„Wolność po latach oczekiwania nadeszła i ta wolność jest mocna”

13 kwietnia 2017

Przybycie wojsk to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej – powiedział w czwartek podczas oficjalnego powitania żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – Bardzo się cieszę, że mogę być z państwem tu dziś jako prezydent RP w tym historycznym dla mojego kraju momencie” – mówił Andrzej Duda.

– Oto stoimy wszyscy przed batalionową grupą bojową Sojuszu Północnoatlantyckiego na polskiej ziemi. Nie przesadzę, jeżeli powiem, że na ten moment czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej, które marzyły o tym, żebyśmy politycznie stali się na powrót członkami sprawiedliwego, solidarnego, demokratycznego i prawdziwie wolnego Zachodu – podkreślił prezydent. – Dzisiaj wspólnie stojący tutaj w Orzyszu żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii, żołnierze polscy, a wkrótce żołnierze chorwaccy symbolizują to, że wolność po latach oczekiwania nadeszła i ta wolność jest mocna – zaznaczył prezydent.


Oficjalne powitanie żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyło się w czwartek na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. W wydarzeniu wzięli także udział m.in. szef BBN Paweł Soloch, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz ambasadorowie państw, których wojska wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej.

Zwracając się do żołnierzy wielonarodowej, batalionowej grupy bojowej NATO, którzy w marcu przybyli do Polski, prezydent powiedział: „Witam was z całego serca. Jestem przekonany, że służba tutaj na terenie Polski, na terenie mojego kraju będzie dla was ciekawym doświadczeniem. Jestem przekonany, że zdobędziecie nowe umiejętności, a wierzę w to głęboko, że i nowe przyjaźnie. Życzę wam, żeby nie opuszczało was niezwykle ważne, powiedziałbym podstawowe, tzw. żołnierskie szczęście” – dodał.


Prezydent wyraził zadowolenie, że postanowienia szczytu w Newport i w Warszawie stają się faktem. – Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem dumny z tego, że polscy żołnierze uczestniczą tutaj w grupie bojowej, batalionowej, na której czele stoją wojska amerykańskie. Jestem dumny z tego, że uczestniczą w grupie batalionowej, która formowana jest na Łotwie. Cieszę się ogromnie i jestem dumny z tego, że biorą udział w grupie batalionowej, która jest tworzona w ramach Tailored Forward Presence w Rumunii – mówił.

W czasie powitania żołnierzy głos zabrał także ambasador USA Paul Jones. Jego zdaniem przybycie wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pozwala uznać, że decyzje szczytu NATO o wzmocnieniu obecności są wypełniane. – Jesteśmy dumni, że możemy stwierdzić wypełnienie tego, co postanowiliśmy na szczycie w Warszawie ubiegłego lata – powiedział amerykański ambasador. Paul Jones przypomniał słowa prezydenta Donalda Trumpa, który potwierdził amerykańskie zaangażowanie na rzecz NATO i wspólnych wartości. Paul Jones podkreślił, że to właśnie 2. Pułk Kawalerii niemal dokładnie sto lat temu był pierwszą amerykańską jednostką, która wylądowała w Europie w czasie I wojny światowej, eskortując dowódcę wojsk ekspedycyjnych gen. Johna Pershinga. – Tak jak wtedy, tak i teraz ten pułk i z dumą bronią europejskiego bezpieczeństwa – dodał. – Jesteśmy sojusznikami i to na zawsze – zakończył po polsku ambasador Jones.

– Rozmieszczenie żołnierzy w Polsce jest jasnym dowodem na NATO-wską spójność i determinację; to jasny sygnał dla jakiegokolwiek potencjalnego agresora – mówił z kolei Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti. – Fakt, że sojusznicy z różnych krajów pracują w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności, jest dowodem na zaangażowanie Sojuszu na rzecz art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który zawiera zasadę, że atak przeciwko jednemu z sojuszników, jest traktowany jak atak na nich wszystkich – stwierdził. (WIĘCEJ)

Kresy24.pl/prezydent.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi „Wolność po latach oczekiwania nadeszła i ta wolność jest mocna”

 1. kot Odpowiedz

  13 kwietnia 2017 w 21:33

  kilka dekad za późno, no cóż a teraz niech się przetoczy nawałnica poprzez kraj nasz umęczony

  • Keriusz Odpowiedz

   15 kwietnia 2017 w 16:28

   Oni właśnie po to tu są, aby do tej nawałnicy nie dopuścić. Kraje NATO tworzą wspólnie tak wielką potęgę militarną, że sama ich obecność w danym kraju jest gwarantem bezpieczeństwa, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie powarzy się ich zaatakować. Ale widać są tacy których to nasze bezpieczeństwo bardzo boli.

 2. SyøTroll Odpowiedz

  13 kwietnia 2017 w 21:55

  Kolejny który uważa że zależność o Rosji to „niewola”, zależność od USA to „wolność”.

  • observer48 Odpowiedz

   13 kwietnia 2017 w 23:45

   @SyøTroll
   Lepiej dla Polski i Polaków z Amerykanami zgubić, niż z kacapami znaleźć. Zacząłem z Amerykanami współpracować pod koniec lat 1970., żeby było śmieszniej, w sowieckiej kacapii, jako tzw. liaison officer i do dzisiaj to sobie chwalę. Dzięki temu wyrwałem się z całą rodziną z utworzonego w Polsce sowieckiego raju jeszcze w latach 1980. i żyję jako wolny człowiek w wolnym świecie. Po ostatecznym upadku i rozpadzie faszystowskiej kacapii Polska powinna odebrać od tego imperium zła odszkodowania idące w tryliony dolarów za opóźnienie w rozwoju z powodu sowieckiej okupacji, wymordowanie polskich elit i ograbienie państwa polskiego w latach 1939-1955.

   • SyøTroll

    23 czerwca 2017 w 13:48

    Dobrze wiedzieć dlaczego od lat 80-tych wiernie pan służy swojej nowej faszystowskiej ojczyźnie, która od końca lat 40-tych używała pany podobnych „patriotów” w „obronie swoich interesów”. Szczerze mówiąc nie zaskoczył mnie pan, drogi „Jumpin’ Jack Flash”.

  • Peter Odpowiedz

   14 kwietnia 2017 w 16:03

   Do syftroll
   Tak uwazaja bo tak mowi historia

 3. Jan Odpowiedz

  17 kwietnia 2017 w 15:07

  Ponoć 7 godzin czekało wojsko w tym amerykańskie na Macierewicza. Kto to jest ten Macierewicz ? Mówią, że lubi młodych chłopców. Są też głosy, że ma związku z naszym bratem ze wschodu. ………….. I do Syotroll: A ty jak uważasz, Rosja to „wolność” czy „niewola” ?

  • SyøTroll Odpowiedz

   23 czerwca 2017 w 13:32

   Zależność to zależność. Podobnie ma się z podporządkowaniem własnych interesów cudzym.

 4. rafi Odpowiedz

  17 kwietnia 2017 w 19:23

  Precz z tymi jankesami z Polski !! Rosjanie zwykli ludzie to mili i sympatyczni ludzie nam Polakom bliżsi kulturowo i są słowianami

  • Peter Odpowiedz

   1 maja 2017 w 04:16

   A ci niezwykli jacy sa ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *