Rosyjska propaganda i dezinformacja rośnie w siłę

13 lutego 2017

Rosyjska kampania propagandy i dezinformacji znacznie przybrała na sile, odkąd w 2014 roku Rosja anektowała – powiedziała rzeczniczka NATO. , takie jak Sputnik i telewizja RT, publikowały w tym czasie fałszywe informacje – dodała.

Wykorzystywanie przez Kreml telewizji i internetu do szerzenia nieprawdziwych informacji budzi coraz większe obawy wśród wysokich rangą przedstawicieli NATO i Unii Europejskiej – pisze agencja Reutera.


– NATO stoi w obliczu znaczącego nasilenia rosyjskiej propagandy i dezinformacji, odkąd Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu – podkreśliła rzeczniczka Sojuszu północnoatlantyckiego Oana Lungescu.

Przypomniała, że od trzech lat funkcjonuje specjalna strona internetowa, która zbiera i odpowiada na mity powielane przez takie tuby medialne Kremla, jak wielojęzyczna telewizja Russia Today czy międzynarodowa agencja prasowa Sputnik, od kilku lat obecna również w Polsce.


Najnowszy przykład szerzenia przez Rosję dezinformacji miał miejsce w lutym, gdy rosyjski portal informacyjny life.ru opublikował sfabrykowane nagranie głosowe rzekomej rozmowy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z rosyjskim performerem, podającym się za prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

– Takiej rozmowy nigdy nie było, to oczywisty przykład dezinformacji – zaznaczyła Lungescu.

A władze rosyjskie systematycznie odrzucają oskarżenia, jakoby dążyły do ingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.

Kresy24.pl za tvp.info

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Rosyjska propaganda i dezinformacja rośnie w siłę

 1. SyøTroll Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 13:12

  Napiszmy to wprost: nasza euro-amerykańska propaganda jest „dobra” bo nasza, a rosyjska „zła” bo po pierwsze – nie nasza, a po drugie – skuteczniejsza, gdyż bliższa prawdzie a nie post-prawdzie.

  • ltp Odpowiedz

   13 lutego 2017 w 14:01

   A ty tako niby inteligentny

  • observer48 Odpowiedz

   13 lutego 2017 w 19:02

   @SyøTroll
   Dał głos wierny apostoł dra Goebbelsa.

  • Peter Odpowiedz

   14 lutego 2017 w 23:19

   Walczysz dzielnie w obronie Kremla i ich klamstw
   Przypominasz mi dzialaczy Miedzynarodowki Komunistycznej /Rece precz od Rosji/ Czy w 1939 /Nie bedziemy umierac za Gdansk/

  • Peter Odpowiedz

   15 lutego 2017 w 01:09

   https://www.youtube.com/watch?v=J5NEzQLyUB0

   Tu masz wideo poogladaj sobie

 2. Kocur Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 13:23

  Wszystko co ruskie podpiszą na arenie międzynarodowej nie jest warte funta kłaków według mnie.

 3. Ebola Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 19:48

  Promują biedę , chamstwo , nieróbstwo , pijaństwo , HIV ,głupotę , szambo , kłamstwo itp ruski myśli że podbije Europę i sporo krajów zostawi zachodni dobrobyt żeby wrócić do KAŁU !w którym ruski żyją z dziada pradziada !

 4. Luk Odpowiedz

  13 lutego 2017 w 20:04

  Rosyjska propaganda to nie tylko oficjalne portale i telewizje w rodzaju Sputnika. Rosyjska propaganda to także setki rosyjskich trolli wypisujących komentarze pod artykułami na portalach internetowych. Zazwyczaj na różnych onetach czy interiach po ukazaniu się artykułu na temat Rosji czy jej interesów natychmiast pojawia się wiele komentarzy chwalących Rosję i oczerniających jej przeciwników. Czasami Wanie z internetowych brygad Rosji podają w nicku datę i godzinę wpisu.
  Podobnie, ruskiej propagandzie służy wiele blogów pisanych w języku krajów do których są skierowane.
  Rosja przeznacza na urabianie mas gigantyczne środki. Jej celem jest odpowiednie urobienie opinii publicznej w danym kraju, tak by ta wymuszała na rządach bardziej prorosyjskie działania. Ten zalew rosyjskiej propagandy powinien być co najmniej monitorowany przez odpowiednie służby. Lepiej temu przeciwdziałać niż obudzić się kiedyś ze zdziwieniem, że społeczeństwo nagle zaczęło popierać odwiecznego wroga. Ruskie pracują metodycznie i nieprzerwanie – nie szczędzą na to środków i czasu. Warto rzucić im piasku w propagandowe trybiki…

  Tutaj ciekawy tekst na temat sieciowych brygad Rosji:
  http://naszeblogi.pl/44898-web-brigades-tajemnice-rosyjskiej-dzialalnosci-w-sieci

  • Eugeniusz J Odpowiedz

   13 lutego 2017 w 23:00

   ci trolle to poteżne firmy w całej rosji aż po chiny oczywiście jest to rosyjski wywiad. jak dla mnie najlepsza metodą jest zaprzestanie wydawania jakichkolwiek wiz dla obywateli rosji i państw satelickich ukruci sie w ten sposób działanie agentów wpływu w krajach eu. co do polaków należy upublicznić nazwiska zdrajców i odpowiedzialność sądowa łącznie z pozbawieniem obywalestwa polskiego. sowieckie śmiecie niech siedzą w rosji. pis zabrał emerytury czerwonym może i zabierze obywatelstwo polakom w służbie moskwy.
   pamiętam jak swego czasu usa zblokowało wydawanie wiz do usa w bialorusi bylo to w 2008 dokładnie tak samo należy zrobić w moskwie niech jeżdza po wizy do mińska albo kijowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *