Wszyscy potomkowie represjonowanych będą mogli wrócić do Polski

25 stycznia 2016

anders-dworczyk

Nowa ustawa o repatriacji może objąć nawet 10 tys. osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Pierwszeństwo w powrocie będą miały osoby represjonowane. Repatriacją objęci będą również małżonkowie i dzieci tych osób. 

Przedstawiając założenia do projektu nowej ustawy o repatriacji na konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, Anna Maria Anders – pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego zaznaczyła, że do Polski będą mogli wrócić wszyscy potomkowie represjonowanych. Szczegóły projektu nowej ustawy mają być znane w ciągu kilku tygodni. Projekt repatriacji obowiązywałby przez 10 lat.


Pytana przez dziennikarzy o pomoc dla repatriantów w kontekście pomocy dla imigrantów, Anna Maria Anders podkreśliła, że pierwszeństwo musi być dla naszych rodaków, którzy zostali na Wschodzie i chcą wrócić do kraju. „To jest dla mnie bardzo ważne od lat. To było marzenie mojego ojca, żeby jeszcze więcej osób sprowadzić do Polski na wolność z Syberii. Jemu udało się wyprowadzić 120 tysięcy i całe życie żałował, że nie było ich więcej” – powiedziała.

Rząd zakłada dwie drogi repatriacji. Pierwszą, na dotychczasowych zasadach – zaproszenie przez samorząd oraz nową – w formie pomocy organizowanej przez władze centralne (repatrianci mieliby mieć zapewnione pół roku w ośrodku pobytu, zapewniony kolejny rok utrzymania i wynajem mieszkania).


„Odpowiedzialność za proces repatriacyjny przejmie administracja centralna. Do tej pory realizowały ten obowiązek samorządy i to nie działało” – podkreśliła Anders. Rząd, według informacji PAP ze źródeł rządowych, planuje powołać specjalnego pełnomocnika i pełnomocników wojewódzkich.

Przybyłym do ojczyzny przysługiwałyby świadczenia w formie zasiłku: transportowy, na zagospodarowanie, szkolny, na wynajem mieszkania.

Poseł PiS Michał podkreślił, że ustawa będzie oparta na obywatelskim projekcie ustawy o repatriacji złożonym w zeszłej kadencji Sejmu. „Szanujemy inicjatorów i zebrane podpisy, natomiast wprowadziliśmy znaczące zmiany. Wykorzystujemy wszystko, co można wykorzystać i wzbogacamy o nowe elementy. Projekt jest wypełnieniem zobowiązania moralnego i nadrobieniem 26 lat, które zostały stracone, bo nasi rodacy od tego czasu nie mogą doczekać się na powrót do kraju” – powiedział.

„Ustawa będzie skonstruowana tak, żeby nasi rodacy od momentu postawienia nogi na polskiej ziemi mogli liczyć na pełną opiekę ze strony państwa polskiego. Zostaje możliwość repatriacji za pośrednictwem samorządów, ale ona de facto się nie sprawdziła. Dlatego administracja centralna bierze na siebie tę odpowiedzialność. Poza zasiłkiem transportowym na zaadoptowanie w kraju będą zasiłki dla tych, którzy będą chcieli wynająć mieszkanie. Nowością będzie możliwość dofinansowania dla samorządów, które będą chciały przekazać lokale komunalne repatriantom, około 30 procent wartości tych lokali z budżetu” – podkreślił Dworczyk.

O szacunkowych kosztach nowych rozwiązań prawnych mówił minister w KPRM Henryk Kowalczyk. „To jest kilkaset milionów złotych. W tej chwili trwają obliczenia skutków regulacji. Na ten rok w budżecie zaplanowanych jest 30 milionów złotych. Chcielibyśmy, aby ta ustawa weszła w życie w drugiej połowie roku i te 30 milionów złotych już można byłoby spożytkować na cel sprowadzenia repatriantów ze Wschodu. Chcielibyśmy, żeby w drugim półroczu pierwsi repatrianci mogli powrócić do Polski”.

Kresy24.pl/dzieje.pl (PAP)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

11 odpowiedzi Wszyscy potomkowie represjonowanych będą mogli wrócić do Polski

 1. andy Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 19:35

  Wreszcie! Bardzo dobra robota!!!

