Tysiące Białorusinów na ulicach Mińska. Nie chcą być dłużej „pasożytami” (WIDEO)

17 lutego 2017

Największa od 2010 roku demonstracja białoruskiej opozycji. 17 lutego wyszli na Plac Październikowy w Mińsku – naprzeciwko głównej rezydencji prezydenta, na „Marsz oburzonych”. Chcą zamanifestować sprzeciw wobec „podatku od pasożytnictwa”. Organizatorzy nie wystąpili do władz miasta o pozwolenie na przeprowadzenie zgromadzenia. Milicja nie reaguje.


Dwa lata temu, kiedy ówczesny zapowiedział plany opodatkowania bezrobotnych, komentatorzy pukali się w czoło, traktując pomysł szefa rządu jak głupi żart. Dziś podatek od „pasożytów” stał się rzeczywistością. 20 lutego mija termin, w którym każdy obywatel kraju musi zapłacić „podatek od pasożytnictwa” w wysokości 20 jednostek bazowych (równowartość ok 940 złotych).

A co, jeśli tego nie zrobi? Może nie zostać wypuszczony za granice kraju, może trafić do aresztu (co i tak nie uchroni go przez zapłatą podatku), na roboty przymusowe do segregowania śmieci, sprzątania ulic, albo zbierania kamieni na kołchozowych polach.


Obowiązujący od dwóch lat dekret Aleksandra Łukaszenki „O zapobieganiu uzależnienia społecznego”, potocznie zwany „podatkiem od pasożytnictwa” jest dotkliwy szczególnie w warunkach panującego na Białorusi kryzysu gospodarczego i szalejącego bezrobocia. Organizatorzy marszu apelując o udział w akcji podkreślali, że jest to inicjatywa, w której powinni wziąć udział wszyscy, bez względu na poglądy polityczne, gdyż jest to rzadka okazja, by wyrazić szacunek do własnej osoby, przywrócić sobie godność obywatelską.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

22 odpowiedzi Tysiące Białorusinów na ulicach Mińska. Nie chcą być dłużej „pasożytami” (WIDEO)

 1. JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 16:41

  GUMOFILC Z KOPYSI I CAŁE JEGO SOWIECKIE ZAPLECZE – WON PASOŻYTY!… })

 2. Jan Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 19:46

  O kurcze, co tam się dzieje ! Tylko, że Baćka nie zabrał się za bicie ludzi.

 3. pol Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 19:59

  Pogonić Łukaszenke pasożyta !

 4. profesor Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 20:07

  Wspieram inicjatywę! Też wyjdę, bo „baćka” proponuje durnoty.

 5. observer48 Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 07:19

  Należy pozwolić polskim pracodawcom legalnie zatrudniać Białorusinów zamiast Ukraińców. Będą za to wdzięczni tak Białorusini, jak sam Baćko, który szuka sposobów na uwolnienie się spod kurateli Kremla. Gra warta świeczki, a Białorusini przynajmniej nie będą ganiać z portretami Bandery i Szuchewycza wykrzykując „sława Ukraini”.

 6. Jerzyk Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 15:17

  Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
  Jak widać na filmiku powyżej, krzywe nosy z sygnetami na łapach w akcji. I do tego kilka tys. tubylczych „pożytecznych idiotów”. – Dobrze to znamy w Polsce…

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   20 lutego 2017 w 09:29

   Jerzyku, słusnie zauważyłeś, sam nie do końca rozumię, co tu się knuje, bo niby wszystko dobrze wygląda, oprócz tych niezrozumiałych gości , głównie jest,że wołali wyłącznie po rosyjsku. Plakaciki też są napisane po rosyjsku. Podejrzewam, że to są zasłańcy putinowskie. Ale dla czego ich tolerowano prez organizatorów, czy nie rozumieją? Coś się tu zagrywa…

   • Jerzyk

    20 lutego 2017 w 19:03

    Kimże ja jestem, aby doradzać, ale…
    Jednym krajem, który może powstrzymać aneksję Białorusi są Chiny, które mają swoje dalekosiężne interesy w środkowej Europie. Poza tym Chińczycy mają coś, czego Białoruś potrzebuje jak powietrza – miliardy dolarów w gotówce. W każdym razie, może warto spróbować.

 7. Ebola Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 16:08

  Kroi się drugi majdan ,ludzie nie chcą żyć jak świnie na równi z ruskimi nie chcą być pod Kremlowskim butem i klepać bidę , Łukaszenka chyba zrobi jak Polacy i będzie okrągły stół !

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   20 lutego 2017 w 09:20

   Luka nigdy nie pódzie na „okrągły stół”, a jeśli nawet pojdzie, wiecie, że to jest pułapka-„czarna” gra. Zaangażowani i świadomi ludzie już od dawna rozumieją, na ile jest ta podła, podstępna łajda

 8. Jan Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 19:01

  I jeszcze raz ja. Nic z tego nie rozumiem. Przecież do tej pory jak dosłownie dwóch Białorusinów zgromadziło się na placu to od razu sztraf za antypaństwowy wiec a tu nagle Baćka zaniemówił, żadnej reakcji ? Oczywiście życzę, żeby ich na karał ale wiadomo jak jest. Chyba, że coś się z nim słucziłos, teraz sytuacja napięta z ruskimi.

 9. Iren Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 22:28

  Rosja wykorzysta te protesty do całkowitego podporządkowania sobie Białorusi. Jeśli Łukaszenka będzie się Rosji opierał, to będzie miał prorosyjski majdan.

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   20 lutego 2017 w 09:15

   Bardzo jest podobnie na to

 10. Japa Odpowiedz

  19 lutego 2017 w 09:26

  Och gdyby tak polskich nierobów i patologów opodatkować. Nie wspomnę już o wszelkiej maści Ukraińcach, którzy doją Polskę jak krowę. W Rosji każdy ma książeczkę pracy. Jak Ukrainiec pracuje, to rozumie się, że podatki płaci. Jak nie, to musi płacić około 400 zl , na polskie. Inaczej deport. Przecież te różne panienki w agencjach, czy pracujacy na czarno, o handlujacych kontrabandą i różnej maści bandziorach nie wspomnę, tylko rozbijają polski budżet. Jaki problem w tym zeby w Polsce wprowadzić dobre regulacje?
  Co do Białorusi to „format Łukaszenki” się rozpada. Zrobił swoje i teraz trzeba człowieka, który poprowadzi ten kraj ku rozwojowi drogą rozwoju gospodarczego, bez zależności od Gejropy i Rosji. To jedyny moment na takie decyzje. Polska taką szansę , dawno, utraciła. Stała się USraelską marionetką polityczną i uzależnionym od IV Rzeszy rynkiem zbytu chłamu z zachodu.

 11. smutny Odpowiedz

  19 lutego 2017 w 12:10

  Ta nasza Polska zaraza by protestować zawsze i wszędzie przeszła dalej na wschód.

 12. Jan Odpowiedz

  19 lutego 2017 w 12:16

  No, to ja po raz trzeci bo ten temat mnie zainteresował. Może by Redakcja napisała, czy np. jak ktoś wynajmuje na Białorusi mieszkanie i nie ma innych źródeł utrzymania te jest pasożytem ? Ja w Poznaniu wynajmuje dwa mieszkania (kiedyś pracowałem w Libii) i nie mam innego dochodu. Oczywiście płacę do Urzędu Skarbowego podatek 8,5 % od dochodu. To na Białorusi Łukaszenka kazałby mi płacić karę czy nie ? A może ktoś z Białorusi odpowie.

 13. amtrak Odpowiedz

  19 lutego 2017 w 14:23

  ,,, kacapy tym kieruja ,,,bialorusini czy jak sie tych ludzi nazywa nie sa zdolni do niczego ,,, to jest robota ruskich ,,

 14. tagore Odpowiedz

  19 lutego 2017 w 17:38

  Baćka mądry człek, te demonstracje są dla Putina by ostudzić jego zapędy i być może doskonały pretekst by odwołać wielkie manewry zapad.

  • Vernyhora Odpowiedz

   20 lutego 2017 w 12:08

   @tagore,-myślę podobnie, Łukaszenka wie ze owe „wspólne” manewry skończą się faktyczną aneksją Białorusi przez kacapa,a w rezultacie,-w nadchodzącej III już naprawdę wspólną z Rosją zagładą!

   Gdyby Polska miała takich-takiego gracza w czasach upadku „ładu jałtańskiego”,- moglibyśmy odzyskać Kresy,a nawet ODTWORZYĆ Wspólne Państwo !

   Niestety, kolejny raz daliśmy się rozegrać,- straciliśmy w rezultacie Majątek Narodowy pod płaszczykiem „konieczności jego dokapitalizowania…”, -a więc siłę gospodarczą,-staliśmy się tylko kolonią… -To wszystko widzi, i bierze pod uwagę Prezydent A. Łukaszenka !

   ale obserwujmy i zachęcajmy naszych Białoruskich Braci do oporo wobec kacapa, bo przecież muszą się wypełnić słowa Proroków:
   „…Kraj Wielkich Jagiellonów powstanie z kolan, zastąpi na wschodzie Wielkiego Rusa…Małe Kraje Wschodu zrobią z nim Konfederację…najpierw Pięciu, pózniej Dwunastu Narodów…..pod Uralem będzie Biały Orzeł…”. Amen!

 15. józef III Odpowiedz

  19 lutego 2017 w 23:30

  Mińsk to ok. 2 mln mieszkańców

 16. Japa Odpowiedz

  20 lutego 2017 w 17:02

  Podatek dla „tuniejadcew”. Wielu tu dyskutuje a czy wie co to znaczy? Ilu z was zna te kraje jak własną kieszeń? Niektórzy , a przede wszystkim , V kolumna UPA tak pindoli, ze słuchać się nie chce. Każdy kraj ma swoją specyfikę i mierzeni Bialorusi polską miarką nijak nie jest wskazane.
  Inna spraw, ze Batko zrobił swoje i „nowe” zaczęło go przerastać. Teraz potrzeba człowieka, patrioty, polityka z otwartą głową . Inaczej , zgniły, zachód wchłonie Białoruś. Zburaczy młodym we łbach i doprowadzi do rozkładu moralnego tego państwa. Kto nie rozumie, ze kraje , na wschód od Polski, to inna mentalność , inne wartości i cele, niech się nie wypowiada.

 17. Pafnucy Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 10:32

  Drodzy Białorusini z Wielkiego Księstwa Litewskiego, nie idźcie drogą „u kriany”. „u kraina” dała sobie wcisnąć anglosaskie bajki i obiecanki. Łukaszenka może nie jest idealny ale facet wie co robi. Nie słuchajcie głupich rewolucyjnych podszeptów z Polski. Jesteście w trudnej sytuacji i Łukaszenka robi co może w tej trudnej sytuacji. Każdy ferment z którym Łukaszenka nie da sobie rady to dla Rosji woda na młyn i pretekst do interwencji. Nie słuchajcie bzdetów o „demokracji”, „dyktaturze” i innych dziwadeł. Najważniejsze dla was w takiej sytuacji PRACA U PODSTAW. Białorusko – litewska (nie mylić ze żmudzką) kultura, język, tradycje, tożsamość. Wspierajcie też rozwój i szeroko stosujcie białoruską łacinkę. Idealnym rozwiązaniem dla was byłoby sprowadzenie cyrylicy do języka sakralnego i wprowadzenie białoruskiej łacinki do powszechnego użytku. Zawsze sugeruję to „u kraińcom”. Oni też mają swoją łacinkę. Moskal przy przekroczeniu granicy będzie widział, że skończył się ruski świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *