Po ataku USA na Syrię, Rosja przerzuca okręty wojenne na Morze Śródziemne. Jaka będzie reakcja Chin? (ZDJĘCIA + WIDEO)

7 kwietnia 2017

Turecki Bosphorus Observer, który śledzi ruch statków w cieśninie Bosfor, donosi o rosyjskich okrętach wojennych, które w trybie pilnym powracają na i zmierzają w kierunku wybrzeża Syrii (czytaj dalej pod zdjęciami).


USA dokonały w piątek nad ranem ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Była to odpowiedź na atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii Asada. Atak potępiła Rosja nazywając go agresją przeciw suwerennemu państwu.

„Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych” – powiedział prezydent Donald we wcześniej przygotowanym oświadczeniu nadanym z rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie podejmuje właśnie przywódcę Chin Xi Jinpinga. Przedstawiciele Białego Domu nie ujawnili czy chiński przywódca, został poinformowany wcześniej o planowanym ataku (czytaj dalej pod filmem).


Nie ma żadnych wątpliwości – podkreślił prezydent USA – że użyła śmiercionośnej broni chemicznej wobec swojej ludności. Zwierzchnik amerykańskich sił zbrojnych wezwał wszystkie „cywilizowane państwa ” do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych w celu położenia kresu rozlewowi krwi w Syrii.

Jak poinformował szef Pentagonu James Mattis, atak z użyciem pocisków manewrujących Tomahawk został przeprowadzony w nocy, aby zminimalizować ofiary w ludziach. O planowanym ataku Pentagon poinformował wcześniej dowództwo sił rosyjskich stacjonujących w Syrii, aby uniknąć przypadkowych rosyjskich ofiar.

Celem ataku przeprowadzonego z dwóch amerykańskich niszczycieli USS Porter i USS Ross, znajdujących się we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, była baza lotnictwa syryjskiego Szajrat, w prowincji Homs. Według amerykańskiego wywiadu z bazy tej wystartował samolot syryjskiego lotnictwa wojskowego, który we wtorek zrzucił bombę ze śmiercionośnym gazem bojowym sarin na miejscowość Chan Szajchun. Atak na syryjskie lotnisko zakończył się prawdopodobnie pełnym sukcesem. Według wstępnych doniesień mediów wszystkie samoloty syryjskie stacjonujące w Szajrat zostały zniszczone. Syryjskie wojsko potwierdziło śmierć 6 osób, w tym oficera. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w ataku na Chan Szajchun, w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

Rosja potępiła „agresję przeciw suwerennemu państwu”. Przewodniczący komisji ds. obrony i bezpieczeństwa w Radzie Federacji Wiktor Ozierow ocenił, że amerykański atak może przekreślić współpracę w Syrii wojskowych Rosji i USA. Zdaniem Konstantina Kosaczowa, który stoi na czele komisji spraw zagranicznych w Radzie Federacji, bardzo wątpliwa jest teraz perspektywa stworzenia koalicji z udziałem Rosji i USA w sprawie Syrii. Kreml stwierdził, ża amerykańskie uderzenie było poważnym naruszeniem relacji USA-Rosja i stanowi przeszkodę w skutecznym zwalczaniu Państwa Islamskiego. Władimir uważa, że atak na Syrię jest próbą odwrócenia uwagi od śmierci cywili w Iraku. Wcześniej rzecznik Pentagonu Jeff Davis oświadczył, że Rosja była uprzedzona o ataku, a amerykańskie pociski nie uderzyły w ten rejon bazy, w którym mogły znajdować się wojska rosyjskie.

Amerykańską akcję przeciw wojskom Asada poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Australia, Japonia, Izrael i Turcja. Pełne poparcie dla operacji milkitarnej USA w Syrii wyraził przeydent Andrzej Duda. „Polska z całą mocą potępia zbrodnie popełniane na cywilach i apeluje, by cała społeczność międzynarodowa jeszcze mocniej zaangażowała się w przywrócenie pokoju w Syrii” – podkreślił prezydent w oświadczeniu.

W dniach 11-12 kwietnia Moskwę ma odwiedzić sekretarz stanu USA Rex Tillerson; zapowiedziano jego rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem m.in. na temat walki z Państwem Islamskim (IS) w Syrii. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił w zeszłym tygodniu, że spotka się z Tillersonem, jeśli odwiedzi on Moskwę.

Kresy24.pl/Bosphorus Observer, Korresponent.net, Defence24, PAP, TVP Info, IAR

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

36 odpowiedzi Po ataku USA na Syrię, Rosja przerzuca okręty wojenne na Morze Śródziemne. Jaka będzie reakcja Chin? (ZDJĘCIA + WIDEO)

 1. observer48 Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 12:37

  To początek końca kacapii. Prezydent Donald Trump przemówił do rzeźnika Asada i jego sponsora Putlerka w jedynym języku, jaki obaj rozumieją. Jestem pełen podziwu dla zdolności lingwistycznych Trumpa. 🙂

  • dudek Odpowiedz

   7 kwietnia 2017 w 14:10

   Mykoła to Ty? Teraz Putin chcąc nie chcąc będzie musiał posprzątać Ukrainę, wymiecie Was Myszki koziołki -naziołki do Polski….

   • Szachrajew

    7 kwietnia 2017 w 18:45

    W odpowiedzi na bandycki ostrzał rakietowy pokojowych syryjskich sił zbrojnych Rosjanie zuchwałym szturmem zdobędą makietę podmoskiewskiego Reichstagu. Odpowiedź będzie zdecydowana.

   • Darek

    7 kwietnia 2017 w 19:13

    Nie wysilaj sie Iwan, chyba wiem skąd ta frustracja. Od kilku tygodni nie mogłem opędzić sie od pewnej mysli – Putin coś kombinuje. Zbyt duże nagromadzenie przypadków w jednym czasie: atak na konsulat, protest „Polaków”, bomba w metrze… To wyglądało na typowy medialny „ostrzał artyleryjski” przed nadchodzącym atakiem. Teraz jestem spokojny, nawet jak coś szykował 10 razy się zastanowi zanim coś zrobi. Na wschodzie przez kilka lat będzie spokój. Niestety Szwecja, a wczesniej UK i inne pokazują, że na zachodzie niekoniecznie.

   • observer48

    7 kwietnia 2017 w 22:00

    @dudek
    Prezydent Donald Trump pokazał tak Chinom, jak kacapii, kto tu rządzi. Przecież rozkaz do ataku został wydany podczas oficjalnej wizyty prezydenta Chin w rezydencji Trumpa na Florydzie. Może nawet razem oglądali na żywo transmisję z tego ataku. 🙂 Brawo, Panie Prezydencie! Bandyci rozumieją tylko język siły, amerykańskiej siły! 🙂

 2. Lolek Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 13:17

  Popieram 🙂

 3. ON Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 13:25

  BRAWO ROZWALIĆ TE RUSKA HOŁOTĘ CO NISZCZY EUROPE

 4. Ebola Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 16:24

  USA i Zachód-NATO i tak byli cierpliwi co do dyktatora putina sporo czasu, osobiście popieram czas rozwalić Kremlowski szlam !

 5. pol Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 16:36

  Brawo amerykańce w końcu pokazali co może prawdziwy amerykański prezydent nie jak ten cienias Obamka , następny atak mam nadzieje że bedzie w jakiegoś morderce co wydaje rozkazy .

 6. Emir Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 17:06

  >> Rosja potępiła „agresję przeciw suwerennemu państwu”. << – Coooo?
  Toć jeszcze niedawno roSSja bombardowała ten "suwerenny kraj" ! Ilu cywili zginęło w Aleppo i innych miejscach od sowiecko-rosyjskich pocisków ?
  Kacapy jak widać szybko tracą pamięć. NO ale kto choć trochę zna Historię ten wie, że roSSja wkraczała do innych krajów ze swą militarną "pomocą" gdy została "poproszona o pomoc"…
  Czechy 68' czy Afganistan 78-79' są tego dobitnymi przykładami.
  Początek takiej moskiewskiej "pomocy militarnej" ma chyba pod koniec mroków średniowiecza. TAk więc Moskale mają tradycję ok 500 lat w takich działaniach militarnych od chyba losów Kubania i jego podboju przez Moskalików.
  Teraz "płyną z bratnią pomocą" na Morze Śródziemne.

 7. black flag Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 18:23

  ,, moje podatki w akcji ,,,nastepne rakietki wyladuja na Kremlu ,,, pijane kacapy mialy 15 minut zeby sie ukryc w bunkrach , dostali ostrzezenie od amerykanow,

 8. Zygmunt Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 18:53

  brawo TRAMP chociaż cię nie lubię bo jeszcze nie zniosłeś wiz dla nas POLAKÓw

 9. tata Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 19:37

  Przecież ten sowiecki złom nigdzie nie dopłynie,najwyżej na dno.

 10. Starszy oborowy Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 19:52

  Jeden okręcik, Ruskie robią już pod siebie. Zwłaszcza, że ich tak reklamowany system S-400nokazał się delikatnie mówiąc do d..y.

  • Szachrajew Odpowiedz

   7 kwietnia 2017 w 21:58

   Otóż to.. A to przecież S-400 ponoć „chroni” Moskwę.

  • Adr Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 07:42

   Dupą okazał się przede-wszytkim Putin.

   S-400 nie lekceważa

   To że S-400 ma zasięg 400 kilometrów tylko wobec
   celi na wysokim pułapie i wysoko lecących, niemanewrujących było wiadomo i przed uderzeniem.

   Żeby chronić kraj wielkości Syrii potrzeba co najmniej kilku baterii-każda tak jak w Rosji osłaniana przez artyl-rakie system PAncyr
   ,rozrzuconych po kraju
   A to powoduje że musiały by opuścić bezp Alawiatstan na wybrzeżu i rzykowac atakai
   z wykorzystaniem min,mozdzierzy,grantników,samobójców

   to powoduje koniecznośc wysłania jednostek ochrony
   przy nielineranym polu walki

   i spirala się na kręcą
   z tys nagle mamy 5 tys żołnierzyny-przykładowo

   Rosja pompowała propaganda a trolle łykali

   Ale co wolno USA to nie np Polsce
   W przypadku ataku na Moskwe czy woljny z PL abo UKR
   efekty mogły by być inne

   Na zasadzie odwróconego wahadła nie deprecjonujmy tego w druga stronę-bo będziemy naiwni jak ruscy Trolle

  • observer48 Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 18:44

   @Starszy oborowy
   Przed pociskami manewrującymi typu Tomahawk, lub posiadanymi przez Polskę AGM-158A JASSM o zasięgu 380 km i AGM-158B JASSM-ER o zasięgu 1000 km nie ma obrony z tym, że Polska potrzebuje własych satelitów na orbicie, aby jej JASSM-y były skuteczne na dystansach większych, niż 80 km (obecnie Polska polega na danych satelitarnych USA i innych państw członkowskich NATO).

 11. Adr Odpowiedz

  7 kwietnia 2017 w 21:06

  Boją się użyć tego co już mają to robią farsę z wysłaniem kolejnego okrętu.

  A Trump ośmieszył Rosję,uciszył krytyków z własnego podwórka i okpił ,,umiarkowanych terrorystów” którzy łaknęli ,,chemicznego ataku” bo tylko on i zachodnia interwencja ich ratowała.

  Ale jednocześnie nie narobił wielkich szkód Assadowi,bo nie chciał.
  MAthis puścił oko że to incydentalny atak
  a Petreus ostatnio stwierdził że arabska wiosna była błędem

  USA zaakceptowało Assada jako mniejsze zło.

  W ataku zniszczono przestarzałe lotnisko i kilka równie przestarzałych starych gratów-nie naruszono jego sił choć jednocześnie pokazano kto tu rządzi.

  Trump ograł wszystkich po za Asadem który mu najmniej przeszkadza.

 12. AK47foreveryone Odpowiedz

  8 kwietnia 2017 w 03:30

  i podziela Syrie kolejny rozbicie przeprowadzone pod naszym nosem, dwa kolosy i konflikt interesów, zagrywka medialna mowia pisza i nagle wkreceni, wszyscy my damy na to przyzwolenie.

 13. ziutek Odpowiedz

  8 kwietnia 2017 w 09:25

  widzę że ruskie trolle jeszcze nie dostały karteczek, cuś mało typowych dla tych k… komentarzy…

  • Szachrajew Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 22:28

   100/100 😉

 14. olek Odpowiedz

  8 kwietnia 2017 w 10:25

  Ten pełny sukces USA pokazała TV Al Dzazira .Jeden pas startowy cały nie uszkodzony ,drugi kilka dziur ,które można szybko załatać 4,5 samolotów w schronach zniszczonych reszta stoi cała na zewnątrz nie tknięta . Poza tym jeszcze raz USA potwierdziło,że jest agresorem napadającym na suwerenne państwa bez mandatu ONZ w imię swoich partykularnych interesów.

  • observer48 Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 18:30

   @olek & sławko
   To było dopiero preludium. Putlerek zawiesił umowę o wzajemnym ostrzeganiu i następny może by kacapski myśliwiec zestrzelony przez US Navy podczas pozorowanego ataku na jeden z jej okrętów. Turcja już to przećwiczyła, a Trump pokazał, że potrafi walnąć brez ostrzeżenia, albo natychmiast po pierwszym ostrzeżeniu. Cała kacapska flota jest słabsza, niż amerykańska flota rozmieszczona na Morzu Śródziemnym. Putler stoi w kącie i szczeka półgębkiem, bo się boi na cały ryj

  • ziutek Odpowiedz

   9 kwietnia 2017 w 03:51

   Gratulacje dla towarzyszy z Al Jazeera, którzy zdementowali informacje samych Syryjczyków, którzy nakłamali, że zginęło 6 osób, a z lotniska i infrastruktury zostały jak wy to tam mówicie „drabiezgi”

 15. Slavko Odpowiedz

  8 kwietnia 2017 w 11:32

  Panie Putin nie cackać się z amerykańskim żydostwem. ATOMÓWKA już om się od dawna należy

  • jubus Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 16:12

   A co wam się należy? To, co robiło z wami Waffen SS oraz generał Andriej Własow.

  • Peter Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 18:07

   E tam odrazu atomowki:)))))
   Slyszalem ze wystarczy Su ktory zagluszy I wystraszy amerykanskie okrety jak to bylo na Morzu Czarnym z Donaldem Cook :)))))) Pamietasz ta historie Dlaczego teraz tego nie zrobili mimo ze byli powiadomieni o ataku:)))))))))

   • observer48

    9 kwietnia 2017 w 02:40

    @Peter
    Putler i jego idioci piloci mieli szczęście, że Obambler był wtedy presydentem. Okręty US Navy takie, jak USS Donald Cook mają tzw multilayer defence systems i mogą bez trudu zestrzeliwać atakujące je samoloty i rakiety, więc sowieckie dinozaury w rodzaju Su-24 nie są w stanie im zagrozić. Trafiony turecką rakietą, wcześniej ostrzeżony przez tureckich pilotów F-16 Su-24 poszedł w dół, niczym kaczka trafiona z dubeltówki? Kacapia jest teraz najsłabsza od 1945 r. i dalej słabnie. Ciekaw jestem, czy dotrwa w jednym kawałku do 2020 r.

  • Karol Odpowiedz

   8 kwietnia 2017 w 20:01

   Nie przywołuj tej atomówki , bo sam nią możesz oberwać głupolu .

 16. Ebola Odpowiedz

  8 kwietnia 2017 w 18:37

  Ruscy chyba chcą wypłynąć i ładują węgiel na Kuzniecowa

 17. Janusz Odpowiedz

  8 kwietnia 2017 w 23:26

  3 WŚ to fakt.

  • ktosik Odpowiedz

   10 kwietnia 2017 w 07:24

   No tak dotychczas z duzych konfliktow byly KOrea, Wietnam, Afganistan, Irak, Potem jeszcze raz Afganistan, w miedzyczasie Libia, Jugoslawia, Indie/Pakistan, Iran/Irak (moze o czyms zapomnialem). Ale to akurat teraz ma byc 3WŚ? Nie sadzisz ze wojny sa czaly czas?

 18. Ulanka 1920 Odpowiedz

  9 kwietnia 2017 w 16:08

  Trump muszi z Congresem USA miecz poparcie
  A General (MAD DOG MATTIS) ma jedne oko na Putina
  LET’S GET IT ON.

 19. Creo Odpowiedz

  10 kwietnia 2017 w 12:08

  Mam nadzieję, że Putin ochroni Asada.
  Inaczej na Europę pójdzie prawdziwa fala, której już nikt nie zatrzyma. Nawet wojna.

  • ziutek Odpowiedz

   11 kwietnia 2017 w 07:55

   fala ruskich została wstrzymana już jakiś czas temu, około 1989, czy mówisz o kolejnej?

 20. JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

  11 kwietnia 2017 w 15:54

  KREMLOWŚCIKI LEWDO DYSZĄ OD TEGO PRZERZUCANIA ZŁOMU – WYRŻNĘ NA ZBITY PYSK JESZCZE BARDZIEJ SPEKTAKULARNIE NIŻ POD KONIEC LAT 80-TYCH… })

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *