Leonid Wołkow, przebywający na emigracji współpracownik uwięzionego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, poinformował że rosyjskie władze zaczęły blokować prowadzoną przez niego i innych pozostałych jeszcze na wolności lub na emigracji opozycjonistów stronę „mądrego głosowania” we wrześniowych wyborach parlamentarnych w Rosji.
„Mądre głosowanie” Nawalny promuje od lat. W miejscach, gdzie nie ma kandydatów opozycji, promował kandydatów satelickich partii władzy, tak by jak najmniej głosów miała kremlowska Jedna Rosja, i by wpłynąć na układ sił w obozie władzy. W tym roku opozycja została praktycznie zdelegalizowana i niedopuszczona do wyborów, więc prawie wszędzie stronnicy Nawalnego promują „mądre głosowanie”. I mimo, że przecież dotyczy kandydatów oficjalnie zarejestrowanych, z oficjalnych partii, to ta inicjatywa też spotkała się z atakiem władz.
Jak pisaliśmy, niedaawno rosyjski regulator i cenzor internetu Roskomnadzor zażądał od Google i Apple usunięcia ze swoich sklepów internetowych aplikacji „Nawalny”, która ma wspierać w „mądre głosowanie”. Na razie Amerykanie nie przyjęli żądań strony rosyjskiej, ale Roskomnadzor w międzyczasie wziął na celownik stronę „mądrego głosowania”. Jak podkreślił Wołkow, była to ostatnia strona internetowa związana z Nawalnym, która nie była zablokowana w Rosji. Wcześniej w sumie zablokowanych zostało 49 stron.
W ostatnich dniach również sąd w Moskwie nakazał rosyjskiej wyszukiwarce Yandex oraz amerykańskiej Google, by nie wyświetlały rezultatów szukania dla hasła „mądre głosowanie”.
Rosja zażądała od Apple i Google usunięcie aplikacji Nawalny. Co zrobią Amerykanie?
Co więcej, w sieci pojawił się bot dezinformacyjny udający „mądre głosowanie”. Nie ustają też ataki hakerskie na serwery, na których są informacje i strony dotyczące „mądrego głosowania”. Latem z kolei niewielka firma z branży drzewnej z Kraju Stawropolskiego zgłosiła wniosek o zastrzeżenie logo „mądrego głosowania” jako jej znaku towarowego.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com, rferl.org
fot. Pixabay License
Dodaj komentarz