 2. black flag Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 19:40

  ,,,bardzo dobrze ,,,,sciagac z Rosji i kazakhstanu ,,,,a Polakom na Kresach pomagac ile sie da ,,,niech nie opuszczaja tamtych terenow ,,,

 3. historia doceni Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 19:49

  „potomkowie represjonowanych będą mogli wrócić do Polski” – dobra decyzja, ale nie ruszacie bez nas spraw na Białorusi i na Ukrainie

 4. Gienek Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 22:25

  To jest kpina. Polska w ramach operacji „Most” przez rok czasu przerzuciła 200-300 tysięcy Żydów z ZSRR do Izraela na koszt polskiego podatnika decyzją komunisty Tadeusza Mazowieckiego, a teraz przez 10 lat 10 tysięcy Polaków. Pozorowanie działań. Trzeba wprowadzić specjalny podatek imigracyjny 20% przychodów płacony przez TVN, Polsat i będą pieniądze. Skandalem jest, że nie dostają mieszkań komunalnych za darmo co będzie odstraszać do powrotu. Trzeba ściągnąć co najmniej 300 tysięcy Polaków z obszarów dawnego ZSRR, ponieważ mamy katastrofę demograficzną i już w dużych miastach brakuje siły roboczej, a w przyszłości sytuacja będzie jeszcze gorsza i będą problemy z finansowaniem emerytur. KRUS i ZUS już dziś są bankrutami i płynność finansową zachowują dzięki gigantycznym dotacjom z budżetu państwa, które co roku rosną.

  • miki Odpowiedz

   26 stycznia 2016 w 14:44

   Spokojnie Gieniu, chociaż masz wiele racji. Jest to dopiero start projektu , który jak mniemam można będzie w czasie korygować-najważniejsze zacząć bo już czas najwyższy. Ktoś kiedyś napisał ale już nie pamiętam kto niestety ,że siłę państwa poznaje się po tym jak pomaga najbiedniejszym , najbardziej potrzebującym i najbardziej poszkodowanym swoim obywatelom.Te wszystkie informacje któryśmy byli raczeni przez lata o wzroście PKB są przecież nic nie warte jak duża liczba dzieci nie ma co do garnka włożyć ,albo wywiezieni tysiące kilometrów na wschód nie mogą powrócić do swej ojczyzny chociażby bardzo tego chcieli. PKB może rosnąć nawet i 10-20% z roku na rok i tak to psu na budę bo korzystają najwięcej zagraniczni inwestorzy. Ta decyzja jest znamienna i pokazuje ,że pociąg zwany Polską zaczyna jechać we właściwym kierunku i z właściwymi pasażerami co najważniejsze 🙂

 5. Gienek Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 22:34

  Ponadto należy zlikwidować Fundusz Kościelny i te pieniądze przeznaczyć na ściągnięcie Polaków. Duchownym nic się nie stanie, jak zamiast pieniądze wydawać na luksusowe samochody, czy plebanie przypominające pałace zaczną za siebie opłacać składki ZUS, czy remontować Kościoły. Na bzdury pieniądze znajdą się zawsze w tym kraju na rzeczy ważne zawsze brakuje np. skandalem jest organizowanie wyborów uzupełniających do Senatu w województwie podlaskim, kiedy niedawno były wybory. Ile to pieniędzy będzie kosztować ?

 6. api Odpowiedz

  26 stycznia 2016 w 08:13

  NIECH ŻYJE WOLNA POLSKA – Każdy kto miał dziadka – babcie Polaka i chce żyć, myśleć, czy mówić jak Polak otrzyma obywatelstwo. CHWAŁA RZECZYPOSPOLITEJ !!!

  • Bożena Odpowiedz

   26 stycznia 2016 w 12:05

   Szanowny Panie Gienku, za przeproszeniem bzdury Pan pisze o funduszu koscielnym, duchowni, jak inni ludzie a może nawet i gorzej sobie tu zyją. Proszę niech Pan nie wkłada wszytskich do jednego worka. Pozdrawiam .

 7. historia doceni Odpowiedz

  26 stycznia 2016 w 12:55

  Należy opodatkować Kościół Katolicki i Prawosławny. Działają i służą naszym obywatelom, więc mają obowiązek odprowadzać podatki (z ofiar wiernych też) w skarb państwa polskiego.

  • Dolowski Odpowiedz

   26 stycznia 2016 w 23:16

   Zapomnial Pan dodac že Kosciol Katolicki najwięcej dziala i služy naszym obywatelom i nie tylko naszym,jakie cuda robią nasi Księža i Misionarzy w Afryce,więc o jakich podatkach može byc mowa.

 8. Stefan Teresiński Odpowiedz

  26 stycznia 2016 w 20:04

  Panie Genku Kościół i księża to wielka pomoc organizacyjna dla Polskości na kresach i dlatego wielki szacun dla księzy i zakonników pracujących na Kresach w Rosji i Kazachstanie i byłym imperium rosyjskim. Niestety Niemcy problem repatriacji swoich ziomków już załatwili /zetknąłem się z powracającymi Niemcami z Rosji/. Darmowe mieszkanie komunalne dla powracających Polaków to żadna łaska, to im się należy z automatu. Dużo dobrego spodziewam się po działalności Pani Anders, jeżeli będzie taka wytrwała jak jej Wielki Dziadek. Śpieszmy się z pomocą dla Polaków na Wschodzie. Jeżeli nie mogą wrócić pomagajmy Im, np. twórzmy stypendia, nawet prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *