Dlaczego w rosyjskich talk – show nie pojawia się temat Białorusi?

17 maja 2018

W ciągu ostatniego półtora roku występował w kontrowersyjnych talk-show w rosyjskiej TV  jako ucieleśnienie „zgniłego Zachodu”. Zarzucano mu, że jest „narzędziem kremlowskiej propagandy”, „etatowym polakiem na usługach Putina”. Mowa o Tomaszu Maciejczuku, który 3 maja otrzymał od rosyjskich władz wjazdu na terytorium FR na 30 lat.

był częstym gościem rosyjskich stacji NTV i TVC, gdzie prezentował skrajnie antysowiecką retorykę, często wzbudzając agresję innych uczestników. Raz nawet zadał retoryczne pytanie, dlaczego Rosjanie żyją w g..nie, za co oberwał, i to dosłownie. To go nie powstrzymało od kolejnych wizyt w studiach. Chyba tylko młodzieńcza naiwność pozwalał mu wierzyć, że zdoła przekonać rosyjskich widzów, że nie jesteś kłamcą, ani szaleńcem, a potem jeszcze udowodnić w kraju, że nie jest agentem Moskwy. O Maciejczuku czytaj więcej także tutaj i tutaj.


Tomasz Maciejczuk udzielił kilka dni temu wywiadu białoruskiej stacji Euroradio.fm. Poruszał wiele tematów, mówił do czego służą rosyjskie talk-show, jakie tematy można w nich poruszyć, a jakich nie i dlaczego w ogóle temat Białorusi nie jest w nich poruszany.

Euroradio: Jak wyglądają kulisy rosyjskich talk – show, jak są tworzone?


Maciejczuk: Wybierane są tematy, które powinny pasować do głównej linii Kremla. Powiedzmy tak, Kremla ma na celu pokazanie, że jest państwem nazistowskim, że Polska nie ma własnej suwerenności, ponieważ jest pod wpływem armii amerykańskiej, że Europa została opanowana przez muzułmanów.
– Kiedy próbowałam poruszyć temat Białorusi, natychmiast pozbawiano mnie głosu. Białoruś jest tematem, który nie istnieje w rosyjskich talk – show. Oni nie chcą rozmawiać o Białorusi. Kiedy pojawił się temat Armenii, który wcześniej nie był poruszany,  natychmiast zaczęto polewać Armenię błotem. Prowadząca Olga Biełowa nazwała Armenią „rozwiązłą żoną”.  To było takie podłe, takie małe! A rosyjscy politolodzy, gdy w Armenii rozpoczęła się, jak mówili, „kolorowa ”, proponowali wysłanie tam rosyjskiego wojska. A dlaczego? Ponieważ dla nich jest to zbuntowana prowincja Imperium Rosyjskiego!
Euroradio: Dlaczego temat Białorusi nie jest poruszony w rosyjskich talk – show?  I dlaczego odbierali ci głos, kiedy próbowałeś  mówić o Białorusi?
Maciejczuk: Próbowałem mówić o stuleciu (Białoruskiej Republiki Ludowej), a tym samym chciałem pokazać, że Białoruś nie zawsze była w . Ale kiedy to powiedziałem, natychmiast zabrano mi mikrofon. Podobnie, kiedy krytykuje stosunek Rosji do Białorusi, o tym też nie można mówić. Ponieważ jakiś może stwierdzić, że to jest obraźliwe dla Białorusinów, i zaczną inaczej traktować Rosję i będą patrzyć w stronę UE. Rosja bardzo się tego boi. Chociaż tak naprawdę to tylko kwestia czasu. Coraz więcej Białorusinów przyjeżdża do Polski, coraz większa liczba Białorusinów w ogóle przyjeżdża do Europy i widzą, że w Europie żyje się lepiej niż w Rosji. A więc moment, kiedy Białoruś stanie się częścią europejskiego, a nie rosyjskiego świata, to tylko kwestia czasu. Teraz Białoruś jest w niewoli u Rosji, to taka ekonomiczna niewola, za którą odpowiada Łukaszenka, ponieważ nie przeprowadzał reform i niczego nie zmieniał w gospodarce. Uważam, że Europa powinna otworzyć swoje rynki na Białoruś, aby wasz kraj mógł więcej handlować z Europą, a nie z Rosją.
Pytany, jakiej Białorusi chcą Rosjanie, Maciejczuk odpowiada;
  – Rosjanie potrzebują mitu o Białorusi jako o braterskim państwie związkowym, że krajem rządzi bat’ko Łukaszenka, który trzyma wszystko żelazną ręką. Że nie ma i nie będzie żadnych przemian na Białorusi, że nie ma mowy o demokratyzacji i europeizacji.  Bardzo często słyszałem taką opinię, że Białoruś jest rajem, w którym ludzie dobrze zarabiają, wszystko jest w porządku! Pytam: dobrze, raj, to dlaczego Białorusi od wielu lat znajduje się w recesji? Dlaczego ludzie w tym kraju nie mogą znaleźć pracy? Dlaczego nie mogą sobie kupić samochodu? Dlaczego tam się źle dzieje?! I odpowiadają mi, że to wszystko  co mówię, jest propagandą Zachodu.
W rosyjskich talk – show nie chcą, aby temat Białorusi był podejmowany, ponieważ wiedzą, że Białorusini oglądają rosyjską telewizję, że oglądają te talk -show.
I nie chcą, żeby Białorusini zaczęli myśleć o swoim państwie i sposobach jego rozwoju. Ponieważ Białoruś powinna mieć tylko jedną drogę rozwoju – „”. Każda inna droga jest zdradą Rosji. Kiedy rozmawiałem z rosyjskimi ekspertami poza wizją, mówili, że jeśli zdarzy się w Mińsku, będą musieli wprowadzić wojska i przyłączyć Białoruś do Rosji.
Euroradio: A jak myślisz,  czy Majdan jest możliwy na Białorusi? 
-Bywałem w Brześciu i Grodnie, mam wielu przyjaciół na Białorusi i, oczywiście, śledzę sytuację. Wydaje mi się, że jest zbyt wcześnie, by myśleć o Majdanie – zagrożenie ze strony Rosji jest zbyt wielkie. Białoruś potrzebuje długiej, spokojnej pracy na polu informacyjnym, aby młodzi ludzie zrozumieli, że nie są Rosjanami, że są Białorusinami. Że nie są spadkobiercami Imperium Rosyjskiego, ale Wielkiego Księstwa Litewskiego. Aby zrozumieli, że mają własny język, swoich bohaterów, swoją kulturę i przyszłość oddzieloną od Rosji. Tymczasem nowoczesna białoruska jest zbyt mocno związana z ZSRR i Rosją.
Wielu młodym Białorusinom wydaje się, że ​​ nie są Białorusinami, ale takimi rosyjskimi Białorusinami czy po prostu Rosjanami. Przeraża mnie to osobiście, ponieważ jeśli na Białorusi rozpocznie się Majdan, to tacy ludzie, którzy tak naprawdę nie rozumieją kim są, mogą podjąć działania przeciwko Białorusi i wspierać Rosję. Dlatego potrzebujemy spokojnej, długotrwałej pracy z młodszym pokoleniem (…).
Kresy24.pl za euroradio.fm/ba
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Dlaczego w rosyjskich talk – show nie pojawia się temat Białorusi?

 1. Radmor Odpowiedz

  17 maja 2018 w 17:03

  Co by nie myśleć o nim, gada mądrze.

  • KazimierzS Odpowiedz

   17 maja 2018 w 18:38

   Nie gada mądrze, tylko podany jest fragment, który pasuje gedroyciowcom.

   • Anonymous

    18 maja 2018 w 09:53

    Jakis link do cytatow fragmentow w ktorych gada bzdury?

 2. gegroza Odpowiedz

  17 maja 2018 w 21:23

  Maciejczuk powinien dostać natychmiast pracę w MSZ albo w instytucie wschodnim

 3. Ryszad Felsztyński Odpowiedz

  18 maja 2018 w 14:43

  na YT jest jego wywiad ponad godzinny u Roli tz w Realu 24 , polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *