Polacy na Litwie ruszają na parlament

9 maja 2016

Waldemar-Tomaszewski

Waldemar – prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie zapowiedział na konferencji prasowej kandydowanie w tegorocznych wyborach parlamentarnych w tym kraju.

Lider polskiej mniejszości poinformował, że w wyborach wystartują także ponownie obecni polscy posłowie do litewskiego Sejmu, a także przedstawiciele władz AWPL-u – Związku Chrześcijańskich Rodzin, w tym m.in. merowie rejonów wileńskiego i solecznickiego.


„Kandydaci będą typowani przez oddziały terenowe, natomiast decyzję o udziale w wyborach każdy podejmie indywidualnie” – zapewnił polityk, cytowany przez Radio znad Wilii.

„Chcemy mieć pełną listę 141 kandydatów. W poprzednich wyborach mieliśmy ok. 40 kandydatów w okręgach jednomandatowych. Dlatego będziemy się starać o podobną liczbę w okręgach jednomandatowych w tym roku. Prawdopodobnie jednak nie będziemy startowali we wszystkich 71 okręgach” – zastrzegł Waldemar Tomaszewski.


Przypomnijmy, że w poprzednich wyborach do litewskiego parlamentu w 2012 r. AWPL uzyskała 5,83 proc. poparcia. Sam Tomaszewski był już posłem trzykrotnie, a obecnie jest – po raz drugi – eurodeputowanym. Dwukrotnie startował też w wyborach prezydenckich. W 2014 r. uzyskał w nich w I turze ponad 8 proc. głosów.

W swoich kampaniach wyborczych domagał się m.in. rozwiązania problemu pisowni polskich nazwisk i nazw na Litwie, zwrotu polskim właścicielom ziemi w Wilnie i w rejonie wileńskim w ramach reprywatyzacji, zaprzestania przez władze Litwy szykan wobec szkolnictwa mniejszości polskiej, a także wprowadzenia prawa pozwalającego odbierać politykom nieuczciwie zdobyty majątek.

Obecnie AWPL ma w litewskim parlamencie 8 posłów po tym jak w wyborach w 2012 r. po raz pierwszy przekroczyła 5-procentowy próg wyborczy zdobywając 5,83 proc. głosów.

Posłami zostali wtedy Wanda Krawczonok, Józef Kwiatkowski, Michał Mackiewicz, Jarosław Narkiewicz, Leonard Talmont, Rita Tamasuniene oraz Zbigniew Jedziński i Irina Rozowa (w miejsce Waldemara Tomaszewskiego i Zdzisława Palewicza). Tegoroczne parlamentarne na Litwie odbędą się 9 października.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Polacy na Litwie ruszają na parlament

 1. józef III Odpowiedz

  9 maja 2016 w 22:10

  powodzenia !

 2. ccc Odpowiedz

  10 maja 2016 w 10:04

  Powodzenia ! Jesteście tam potrzebni bo parlament RP jakoś Wam Polakom na rdzennych ziemiach od ćwierć wieku nic nie pomógł ! Pozdrawiam !

 3. alfa Odpowiedz

  12 maja 2016 w 17:03

  Racja dużo szumu mało efektów myślę że ktoś z rządu Pis kto odpowiada za sprawy Polskie na Litwie i bierze za to pensję powinien chwycić do porządnej pracy a nie zbywać na jakieś problemy jak się nie nadaje dać posadę osobie której się chce pracować bo może być za późno jak Litwini coś znowu wymyślą a dopiec naszym braciom na naszych ziemiach

 4. Antoni Odpowiedz

  14 maja 2016 w 15:01

  AWPL-ZChR prowadzona przez Waldemara Tomaszewskiego to partia pryncypialna, oparta na wartościach, bliska ludziom i ich sprawom, uczciwa, dla zasady niebiorąca żadnych funduszy od biznesu (pomimo różnych propozycji), niezamieszana w afery ani skandale korupcyjne (co na Litwie jest wyjątkiem. Teraz krajem wstrząsnęła potężna afera łapówkarska szefa partii liberałów). Dlatego AWPL-ZChR cieszy się wielkim szacunkiem i jest dobrą alternatywą przed zbliżającymi się wyborami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *