sejmu stanowiła odpowiedz na linię polityki historycznej realizowanej przez państwo ukraińskie pod kierunkiem Poroszenki, której celem jest gloryfikacja zbrodniarzy z UPA, jako formacji walczących z Rosją. Prawdziwą i chyba jedyną przeszkodą na drodze do pojednania Polski i Ukrainy są zwolennicy kultu Bandery, Szuchewycza i innych zbrodniarzy z UPA. Pan jak widać popiera politykę gloryfikacji ukraińskich nacjonalizujących faszystów z UPA odpowiedzialnych za ludobójstwo.

    1. Barnaba
      1 grudnia 2016 o 10:27 Odpowiedz

      Oczywiście że popiera. Kiedy szkoła z Przemyśla w ramach reperkusji dla swoich słuchaczy za pozowanie z flagą UPA anulowała na pół roku wypłacanie im stypendiów on ufundował im stypendia z ambasady. Przecież to jawne poparcie dla banderowców!

    2. MiraS
      1 grudnia 2016 o 19:32 Odpowiedz

      Gościu a ty gadasz do siebie? Do ukraść to nie dotrze a my wiemy o tym nie od dziś.

  12. tagore
    1 grudnia 2016 o 09:44 Odpowiedz

    Dość zabawne jest świadome pomijanie faktu kształtowania stosunków z Polską jednostronnie przez Ukrainę “prawem kaduka”.
    Politycy ukraińscy mają zadziwiającą pewność przewagi nad Polską.
    Może być interesująco gdy się sparzą na co się zanosi.

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja